ketkä on köyhiä, sanokaa rahasumma?
en biitsi kertoa omaa rahasummaani mutta veikkaan että olen
joko köyhä tai lähellä keskiluokkaa, mutta en ole ainakaan rutiköyhä.
Enkä ehkä aivan keskiluokassa...
olisi kiva tietää se summa missä kulkee ne rajat...
Raha ei merkitse mulle paljoa, se on about kolmanneksi tärkein asia perheen ja humanististen arvojen jälkeen.
Perhe, Humaaniset arvot ja kolmantena "vasta" Raha.-
en biitsi kertoa omaa rahasummaani mutta veikkaan että olen
joko köyhä tai lähellä keskiluokkaa, mutta en ole ainakaan rutiköyhä.
Enkä ehkä aivan keskiluokassa...
olisi kiva tietää se summa missä kulkee ne rajat...
Raha ei merkitse mulle paljoa, se on about kolmanneksi tärkein asia perheen ja humanististen arvojen jälkeen.
Perhe, Humaaniset arvot ja kolmantena "vasta" Raha.-
Vastaukset 32
Vanhimmat
No eikös se viime syksynyä julkisuudessa tullut esille. Eli köyhyysraja menee 3000 euron/ kk tuloilla:)
Noin 600e/kk
Köyhyyttä on kahdenlaista: absoluuttista ja suhteellista. Absoluuttinen köyhyys tarkoittaa sitä, että henkilöllä ei ole realistisia mahdollisuuksia hankkia itselleen ravintoa, vaatetusta ja kattoa päänsä päälle. Suomessa ja muissa länsimaissa absoluuttista köyhyyttä ei juurikaan ole; esim. Suomen nykyinen tukitaso riittää kyllä perusravintoon, halpohin vaatteisiin ja vuokra-asuntoon hieman sivummalla, vaikka tällä foorumilla moni tuntuu olevan toista mieltä.
Suhteellinen köyhyys taas tarkoittaa vähävaraisuutta kanssaihmisiin verrattuna. Jos esimerkiksi keskiverto suomalainen tienaisi 10 000 euroa kuussa, silloin vaikkapa 3 000 euroa kuussa tienaava olisi suhteellisesti köyhä (mutta ei absoluuttisesti köyhä, sillä tuolla rahallahan eläisi varsin hyvin).
Vuonna 2008 köyhyyden raja yksinasuvalla suomalaisella oli 1150 euroa kuussa.
Ihan ilman mitään sekoilua ja höpöhöpö jargonia Suomessa on satojatuhansia köyhyysrajan alapuolella eläviä ihmisiä eli kuukausitulot ovat luokkaa 600e/kk
Miksi täällä nämä keskustelut menevät aina täydeksi sekoiluksi?
Tämmöiset Vänttiset tulevat tänne julistamaan viisauksiaan ja puhumaan täyttä paskaa.
Vastasin aloittajan kysymykseen osaamallani tavalla. Kuten huomaat ketjun muista viesteistä, en ole yksin ajatuksineni. Mutta jatka toki aggressiosi purkamista.
Ns. köyhyysraja on typerä käsite. Sillä ruokitaan kateutta ja ylläpidetään byrokraattista tukiverkostoa, joka pelastaa virkailijat, professorit ja poliitikot köyhyydeltä.
"Suhteellinen köyhyys taas tarkoittaa vähävaraisuutta kanssaihmisiin verrattuna. Jos esimerkiksi keskiverto suomalainen tienaisi 10 000 euroa kuussa, silloin vaikkapa 3 000 euroa kuussa tienaava olisi suhteellisesti köyhä (mutta ei absoluuttisesti köyhä, sillä tuolla rahallahan eläisi varsin hyvin)."
Myös siinä tapauksessa että leipä maksaa 750 euroa?
Jos todella on tilanne, että kuukausitulot ovat noin pienet, eli mainitsemasi 600€/kk, niin silloin on kyllä oikeus toimeentulotukeen, jotta saa vuokran, sähkö- ja vesilaskun, vakuutukset jne. maksettua, ja jää rahaa myös elämiseen.
16.2.2011 klo 15:00
Totuuspuntari: Suomessa on lähes miljoona köyhää?
Väite:
Vasemmistoliiton eduskuntaryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja Annika Lapintie (vas.) sanoi eduskunnan välikysymyskeskustelussa 8. helmikuuta, että EU:n uusimpien arviointiperusteiden mukaan Suomessa on 900 000 köyhää tai syrjäytymisvaarassa olevaa. Hallituspuolueet, erityisesti sosiaali- ja terveysministeri ministeri Juha Rehula (kesk.) pitivät Lapintien ja muun opposition esittämiä lukuja liian suurina ja laskivat köyhien määräksi alle puoli miljoonaa.
Selvitys:
Köyhien ja köyhyysvaarassa olevien määrä riippuu siitä, miten köyhyys määritellään. Useimmiten pienituloiseksi määritellään henkilö tai perhe, jonka käytettävissä olevat tulot ovat alle 60 prosenttia mediaanitulosta, eli tulotilaston keskimmäisestä luvusta (joka ei ole sama kuin keskiarvo).
Nettomediaanitulo vuonna 2009 oli noin 1 800 euroa kuukaudessa, joten köyhyysrajaksi tulee 1080 euroa.
Tilastokeskuksen mukaan alle 60 prosenttia mediaanitulosta ansaitseviin perheisiin kuului 690 000 ihmistä, eli 13,1 prosenttia väestöstä. Määrä oli enimmillään vuonna 2007, jolloin pienituloisiksi laskettiin 707 000 suomalaista, 13,5 prosenttia.
EU:n köyhyydenvastaisen ohjelman mukaan köyhyysriski koskisi Suomessa 28 prosenttia kansalaisista, ellei mitään sosiaalisia tulonsiirtoja tehtäisi. Näin laskettuna köyhyys siis uhkaa melkein puoltatoista miljoonaa suomalaista, mutta tulonsiirrot pudottavat määrän alle puoleen. Köyhyysriski ilman tulonsiirtoja on Suomessa hieman EU:n keskitasoa (25 %) korkeampi, tulonsiirtojen jälkeen keskitasoa (17 %) matalampi.
Näiden laskutapojen lisäksi on käytetty ja käytetään köyhyyden määrittelyssä myös 50 prosentin tuloja mediaanitulosta sekä kehitysmaissa esimerkiksi yhden dollarin päiväansioita.
Absoluuttisesta köyhyydestä puhutaan silloin, kun tulot eivät riitä edes perustarpeisiin, kuten ruokaan, vaatteisiin ja asumiseen. EU:n kriteereihin kuuluu myös ns. aineellinen köyhyys, joka tarkoittaa sitä, että henkilöltä puuttuu neljä yhdeksästä elämän edellytyksestä, joihin kuuluvat absoluuttisten perustarpeiden lisäksi muun muassa loma, auto, puhelin ja väritelevisio. Niinikään työttömyyden ja vähätuloisuuden kestoa voidaan käyttää köyhyyden rajaamisessa.
Kun vielä otetaan huomioon termien epätarkkuus (esim. ketkä ovat ”syrjäytymisvaarassa”, ketkä ”köyhyysvaarassa”), köyhien määristä voidaan esittää eri tavoin perustellen hyvinkin erilaisia lukuja.
STT.
Pienituloiseksi lasketaan yksin asuva,
jonka tulot ovat vuodessa 2010 enintään n. 13 000 € eli kuukaudessa vajaa 1 100 €.
Suomalaisten selvä enemmistö joutuu tyytymään alle 25 000 € vuosituloihin, käy ilmi Verohallituksen julkistamista tiedoista. (on 2000 € / kk, työ/palkan vuosijakaja on 12,5)
Suomessa oli vuonna 2009 noin 4,8 miljoonaa verovelvollista, ja lähes 3,4 miljoonan tulot jäivät alle 25 000 € / v.
PIDÄN VEROHALLITUKSET TIETOA OIKEANA,
KOSKA TILASTOKESKUS LASKEE KESKIARVOJA, eli
( 5 5 5 5 20 = 40 / 5 = 8 ) ei ole köyhiä eikä kipeitä.
Eu:n köyhyysraja 1100 euroa!
Kirjoittanut: Rajan alapuolella mennään! 07.10.2010 - 17:48
Muistelen kuulleeni jokin aika sitten uutisista, että eu:ssa olisi määritelty löyhyysrajaksi 1100 euroa, eli kaikilla kansalaisilla pitäisi olla tuollaiset tulot!
Kuitenkin Suomessakin hyvin suuri joukko kituuttaa pienellä työmarkkinatuella, mikä on nettona vaivaiset 410 euroa kuukaudessa!
Tämän lisäksi valtaosa eläkkeellä olevista kituuttaa reippaasti alle 1000 euron bruttotuloilla, joten pelkkää sanan helinää on nuo köyhyysrajat!
Ja se ns. takuueläkekin jää kauaksi tuosta köyhyysrajasta!
Jos kaikille taattaisiin tuo 1100 euron tulo, niin silloin vähenisi ihmisten juokseminen luukulta toiselle, koska noille pienillä tuloilla ei tule toimeen!
Kun luukulla juoksijoiden määrä vähenisi, niin samalla voitaisiin kuntien sosiaalipuolelta vähentää väkeä, niin rahaa säästyy melkoisen paljon!
Eikä tämänkään asian toteuttaminen ole rahasta ollenkaan kiinni, koska olihan sitä varaa syytää miljardeittain Kreikan tuhlailevalle ylimystölle!
Ei pidä paikkaansa että noin paljon olisi alle 25000 ansaitsevia.
Keskipalkka työssäkäyvillä on n. 3000 e, jonka lähes jokainen työssä kayvä akka ja ukko saa kuussa bruttona, ja suuri osa enemmän.
Keskipalkka voi olla 3000 euroa ja tilasto voi pitää paikkansa samanaikaisesti.
Opettele matematiikkaa ja tule sitten vasta sössöttämään mikä on mahdollista ja mikä ei.
Opetteleppa sinä käymään töissä niin tiedät missä tuloissa mennään nykysisn, ja korotuksia on luvassa....Milloinkas olet viimeksi työssä ollut jos palkkatietosi ovat tuota luokkaa!
Keskivertopalkka on n. 3500e/kk, eikä siitä muuksi muutu. Ja suurin osa työssäkäysvistä siihen tai ainakin aika lähelle yltää....!!Johan me jäätäisi kaikki kotiin lorvimaan , jos toisin olis!
Suomessa oli vuonna 2009 noin 4,8 miljoonaa verovelvollista, ja lähes 3,4 miljoonan tulot jäivät alle 25 000 € / v.
PIDÄN VEROHALLITUKSET TIETOA OIKEANA,
KOSKA TILASTOKESKUS LASKEE KESKIARVOJA
VEROHALLITUKSEN tiedotteissa.
en ole köyhä vaikka tulot 1015€/kk käteen tällä hetkellä ja tulevaisuudessa.Jäin putkeen pari vuotta sitten ja olen tyytyväinen tuloihini ja menoihini.Asun ok-talossa ,velaton . Pari vuotta vanha auto sekin velaton. Aikoinaan tein suunitelman juuri putken varalle ja säästin 15v. tätä varten, nyt on se onnen päivä koittanut.Voin nauttia vapaudesta ja tehdä mitä haluan. Asia olisi ihan toinen jos en olisi varautunut siihen ja ihan yllättäen työttömäksi olisin joutunut, niinkuin monen sellaisen kohtalo on ollut joka on kaiken pannut menemään samantien kun se raha on tullut.
Köyhä on on, jos ei käy työssä. Tätä järjen köyhyyttä ei pysty kukaan korjaamaan millään avustuksilla.
Älä sinä pelle puhu mitään järjen köyhyydestä.
Kaikki nuo rajat on hämääviä. Ei voida ajatella että yksilö on yhtä köyhä kuin perhe jos tulot on sen 1080€/kk. (viitaten ylempänä olevaan tekstiin 'Useimmiten pienituloiseksi määritellään henkilö tai perhe, jonka käytettävissä olevat tulot ovat alle 60 prosenttia mediaanitulosta, eli tulotilaston keskimmäisestä luvusta (joka ei ole sama kuin keskiarvo).') Onhan sillä eroa että pitääkö tuon summan riittää yhdelle vai kuudelle.
Meidän perheessä tuloja on n. 380€/henkilö jos lasketaan kaikki tulevat rahat yhteen ja jaetaan perheenjäsenten kesken. Ollaanko sitten köyhiä vai ei on ihan asia erikseen. Hyvin ollaan kuitenkin pärjätty.
Nyt on niin että perus lähtee yksiköstä eikä kulut ole kaikille yhtäsuuret.
Jopa ruokakulut jakaantuvat 1 0,5 0,3 Eli kolme aikuista olisi 2 yksi aikuinen ja kolme lasta 1,9 jne.
Perheessä ei tuloja eikä menoja voi jakaa henkilöä kohden.
Älkää tehkä elätettäviä jos ette sitä ymmärrä.
Kuulehan vahinkolapsi älä sinäkään lisäänny. Voisit vaikka hipsiä hirteen paskajuttuinesi, kenelläkään ei tule ikävä.
Olen jo osani tehnyt ja luonto korjaa omansa 5-10 v sisällä.
1100 euroa kuukaudessa pitäs olla tulo, ettei ole köyhä. Tarkoittaako se puhtaana käteen ?
Johan tyttömyyskorvauksestakin menee 20% veroa!
Köyhyyden todellista rajaa sivuavat seuraavat piirteet:
- Ahdas asunto
- Ei mahdollisuuksia mieluisiin harrastuksiin
- Ei työtä (sekä syy että seuraus)
- Ankea ravinto
- Varallisuuden puute haittaa sosiaalisien kontaktien ylläpitoa ja luomista
- Ei pysty osallsitumaan juuri laisinkaan maksulliseen mediaan/kulttuuriin
- Ns. 15 kilometrin sääntö - elämä kuluu vähintään 99,5% 15 kilometrin sisällä asumuksesta koska ei ole varaa - tai syytä - liikkua sen pidemmälle (köyhyysvankilan muuriksi kutsuvat tuota myös)
Köyhyys ei ole tietty tulomäärä kuukaudessa, vaan se mitä niillä tuloillaan saa. Jos elämä on yltäkylläistä vaikkei saa euroakaan rahaa, ei ihminen ole köyhä. Jos jonkun 5000 euroa kuluvat vaikka pakollisiin lääkkeisiin eivät korkeat tulotkaan tee ei-köyhäksi.
Eipä tuo paljon työssäkäyvän arjesta poikkea.
Pitkien työmatkojen kanssa ei jää juuri aikaa harrastuksiin ja sosiaalisiin kanssakäymisiin.
Illalla on usein niin poikki että mitkään netit ja sosiaaliset mediat eivät kiinnosta.
Viikonloput menevät kaupoissa juostessa ja siivoillessa sekä ruoanlaitossa.
Pitäisikö lohdutukseksi todeta että ainakin jää rahaa säästöön, ja voi sitten kerran-pari vuodessa matkustaa johonkin kauas missä paistaa aurinko...
Ja niin, ei se safka työmaan ruokalassa nyt mitään niin ihmeellistä ole, mutta ainakin se on halpaa....
Lääkekuluihin ei voi keneltäkään mennä 5000e kuussa..:)
Voi näitä Kukkomiehen juttuja, millähän palneetalla hän elää... vaahtoaa täällä ihan huuhaata.
Katsos, on olemassa maksukatto lääkekuluille, 670e/vuodessa, ja tuosta ylimenevän osan maksaa Kela...Keneltäkään ei siis voi mennä enempää rahaa lääkkeisiin vuodessa...
On olemassa läjäpäin lääkkeitä joita Kela ei korvaa. FYI.
alkaa jo köyhääkin naurattamaan nämä rajat, mutta elämä on silti rikasta
olen ollut rikaskin välillä, meinaan ajelen joskus 20km päähän ahtaasta asunnostani ja ankea illallinen on lopulta, enkä pääse oopperaankaan
Vuositulota alle 17 000 e. , on köyhä.
aika harvoin asioin yli 20km. päässä kotoani. Kaikki kaupat ja virastot ja ystäväni sekä sukulaiseni asuvat tuon 20km. sisäpuolella, huvikseen joskus ajelemme ties minne ilman päämäärää.
Olen pienipalkkainen yh. Vuosituloni n.34 000 euroa vuorotyössä yläkouluikäisen lapsen josta elatusmaksu ja lapsilisä yhteensä 350e/kk.
Mikä lienee nykyisin keskivertopalkka, ehkä jossain 3000-4000e/kk. ?