Näin se maailma makaa: Ennen vaaleja vain Soinille oli selvä euron toimimattomuus. Nyt, noin neljä kuukautta vaalien jälkeen, asia on vihdoin valjennut keskustajohdollekin. http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011080614169035_uu.shtml
Äänestäkää keskustaa ja olette ajastanne jäljestä.
Äänestäkää keskustaa ja olette ajastanne jäljestä.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Kiviniemen paskapuheilla ei ole muuta tarkoitusta kuin hakea kannatusta kepulle. Puheet muuttuivat, kun kepu putosi hallituksesta. Persuilla on ollut selkeä linja koko ajan, mutta kepu on perseestä. Ei kumma, että kannatus laskeekin. Eikö siitä tolvanoiden puoluesta löydy johtoonkaan kuin Kiviniemen kaltaisia mitättömyyksiä? Puoluesihteerikin sitä lajia, ettei edes eduskuntaan päässyt. Ei päässyt entinenkään "kmspuoluesihteeri". Pakko olla niin, ettei kepusta löydy parempia henkilöitä johtoon. Kiviniemi voi alkaa valmistella leperteleviä mitään sanomattomia selityksiä kuvaillakseen tuntojaan, kun hänet lempataan PJ:n paikalta pois. Tilalle taas joku uivelo yrittämään onneaan. Kepu on puolue, joka tarvitsee kolme pääministeriä sadakseen kaksi vaalikautta loppuun ja kepun pudotettua suurimmasta hallituspuolueesta pienimmäksi oppositiopuolueeksi.
Mister Erehtymätön, Keminmaan suuri poika jäi valitsematta myös. Kyllä teki äänestäjät suuren virheen, ainakin, jos laajakulmapatelta itseltään kysytään. Mutta Paavopa aikookin voitaa presidentin vaaleissa Sauli Niinistön. Saattaa voittaakin Niinistön. Nimittäin joku muu kuin Paavo Väyrynen. Mediapeli viimeistään kaataisi tas paavoparan. Mutta Paavolla on kyllä ehdottomasti eniten kokemusta presidentiksi pyrkimisestä ja muistakin presidenttijunailuista.
hih.
Ottakaa loiset kaljaa. heh heh
Ei voi kepuloista muulla lailla opettaa kuin viedä saunan taakse ja lopettaa..
Suomessa muita loisia ole kuin kepuloiset. Aina jollain tapaa loisivat muiden siivellä.
Mutta loispuolueen taru on loppu. Se ottaa kepuloista päähän. Heh heh sanoo kepuloinen, mutta väkinäistä on hekotus.
Tässäkin ketjussa on useampi yhteiskunnan pohjasakkaan kuuluva kaljannkiskoja. heh heh loisia heh heh
Mutta tuskin kovin montaa kepulaista kaljan tai muunkaan kiskojaa. Ellei sitten viimeiset kepulaiset ole pakkautuneet tälle palstalle kirjoittamaan typeryyksiään?
13,7
Kepun viimeisin vaalitappio oli jalat turvallisesti irti maasta leijailleelle Kiviniemellekin täysi shokki, josta toipuminen voi viedä hänen loppuikänsä. Kepu analysoi tappion syitä vaalien jälkeen. Yksi syy oli heikko esiintyminen netissä. Mutta mahtoiko kuitenkaan olla kovinkaan merkittävä syy, vaikka tottahan se on, että kepulaiset on idiootteja nettikirjoittelussakin. Poikkeuksiakin on, mutta ei yksi fiksu kepulainen kesää tee kepullekaan. Ja tosi fiksu kepulainen tajuaisi, että puoluetta ei enää Suomessakaan tarvita. Mutta sitten kyllä nuo tällekin palstalle räkivät kepulaiset pehmeäpäiset punkerot alkaisivat räkiä muiden puolueiden nimissä. Sanotaan siis niin, että kepua tarvitaan noin viiden prosentin verran, että noille kepupuupäille löytyy se ihan omannäköisensä puolue.
Juu, sen huomaa siitä että ei pysytä asiassa eli keskustella Kiviniemen takinkäännöstä ja notkeasta oppositiopolitiikasta verrattuna vaalia edeltäneisiin puheisiin.
Kiviniemi on takinkäännön maailmanmestari.
Kepulaisittain selitettynä asia on näin, että ei-kepulaiset kääntävät takkia ja se on tuomittavaa, epäeettistä ja moraalitonta. Kepulaiset vain sopeutuvat uusiin tilanteisiin, kun muuttelevat mielipiteitään. S..tans noita Vanhasen ja Kääriäisenkin ydinvoimakantoja. Kääriäinen sopeutui uusiin tilanteisiin niin, ettei sen ydinvoimakannasta lopulta ottanut pirukaan selkoa. Vanhanen vastusti ja puolusti. Ja kyttäsi netissä naisia ja saattoi löytämänsä oikeuteen. Hölmö mies. Onneksi kepu kuihtuu poliittiselta kartalta. Tuskin kierompaa puoluetta maassamme on ollut?
(Kääriäisellä taitaa olla poliittisista nimityksistäkin omakohtaista kokemusta yli muiden? Ja kuka maksoi ne korvaukset, joita tuosta nimityksestä ohi pätevien
hakijoiden oikeus määräsi? Ei ainakaan Kääriäinen).
Kääriäinen sentään siirsi maa-ainesta Neuvostoliittoon.
Tragikoominen episodi kepun historiassa sekin.
Siitä voisi tehdä näytelmän, mutta kepulaiset varmaan suuttuisivat. Tajuaisivat, kuinka tyhmiä ovat ja heidän tyhmyydestään tehdään pilkkaa.
http://www.yle.fi/elavaarkisto/?s=s&g=4&ag=90&t=&a=8339
Takinkääntökin on lievää, mutta Jutan jatkuva valehtelu vie kasvot.
Kuulunet siihen viiden prosentin väkeen, joka tulevaisuudessa pitää kepun puoluerekisterissä.
Kiviniemi vahvistaa nyt persujen olleen oikeassa. Tietenkään asia ei ole noin yksioikoinen, mutta osoittaapa ainakin kepun kiemurtelevan pois liemestä, jonka pääarkkitehti Kiviniemi itse oli.
>>>Ennen vaaleja vain Soinille oli selvä euron toimimattomuus.
Asia kuin asia saadaan selittelemällä näyttämään milloin miltäkin. En väitä selitystäsi vääräksi, mutta kepun kannatus on silti pohjilla. Sen kai myönnät? Kuinkas se selitetään?
Vaatiko Soini Kreikan asettamista velkasaneeraukseen?
Kiviniemen on helppo esitellä kastijakojaan hallituksen ulkopuolisena itkuvirsien veisaajana. Sieltähän voi esittää mitä vaan, kun muut kantaa vastuun, josta Kiviniemi luopuikin ennen aikojaan, vastoin omia puheitaan ennen vaalien lopputulosta.
Kepun kannatus on pohjilla. Syitä siihen on monia ja niitä on käyty läpi vaalien jälkeen useaan kertaan.
Mutta pohjilla kun on, kannatus ei voi enää alemmaksi mennä. Syksyn mittaan alkaa pientä nousua jo näkyä ja pidän täysin realistisena, että kepu saa yli 40 paikkaa vuoden 2015 eduskuntavaaleissa. Se edellyttää kuitenkin kepulta ohjelman tarkistamista ja ryhdikkäämpää esiintymistä. Pienempään nousuun riittää pelkkä oppositiossa istuminen ja hauskojen sloganeitten heittäminen.
"Soinin mielestä euroalueen kriisi on seurausta EU:n epäonnistumisesta ja sitä on hoidettu väärin. Hänen mukaansa velkamaat olisi laitettava velkasaneeraukseen, sillä se olisi ainut tapa nollata tilanne. Esimerkiksi Kreikan asettaminen velkasaneeraukseen ei Soinin mukaan heilauttaisi Suomen taloutta. "
http://yle.fi/uutiset/teemat/vaalit_2011/2011/04/soini_kriisirahasto_kynnyskysymys_hallitukseen_menolle_2497290.html
"En minä Pääministerinä voinut spekuloida euron toimimisella lisäämällä näin markkinoiden epävarmuutta"
Näin se vain on. Markkinat reagoi jokaiseen virallisen epäilyyn. Oppositiossa on ihan sama mitä suustaan päästää sillä ei ole merkitystä.
Näin Soini keräsi pisteet kotiin vaaleissa.
Mutta SOINISTA Ei ollut vastuunkantajaksi.
Pelkuri kun ON!
Eipä olisi uskonut ennen vaaleja. Kiviniemi suhtautui ylimielisen halveksivasti Soiniin ja oli niin hyvää pataa Jyrki Käteisen kaa. Nyt Käteinen ei ole Marille mitään, Timo on mestari ja opastaja. Niin se maailma muuttuu. Korjaan, maailma on entisensä, mutta niin se Mari muuttuu hetkessä. Takki kääntyy tuulen mukaan. On se Mari aivan oikea kepulainen. Hi hih
Eihän kepulla ole koskaan mitään omaa. Aina varastetaan toisilta.