Kelju naapuri

On totta että Venäjän naapuri Suomi ärsytti ja keljuili Venäjälle ennen sotia. Tunnustan sen ja pyydän puolestani sitä anteeksi.
Mutta jos jollain on tällainen kelju naapuri, niin antaako se oikeuden tulla tappamaan naapureita kymmenin tuhansin?
10112
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Nyt en ymmärrä,ilmaise ajatuksesi ymmärrettävästi, kysy vaikka äidiltä neuvoja.

Äänestä

No minä selvyytän:
Suomalaiset keljuilivat venäläisille ennen sotia, siis ennen vuotta 1939. Veli venäläinen sai veli saksalaiselta luvan kurittaa tällaista naapuria. Veli venäläinen pani puna-armeijan tappamaan suomalaisia. Tuliko nyt selvyytä?
Sitä vielä kyselisin että miten paljon eestiläiset keljuilivat ennen sotia, tai latvialaiset tai liettualaiset? Keljuilivatko nekin yhtä paljon että piti puna-armeija komentaa niitäkin järkiinnyttämään?

Äänestä

Oikeuttaako keljuilu murhaamaan?
Saako aloittaa sodan keljuilun takia?
Vastatkaapa koroljovit.

Äänestä

Tämän keujuilunko tuloksena suomalaiset murhattiin, vietiin siperiaan (inkeriläiset) ja tahdottiin hävittää venäjältä 1930-1980 lukujen välillä. Venäläisyys on pahemman luokan kansallissosialismia ja hitleri kopsasi oman järjestelmänsä bolsevikkien aatteista.

Äänestä

Tähänhän ne koroljovit vetoavat. Suomalaiset tekivät heimoretkiä yms., vaikka rauhansopimus sitten tehtiinkin ja muistaakseni jokin hyökkäämättömyyssopimuskin, niin koroljovien mukaan talvisota oli kostoa keljuilusta. Tietysti myös inkeriläiset olivat syyllisiä vaikka olivat monien sukupolvien ajan asuneet Venäjällä.

Venäjä kostaa, muut käyvät hyökkäyssotia.

Äänestä

Ei tuo vielä mitään. Koroljovien ja muiden neuvosto-mutanttien mielestä venäjä teki oikein kun aloitti talvisodan 1939, se oli kostoa siitä kun Suomi hyökkäsi kavalasti venäjän kimppuun 1941!!!

Äänestä

Eikö koroljoveilla ja muilla neuvosto-mutanteilla ole enää mitään sanomista?

Äänestä

Missä mutantit? Pitäisihän heidän nyt kertoa historiallinen TOTUUS että Suomi aiheutti keljuilullaan talvisodan. Venäjä on syytön.

Äänestä

Eikö edes Aabrahammi vastaisi?
Mistä juuri venäläisillä on tavallista suurempi oikeus tappamiseen ja ryöstämiseen?

Äänestä

EI RIENATA NAAPUREITA,OLLAAN ONNELLISIA SUOMEN MAASSA.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Oikeus tappaa-007 kirjoitti:

On totta että Venäjän naapuri Suomi ärsytti ja keljuili Venäjälle ennen sotia. Tunnustan sen ja pyydän puolestani sitä anteeksi.
Mutta jos jollain on tällainen kelju naapuri, niin antaako se oikeuden tulla tappamaan naapureita kymmenin tuhansin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu