Visa Debit toimiiko ulkomailla???

A P U V A !

Toimiko Visa Debit Lontoossa? Mainosten mukaan pitäs toimia ulkomailla nosto- ja maksuvälineenä, mutta pankista kysyttäessä eivät voi olla varmoja ja rupesivat tyrkyttämään muita korttivaihtoehtoja. KOKEMUKSIA

10

6145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkailija984

      Toimi jo vuonna 2009 ja myös tänä vuonna kun kävin Lontoossa.

    • 17+11

      Debit toimi jopa Turkissa vaikka yritti maksaessa sanoa että K R E D I T P L I I S.

    • ap hghhgkhk

      Hei! Kiitos teille. Otan myös käteistä matkaan! :)

    • djz

      Viime vuonna testasin Aasiassa ja Jenkeissä, ei toiminut vaikka hienosti mainostetaan, että "kansainvälinen kortti"...jepjep. Viimeviikolla testasin Espanjassa, siellä toimi samoin Pariisissa toimi eli ilmeisesti Euroopan alueella pelittää paremmin.

      • tota noin ...

        Jostain USA:laisesta nettikaupasta ainakin tilaaminen Visa Debitillä onnistuu hyvin. Tuolla päin on tapana aina höpistä "Credit cardista", mutta pankin operoima pelkkä Visa-debitkorttikin tuntuu toimivan hyvin ainakin joissain nettikaupoissa.


    • amexmustana

      EI TOIMI
      Kävin Lontoossa vast'ikään ja ei toiminut!
      Pitää kuulemma olla MUSTA AMEX

    • Ranskasta_Vaan

      Heissan, enpä ole yritellyt kaupoissa maksella, mutta Grenoblessa Ranskassa olen ollut 5 kk ja kyllä visa depit toimi - jopa pikkusen säästöpankin visa -depit - kun menee automaatista rahaa hakeen. Automaatti being avainsana.

      Automaateista:

      Usa:ssa - vaikka siitä on nyt vuosia aikaa - oli ainaskin ennen semmonen hieman erilainen systeemi. Pää piirteittäin tämä.. vaikka siellä on drive in pankkeja ja drive in automaatteja - siellä on sekä paikallisia pankkeja, jotka eivät kaikkia kortteja hyväksy (eivät edes luotto) ja sitten semmosia 'kansainvälisiä' jotka kyllä hyväksyivät. Vähän tuli semmonen käsitys että olivat enemmän 'paikallisia', kuin suomessa yleensä. Sitten toisaalta - eipä tarvinnut edes tunnusnumeroa näpytellä kun polttoainetta visa-luottarilla osti random (millon mistäkin) -huoltarilta. Että jooo'o. Mutta point is, että voipi tuo olla edelleen, etteivät kaikki pankit hyväksy ja siellä näytti olevan master visaa käytetympi.

      Englannista en tiedä - mutta yrittäkääpäs ostaa Suomessa, VR:n kansainvälisestä lippupalvelusta (siis puhelimitse soittamalla) lippuja ja maksaa Laitilan säästöpanking visa -depitillä. Ei onnistunut, vaikka sokoksen visa -depitillä onnistuu, kun niille vaan tarvittavat tiedot luettelee. Eli taitaa olla myös vähän siitä kiinni, mistä pankista on tuo kortti alkuaan.

      Ja sitten on olemassa myös Net Mastercard. Toisin sanoen - nettikukkaro. Se kyllä sanoo jotain siitä, että vois kaupoissakin maksella.. mutta eipä voinut Valintatalossa kun testasin. Automaatista saa kyllä rahaa sillä sekä Suomesta että Ranskasta ja sitä voi käyttää kuin luottokorttia netissä maksaessa. Että semmosia. Niin joo - se on vähän semmonen 'pelittäjä kortti' - ja ei, pankeissa ei olla mokomaa juuri edes nähty. Mutta semmonenkin mulla on, enkä mene valitteleen. Ei ainakaan nettiostot mee suoraan varsinaiselta tililtä vaan jostain mihin voipi laittaa vaan tarvittavan summan. Netti-kukkarot vaan on semmosia ettei sulla oikeastaan ole 'pankkitilinumeroa' - vaan tili, jota ite hoidat netin kautta - sinne ei voi maksaa, mutta sieltä voipi maksaa. Netteller on se haku millä seen netistä löytää. Lieköhän jollakulla kokemuksia - käykö tuo Usassa tai muualla euroopassa?

      No jaa.. ei ole tähdellinen asia ja tämä on vähän vanha chatti, mutta ajattelin kuiteskin kertoa.

    • Traveller

      GEO:t tuli käyttöön Handelsbankenilla jossa erikseen pitää kertoa maat jossa toimii, oletuksen vain suomessa. Sitten HB:n Visat & Masterit vaatii nettiostoksiin aina VBV / SecureCode nettivahvistuksen jota kukaan ulkomainen nettikauppa juuri ei käytä joten HB VisaElectron on arpakortti nykyään. Eli Skrill MC on varsin toimiva
      tuohon verrattuna:
      http://bit.ly/HhgUCj
      #####
      Perusvastaus kysymykseen Visa Debit: Kyllä pitäisi olla kansainvälinen toimivuus missä Visa toimii. Kun kortti on Chip&PIN kauppias ulkomailla
      haluaa yleensä ainoastaan PIN kuittauksen, mainostaa sitten (Chip&PIN )
      eli allekirjoituksia ei hyväksytä, josksu haluaa katsoa henkkarit.

      Jotkut hyväksyy vain Visa Credit kortin, jotkut vain Visa Debit mutta rajoitukset
      kerrottu, esimerkkinä lentoyhtiöt, ainakin KLM. Etenkin jenkeissä näkee näitä
      tarroja. '

    • Lontooseen lähtijä

      Sataprosenttista varmuutta asiasta ei ole missään muualla kuin sillä nimenomaisella kassalla, jossa maksua Lontoossa suorittaa. Soitin Aktiaan varmistaakseni VisaDebitin toimivuutta Briteissä, niin sieltä sanottiin, että se riippuu siitä kyseisestä maksupäätteestä, jolla maksua suorittaa. VisaCredit on varmin, mutta Debit kuitenkin yleisempi kuin VisaElectron. Ei voi kuitenkaan koskaan olla varma ennen kuin siinä kassalla kysyy. Pankkiautomaatista nostaminen debitillä voi onnistua, mutta pankkiveloittaa ulkomailla tehdyistä nostoista erikseen. Briteissä on lisäksi vielä melko paljon esim. takseja ja pienempiä putiikkeja, joissa käy ainoastaan käteinen.

    • luotto1

      Se kortin toimiminen riippuu ihan tosiaan maksupäätteestä ja siitä onko siihen päivitetty ohjelmistoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      355
      1436
    2. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      74
      1405
    3. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      311
      1184
    4. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      46
      1097
    5. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      33
      925
    6. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      231
      904
    7. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      163
      878
    8. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      40
      845
    9. Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa

      Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso
      Tv-sarjat
      20
      817
    10. Pelekäätkönä mua?

      Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te
      Ikävä
      42
      804
    Aihe