Yökasteluhälyyttimestä

Tietääkö kukaan, mistä saa ostaa/ vuokrata hälytinpatjoja tai muita hälytinlaitteita (kuulin jostakin kevyemmästä systeemistä, joka asennetaan housuihin/ vaippaan) yökastelun hoitoon. Paikallinen terveyskeskus lopetti vuokraamisen juuri tänä keväänä, kun sitä olisi tarvittu.
2459
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Meidän tytöllä oli sellainen käytössä. Mutta valitettavasti en osaa auttaa sinua siinä vuokrausasiassa, terveyskeskuksesta saatiin lainaan. Kummallista, ettei terveyskeskuksestanne enää laitteita lainata! Meillä käytössä ollut laite oli sellainen ihan pieni. Se anturi (tai mikä lie) tuli pikkuhousuihin vaikka terveyssiteen sisään. Meillä tuota laitetta tarvittiin vain pari viikkoa ja kuivaksi opittiin. Ehkä sieltä neuvolastanne kannattaisi kysäistä, osaavat ainakin varmaan neuvoa mistä sellaisen voisi lainata.

Äänestä

KAnnattaa kysyä vielä uudestaan neuvolasta. Meillä oli itsellä noin 5 v. sitten neuvolasta pöksyyn laitettava laite, jossa hälytin oli olkapäällä ja pöksyssä anturi asennettuna sellaisessa puuvillaosassa kriittisen paikan kohdalle.
Ostin tilalle uuden pöksyanturin sitten parin kk käytön jälkeen. Sen jälkeen olen nähnyt mainoksen sellaisesta kotiin ostettavasta jutusta, ei niinkään kallis. Ehkä hakukone auttaisi etsimisessä. Meillä oli se laite, lapsi itki, eihän hän herää, eikä herännyt kertaakaan. Minä heräsin ja nostin lapsen vessaan. Mutta se auttoi paremmin kuin Minirin, osin kyllä käytin samaan aikaan. Nyt vielä 5 v. myöhemmin 13 v. joskus sattuu vahinko. Silloin kuitenkin joka yö. Neuvola voi antaa apua eteenpäin jos ei itse enää pysty jostain syystä lainaaman juttuja.
Muistathan, että kastelija, joka kastelee enemmän kuin on kuivana ja on hoitoyrityksiä, voi saada Kelan hoitotukea määräaikaisena yli 5 v. kastelija

Äänestä

Kommentoi aloitusta


juse kirjoitti:

Tietääkö kukaan, mistä saa ostaa/ vuokrata hälytinpatjoja tai muita hälytinlaitteita (kuulin jostakin kevyemmästä systeemistä, joka asennetaan housuihin/ vaippaan) yökastelun hoitoon. Paikallinen terveyskeskus lopetti vuokraamisen juuri tänä keväänä, kun sitä olisi tarvittu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu