Kuinka monta lasta täytyy vielä kadota tai puukottaa, ennen kuin läpensä sairaat päihteidenpalvomiskotibileet kielletään lailla???
Millon sairaat kotibileet kielletään??
kysynpähän vain?!
11325
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mitenhän käytännössä tuo lailla kieltäminen vaikuttaa yhtään mihinkään?
Juuri kukaan ei jäisi koskaan noista kiinni ja sitten ryyppääminen siirtyisi yhä enemmän kaupunkien keskustoihin. Kiinni jäätäisiin ainoastaan jos jotain rikollista tapahtuu.
Aika paljon pidetään myös kotibileitä, jotka eivät ole mitään muuta kuin mukavaa viihdettä nuorille.
Vanhemmista se on kii.
Holhotkaa nyt jo bileitäkin.Miksi yhteiskunnan pitäisi hoitaa kaikki mahdollinen,mikä kuuluu vanhemmille?Aina on pidetty bileitä.Kun ne rajataan tiettyyn kaveriporukkaan, eikä olla niin tyhmiä että ilmoitellaan julkisesti ei mitään ongelmaa pitäisi olla.Hippoja on pidetty ja toivottavasti nuoriso pitää edelleenkin(järki mukaan).Vanhemmat saisi kasvaa aikuiseksi,että jälkikasvusta kasvaisi vastuuntuntoisia ihmisiä."Mitä isot edellä ,sitä pienet perässä"pitää edelleen paikkansa.Hengissä mekin ollaan selvitty kotihipoista.Virkavaltakin alkaa vahtiin mopopoikia.Kyllä se lähtee kotoa,että mopo jää pihaan niin kauaksi aikaa kun sillä osataan käyttätyä ihmisiksi.Vai sanooko teidän lapset mitä tehdään ja mitä ei????
eiköhän täs maas olejo liikaa kieltoja ja lakeja ihan poliisi valtio
juu kyllä ja valvontasiru kaikille ihonale,ja kaikki oltava nukkumas klo20,00 joka ei oo tonnin sakot. tämmösex tää maa menee pikkuhiljaa
Eiköhän enin ongelmakäytös ole JO laissa kielletty.
Huumeiden käyttö ja alaikäisen alkoholin käyttö ei ole kotibileissä sen sallitumpaa kuin muuallakaan.
Valvonta on eri asia - siinä säästetään.
joo kyllä ennen itser hoidettiin lapset,ei yhteiskunta nykyajan vanhemmat niin laiskoja ettei omien pentujensa perään viitsitä katsoa,helppo lailla kaikki kieltää pääsee ite helpommalla ennen kakarat hoidettiin itse eikä tällaisia ongelmia edes ollut kasvatuksesta se on kiinni miten nuoret käyttäytyy,...
Miksi vanhemmat eivät jää katsomaan bileiden perään?
Vanhemmille kuuluu vastuu lapsista ja nuorisosta. Vanhemmathan sen kodinkin on perustaeet ja varustaneet missä nuoriso rellestää!
Ainakin meillä oltiin aina kotona kun lapsilla oli vieraita- eikä muita kuin kutsuttuja silloin tullut kotiin!
Lapset itsekseen eivät aina pysty puoliaan pitämään. se on vanhemmilla vastuu
että bileet sujuvat hyvin!
Varmaan hei 15-vuotiaat haluaa vanhempansa kyttään kun ne vetää pään täyteen ja tekee sitten kaikkee tyhmää?
Jos vanhemmat jäiskin valvomaan, niin niitä epäiltäis heti lapsen seksuaalisesta hyväkskäytöstä tai vastaavasta kun ne on sallinu nuorten ryypätä ja harrastaa seksiä.
Vai mitä mitä sä kuvittelin teinien bileissä tekevän?
Huoltajan tulisi huolehtia lasten vieraat hengissä koteihinsa.
Ei siinä tarvita mitään lakia, ainoastaan vastuun käyttöä vanhemmilta.
Rajojen asettamista jne.
Moni tahtoo olla ipanansa "Frendi", vaikka pitäisi olla isä ja äiti.
Työnnetään kouraan rahaa pienestä pitäen, ylhäällä on ketju vauvan synttäreistä. Liioiteltua. Oma koti riittää juhlapaikaksi. Sillä se on lapsen koti. Vai, haluavatko vanhemmat vain näyttää???
Suomessa tulee olemaan valitettavan paljon Karoliinoja ja muita, joille käy huonosti elämänsä alkutaipaleilla, tavalla, tai, toisella.
Jos vanhemmat kieltäytyvät olemasta vanhempia. HYväksyvät salailut, haistattelut. Ostavat pulloa Alkosta. Jne.