Voi, että odotan talviaikaa. Silloin ovat voimassa talvinopeusrajoitkset. Kaikki koohottajat ovat ainakin hiukan kontrollissa. Kyllä kahdeksallakympillä kerkiää aivan hyvin. Kovempaa ajamalla ei aikaa säästy juurikaan mutta ihmishenkiä ja rahaa sitäkin enemmän.
Odotan talvirajoituksia
Aikuinen ei lapsi
993
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
eipä ne rajotukset talvellakaan hidasta kaahailijoita jos ne ei kesälläkään sitä tee..
vai meinaatko todellakin et kun talvi tulee niin kaahailijat alkavat pelkäämään?? tuskin..
Juuri niin lapsenmielinen lausahdus kuin äitee olisi opettanut.
Haista sinä vaan paska! Todella järkevää ajaa jotain matelu nopeutta kuivalla valoisalla tiellä hyvällä autolla vaan sen takia kun päättäjien pitää saada laittaa ihmiset kyykkyyn vaikka ihan hyvin voisi hyvällä autolla kokenut kuski ajaa nopeanmin muttan eihän se käy kun ei saa käyttää aivoja! Ja sitten tulee joku tuollainen perse ääliö ja vielä kehuu koko tuota typerää asiaa!
perkele kun taas psitää vihaksi.
Myönnä olevasi tientukko ja kotipoliisi joka säästää polttoainetta ja on vihreiden puheiden sokaisema. Ei pieni Suomi mitään mailmaa pelasta ja nykyisillä autoilla ja renkailla voisi ajaa huomattavasti nopeammin ja yhtä turvallisesti kun tuolla etana vauhdillakin jos vaan kaikki ajaisivat edes lähellä suurinta sallittua.
Subaru Imprezalla pääsee vaikka kuinkas lujaa talvellakin. Hommatkaa neliveto, niin ette päädy ojaan.
> Kovempaa ajamalla ei aikaa säästy juurikaan mutta ihmishenkiä
> ja rahaa sitäkin enemmän.
En nyt oikein hahmota, miten ihmishenkiä säästyy kovempaa ajamalla, rahaa (ja hermoja) toki. Ja niin, sitä aikaa myös... :)
Missä sitä rahaa säästyy, kun polttoainetta ja renkaita kuluu enemmän? Minun laskuoppini mukaan nopeammalla ajolla menee tietyllä matkalla tämän vuoksi enemmän rahaa, kun puhutaan näistä 80 - 100 km/h nopeuksista.
Ajansäästöstä saatava hyöty on selvä juttu, jos sen pystyy rahaksi realisoimaan, mutta ei lasketa sitä kahteen kertaan. :)
Kun ajaisitte edes sitä 80:ä kasikympin alueella. Ajatte perkele 60-65 taulussa. Sitten kun tulee 30-40:n alue missä on oikeasti varottava risteävää liikennettä, jalankulkijoita, pyöräilijöitä jne. Niin tuutte koohottaa takapuskuriin.
Suomalainen liikenne on menny täysin päin peetä viime vuosina. Niin ihme nysväämistä ku olla ja voi. Voe helevetin helevetti. Sillon kun sais ja pystys menemään, ei mennä. Sitte ku olis jotain varottavaa - ajetaan ku sokeat kanat sitä samaa kuutta kymppiä vaikka mummot vaan lentelee pitkin konepeltiä.
Näin se on nähtävä. Kyllä talvinopeus tasaa liikennevirran vauhtia, ja ohituksia on paljon vähemmän. Kesäautoilijat, moottoripyörät, polkupyörät mm. jäävät kokonaan pois liikenteestä. Mopoautoillakin uskaltaa ajaa sitä 80km/h, ja automopot eivät tuki niin helposti muiden liikkumista.