Presidentin vakava vetoomus perussuomalaisille

Presidentin viesti on selvä: Heittäkää ulos joukkoonne luikerrelleet natsihenkiset. Perusytimenne on hyvä mutta nämä mädät omenat pilaavat koko puolueen maineen.


"...Tasavallan presidentti Tarja Halonen on huolissaan yleisen suvaitsemattomuuden, muukalaisvihamielisyyden ja vihapuheen lisääntymisestä Suomessa.

"Vihan tunteista puhutaan nyt paljon avoimemmin ja karkeammin kuin ennen oli tapana", Halonen sanoo.

Halonen kertoo, että hänen muualta Suomeen muuttaneet ystävänsä kertovat havainneensa asenteiden kiristymisen omassa arjessaan. "Moni sanoo, että Suomi on yhä kansainvälisesti vertaillen toimiva, asiallinen ja hyvä maa, mutta ilmapiiri on paikoin vihamielisempi kuin ennen."

Vihapuhe on lähtöisin suhteellisen pienistä ryhmistä, mutta pienenkin vihapuhetta viljelevän vähemmistön toiminta voi Halosen mukaan olla vaarallista: se hapattaa koko yhteiskuntaa. Hänen mielestään vihan ilmapiiri pitää katkaista nyt – ennen kuin vastakkainasettelu kasvaa liian suureksi.

"Nyt on aika avata silmät. Keskustelua ei voi enää lykätä. Norjalaiset sanoivat terrori-iskun jälkeen sen hienosti: tarvitaan enemmän demokratiaa, enemmän avoimuutta ja enemmän yhteistoimintaa." (HS)
3394
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Soinin omenakorissa kuhisee natsimatoja. Ne eivät ansaitse minkäänlaista hyysäystä lippalakin muodossa. On kuin istuttaisi kookospähkinälle aivot tai syöttäisi elämäntapaintiiania sänkyyn, ellei kertalinttuulla leuka putoa kengälle käy näissä asioissa köppäsesti.

http://www.hs.fi/paakirjoitus/artikkeli/Olen hyödyllinen idiootti/1135268292041/?cmp=tm_etu_paakirjoitus

Äänestä
  • Minä näin natsin jo Äitini sängyssä - se oli ihan musta iholtaan.

    Äänestä

  • .

    Äänestä

  • Sinun #itussassi madot kuhisee.

    Godwinin laki

    Natsikorttiin liittyy läheisesti niin sanottu Godwinin laki. Se on Internet-kulttuurissa – erityisesti uutisryhmissä – käytetty nimitys maksiimille, jonka mukaan yksittäisen verkkokeskustelun laajentuessa ennemmin tai myöhemmin joku mainitsee Adolf Hitlerin tai natsit, eli kuvaannollisesti ”vetää esiin natsikortin”.

    Äänestä

  • Godwinin laki

    Natsikorttiin liittyy läheisesti niin sanottu Godwinin laki. Se on Internet-kulttuurissa – erityisesti uutisryhmissä – käytetty nimitys maksiimille, jonka mukaan yksittäisen verkkokeskustelun laajentuessa ennemmin tai myöhemmin joku mainitsee Adolf Hitlerin tai natsit, eli kuvaannollisesti ”vetää esiin natsikor

    Äänestä

Mediasssa on aivan väärin kommentoitu sitä, että Norjalainen joukkomurhaaja Anders Behring Breivik muka siteerasi Jussi Halla-ahoa manifestiksi kutsumassaan tekstissä. Breivik ei ole siteerannut mitään vaan on kopioinut Fjordman-nimisen bloggarin tekstejä, joita Breivik on kopioinut vain omien tiedostonsa jatkoksi.

Breivik itse on kommentoinut lyhyesti Fjordmanin tekstejä ja näitä kommentteja on ko. manifestin 1518 sivuilla yhteensä vain vajaa kymmenen sivua. Halla-Aho mainitaan vain yhdellä sivulla (s. 679) Fjordmanin artikkelissa eikä Breivik ole kommentoinut eikä siteeranut ko. artikkelia millään tavoin.

Ei voi olla ihmettelemättä miten tästä tehtiin poliittinen lyömäase niin SDP:n Jungnerin toimesta ja vielä törkeämmin vihreän liiton presidenttiehdokkaan Haaviston toimesta.

Voiko olla politiikka "mädäntyneempää" kuin SDP:n ja Vihreän liiton politikointi on..he tanssivat terroristin uhrien haudalla ja tekevät samalla politiikkaa vallheellisilla väitteillä.

Äänestä

HAAAHAAAAHAAAHAAAAH...HHHEEEEEHEEEHEHEEEE

-vihapuhe on sallittu toisille,mutta toisille ei- tämän sanoi myös Antti Heikkilä blogissaan,missä hän antoi kyytiä näille surkeille demuille ja vihreille.

Hienoa että punikki-Halonen on kohta poissa.

Äänestä
  • Sauli Niinistö on myös juristi. Veikkaan, että sanoo suunnilleen samat ajatukset ja kehotukset. Vain eri sanoin. Pressan suhde rasismiin ja vihan kylvöön ei muutu.

    Äänestä

Just joo...eipä Vanhasen aikaa Halonen ollut sanomassa, että keskustelua pitää hillitä. Vanhanen oli vapaata riistaa...jokainen keskustelupalsta sai vapaasti solvata ja valehdella. Helsingin Sanomat kilpaili juorulehtien kanssa kuka ensimmäisenä kykenee julkaisemaan salaisia esitutkintaineistoja..Vanhasen tekstareita kommentoi niin vihreat kuin koko vasemmisto. Ikea mainittiin joka päivä lööpeissä ja julkisen sananneuvosto ei nähnyt mitään väärää siinä että Silminnäkijässä TV2:lla sai valehdella vapaasti lautakasoista..

Nyt kun Guzeninan yo-valeista, Jungnerin Nasima-jutuista, Tuomiojan typeryyksistä yms. demareiden töppäyksistä kirjoitellaan netissä niin nyt siitä pitäisi tehdä loppu ja netti-keskustelut pitäisi lopettaa. - Nämä kaikki muka on vihapuheita...mutta Vanhasen haukkumiset ja Kepuviha oli täysin sallittua eikä ne ollut silloin mitään vihapuheita..

Äänestä

Vihapuheita tässä maassa vaan sattuvat viljelemään muiden puolueiden kannattajat.

Äänestä

Presidentti taitaa kuitenkin vedota moniin muihinkin tahoihin, kun PerusSuomalaisiin. PerusSuomalaisethan ovat jo pitkään olleet vihapuheiden kohteena.

Äänestä

Ehkä nämä vihapuheiden komentoijat tuntevat pistoa sydämmessään kun ovat oman kansansa pettäneet ja katsoessaan peiliin oksentavat ja yrittävät nyt sitten syyttää toisia omista tekemistään vääryyksiistä suomalaisia vastaan.
Vaikka tuskinpa noilla poliittisilla loisijoilla mitään omaatuntoa on, kun EU-gurut pyytävät mammonaa lisää ovat he vain kysymässä mitenkä syvään kumarretaan ja paljonko me annetaan. Irwin lauloi jo aikoinaan että kun rahat on loppu niin lisävero luodaan ja siinä on nämä rahansyytäjä loisijat ovat ainoastaan onnistuneet. Ja nyt kun joku on kansan tukema puolue on sanonut että nyt saa riittää. Niin yritetään perussuomalaisia jarruttaa tekemällä heistä rasisteja jotta he hiljenesivät ja eivät pitäisi lupauksiaan kansalle. Onneksi nämä idiootit eivät ymmärrä että kansan mitta on täynnä ja tuo perussuomalaisten mollaaminen vain lisää heidän suosiotaan ja varmistaa tulevat vaalivoitot. Sitten voivat ihmetellä että mikä meni pieleen ja eivätkä vieläkään tajunneet että kansa äänesti kerrankin oikein.

Äänestä
  • Sauli Niinistö ei hyysää rasisteja eikä lietso vihapuheita, siksi äänestän häntä seuraavissa presidentinvaaleissa.

    Äänestä

Perusnatsit luikertelee aina kivenalle kun jossain aatehomma posahtaa. Mälsää.

Äänestä
  • Hyvä Tarja!
    Emme vaikene enää!

    Äänestä

  • enemmistön edustaja kirjoitti:

    Hyvä Tarja!
    Emme vaikene enää!

    Juu huomattu on. Te marssitte ja tanssitte toisten haudoilla.

    Äänestä

  • 1910 kirjoitti:

    Juu huomattu on. Te marssitte ja tanssitte toisten haudoilla.

    Ilman hullua Norjan persua koko hautoja ei olisi olemassakaan, eiks´jeh??

    Äänestä

Kyllä se taitaa niin olla että kuka tahansa voi tuntea että häntä on loukattu puheissa että kirjoitteluissa ,ja tämä henkilö voi ihan hyvin olla myös Perussuomalainen.....

Äänestä
  • Ei toki.

    Vain perussuomalaista saa loukata ja häntä vastaan saa vihakirjoittaa!
    Ei-perussuomalaista kohdellaan aivan toisin. Hän saakin vihata ja viha-kirjoitella kynällään, jota ei edes työllään ole edes hankkinut.

    Äänestä

Eikö mummo huomannut , että Junkkeri esitti vihapuheita perussuomalaisia vastaan ?

Se on kylmää kyytiä mummon puolueelle seuraavissa vaaleissa .
Tulee käymään samoin kuin kepulisteille.

Äänestä
  • Miksi te persut keskitytte vihanpitoon? Ettekö saa naista?

    Äänestä

HALONEN PUHUU VIHAPUHEISTA IKÄÄN KUIN SOSDEMEJA EI SAISI
RANKASTI ARVOSTELLA JA HÄNTÄ JURPII ETTÄ SOSDEMISMIA EI VOI
MÄÄRITELLÄ USKONNOKSI JOLLOIN SOSDEMISMIN ARVOSTELU OLISI
USKONRAUHAN RIKKOMISTA.

Halonen ajoi DDR:n diktatuurin tunnustamista ja tästä hän vaikenee.
vihapuheista hän puhuu kuitenkaan kertomatta kuka on puhunut ja mitä

lisäpropagandaa Haloselta

http://keskustelu.suomi24.fi/node/10035130

Äänestä

Halonen on huolissaan vihapuheista,mutta seisoi aikoinaan
eturivissä siinä joukossa jolla oli iskulause "tapa talonpoika päivässä", niin ne ajat muutuvat puoluesihteeri Pitsingin (SDP) ajoista.

Äänestä
  • Pitsingin aikaan Halonen oli vähän yli 10-vuotias. Ei taida persuilla olla tämäkään historia hallussa?

    Äänestä

Pressa(heh heh)voi pitää puheet omana tietonaan,nolaa taas vain ittensä.

Äänestä

Aika rajua vihapuhetta heitti Jungerin yksi edeltäjä
puoluesihteeri Kaarlo Pitsingi (SDP) aikoinaan.
Ei ihme että se vuosikymmeniä lentävänä lauseena
mediassa toisteltu Pitsigin iskulause "tapa talonpoika päivässä"
tänään hävettää ja nolottaa.

Äänestä

Tai mitä Halonen sanoi 1.5.1976 vappu puheessaan, jota yrittänyt käännellä ja kiistää? Miettikää?

Äänestä

Miksi persujen äärinatsistista vihapuhetta pitäisi hyysätä? Hitlerhän on kuollut ja nämä hänen fanittajansahan ovat vain pilipalipoikia?!

Äänestä

soini seuraa enemmistoa, siksi ha ei ole luotettava johtaja.
sellainen ihminen pettaa kenet tahansa sailyttaakseen oman asemansa.

lahjottu enemmisto ei koskaan ole oikeassa, vaan se on kupla, eli keisarin vaatteet. ja sossu on vaatturi.


luotettava mies on Halla-aho..

Äänestä

.

entäs sossujen omat vihapuheet kanssaedustajista????????

.

Äänestä

Miksi te persut vihaatte kaikkea muuta paitsi itseänne ja jumalaanne soinia?

Äänestä
  • Missä kohtaa saitilla?

    Kerro mistä luit ja niin ymmärsit?!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


TrueInformer kirjoitti:

Presidentin viesti on selvä: Heittäkää ulos joukkoonne luikerrelleet natsihenkiset. Perusytimenne on hyvä mutta nämä mädät omenat pilaavat koko puolueen maineen.


"...Tasavallan presidentti Tarja Halonen on huolissaan yleisen suvaitsemattomuuden, muukalaisvihamielisyyden ja vihapuheen lisääntymisestä Suomessa.

"Vihan tunteista puhutaan nyt paljon avoimemmin ja karkeammin kuin ennen oli tapana", Halonen sanoo.

Halonen kertoo, että hänen muualta Suomeen muuttaneet ystävänsä kertovat havainneensa asenteiden kiristymisen omassa arjessaan. "Moni sanoo, että Suomi on yhä kansainvälisesti vertaillen toimiva, asiallinen ja hyvä maa, mutta ilmapiiri on paikoin vihamielisempi kuin ennen."

Vihapuhe on lähtöisin suhteellisen pienistä ryhmistä, mutta pienenkin vihapuhetta viljelevän vähemmistön toiminta voi Halosen mukaan olla vaarallista: se hapattaa koko yhteiskuntaa. Hänen mielestään vihan ilmapiiri pitää katkaista nyt – ennen kuin vastakkainasettelu kasvaa liian suureksi.

"Nyt on aika avata silmät. Keskustelua ei voi enää lykätä. Norjalaiset sanoivat terrori-iskun jälkeen sen hienosti: tarvitaan enemmän demokratiaa, enemmän avoimuutta ja enemmän yhteistoimintaa." (HS)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu