Olen ensin ajatellut,että kuvittelenko vain mutta "testattuani ja seurattuani vähän "silläsilmällä"olen huomannut järkytyksekseni,että nyt liikutaan
sellaisessa ilmapiirissä missä tuntuu,että vähän kaikilla on sormi liipasimella.
Täällä liikutaan nyt sellaisessa varovaisessa ilmanalassa,että pitää
hyvin tarkasti valita sanansa,ettei vahingossakaan lausu mitään massasta poikkeavaa.
Nyt pitäisi viheltää poikki tämän hengen eteneminen,ja erottaa nämä joka paikassa vastaan tulevat "vihapuheet loputtava"lauseet ja normaalin ärtymyksen ja normaalin kritiikin.
Nyt ei tarvi kun pikkusen sanoo mielipiteitään,ihan sävyisästi(ei ihmisestä)
jostain epäkohdasta niin hyvässä(tai huonossa)lykyssä saa melkoisen
ryöpytyksen.
Paitsi poikkeuksiakin on jos sanon kokeeksi jotain Perus-suomalaisista,niin
kyllä juttua riittää.Negatiivista pääasiassa.
Kysynkin vaan,onko suomeen syntymässä vain yhden mielipiteen sukupolvi?
sellaisessa ilmapiirissä missä tuntuu,että vähän kaikilla on sormi liipasimella.
Täällä liikutaan nyt sellaisessa varovaisessa ilmanalassa,että pitää
hyvin tarkasti valita sanansa,ettei vahingossakaan lausu mitään massasta poikkeavaa.
Nyt pitäisi viheltää poikki tämän hengen eteneminen,ja erottaa nämä joka paikassa vastaan tulevat "vihapuheet loputtava"lauseet ja normaalin ärtymyksen ja normaalin kritiikin.
Nyt ei tarvi kun pikkusen sanoo mielipiteitään,ihan sävyisästi(ei ihmisestä)
jostain epäkohdasta niin hyvässä(tai huonossa)lykyssä saa melkoisen
ryöpytyksen.
Paitsi poikkeuksiakin on jos sanon kokeeksi jotain Perus-suomalaisista,niin
kyllä juttua riittää.Negatiivista pääasiassa.
Kysynkin vaan,onko suomeen syntymässä vain yhden mielipiteen sukupolvi?
Vastaukset 12
Vanhimmat
että liikumme suursodan tai vallankumousten ilmapiirissä.
Arabimaissa nuo kansan-nousut ovat jo alkaneet, mutta näyttävä leviävän länsimaihinkin. Itä tosin aika rauhallinen toistaiseksi.
On se kumma vaikka kuinka vaaditaan vapautta lähes kaikkeen.
Vapaampaa seurustelua,vapaampaa perhe-elämää,vapaampaa
kasvatusta,vapaampaa suhtautumista joka asiaan,niin silti
ilmapiiri muuttuu aina vaan ahtaammaksi.
Saa pelätä jatkuvasti ettei loukkaa ketään.
Rikkaat rikastuu ja köyhistä tulee rutiköyhiä.
Paskat! Samalla lailla voi tehdä itsestään pellen, kuin aina ennenkin.
Muut kritisoivat persuja, persut haluavat "poistaa" muut (75 % Suomen kansasta). Mistähän mahtaa johtua, että moinen uhkailu herättää Suomen kansassa hiukan persujen tarkoitusperistä? Menkää vähän itseenne.
Ihmettelen kyllä kovasti noita vihan ilmapiiri puheita. Jos menen käymään sukulaisilla tai kavereitten kanssa kahvilla tai teen kierroksen pubissa niin en ole huomannut sen enempää vihamielisiä ihmisiä tai mitään "ilmapiiriä". Tuntuu ihan keksityltä koko juttu ja sitä paitsi rasistiset rikokset ovat laskussa. Taitaa olla jossain piireissä vaan pelon ilmapiiriä kun joku erimieltä asioista oleva puolue on nousussa.
Taitaa toimia se peiliteoria, mikä menee jotenkin silleen että toisissa ihmisissä näkee itsensä ikäänkuin peilistä, josta voi päätellä mitä se kertoo noista vihapuheitten levittelijöistä, varsinkin kun ne tulee aika vihaseen sävyyn yleensä ja niissä puhutaan lietsovasti joko oikeistoa tai perussuomailaisia vastaan tai sitten yksittäistä henkilöä kuten Halla-ahoa tai Soinia, toivottavasti kukaan äärivasuri ei noitten puheitten yllyttämänä tapaa ketään. Se ei olisi mitään uutta, kun tietää että tilastojen mukaan äärivasemmisto tekee euroopassa ylivoimaisesti eniten terrori-iskuja.
Sodat ja etenkin sisällissodat tulevat, varmasti. Myös keskitysleirit ja polttouunit näemme tulevaisuudessa.
Euroopan maiden alkuperäisväestö on tullut sorrossaan mittansa päähän ja kohta alkaa uusi Kristalliyö.
Ihmiskunnassa tulee aina olemaan sotaa ja eripuraa.Se on osa ihmiskunnan luonnetta ja samalla lailla käydään luonnossakin aina taistelua.
Vallitsevan ilmapiirin siemenet kylvettiin jo keväällä kun maahan kasattiin luonnottoman leveäpohjainen hallitus jonka puolueilla oli hyvin vähän yhteisiä nimittäjiä. Heti perään iski eurokriisi joka monimutkaisuudessaan pyyhkii monen kansanedustajan hilseen yli. Maalaisjärjellä ajatellen Soinin vaihtoehto, heikkojen talouksien erottaminen eurosta kuullostaa järkeenkäyvältä mutta tätä eivät hallituspuolueiden edustajat voi äänestäjilleen kertoa. He ovat Kataisen kuonokopittamia. Pienin yhteinen tekijä löytyi Norjan tragedian seurauksena suhtautumisesta maahanmuuttokriitiseen keskusteluun. Hallituspuolueille ko. keskustelun asiallinen käynti on lähtökohtaisesti vastenmielistä koska tämä merkitsisi niiden argumenttien jotka toivat Persuille jytkyn tunnustamista relevanteiksi. Nyt hallituspuolueiden äänestäjillä on yhteinen nimittäjä, vihapuheen vastustaminen johon on helppo jokaisen yhtyä ja tölväistä siinä sivussa vaalien suurinta voittajaa. Talouden haasteet ja kestävyysvajeen kaatuminen jokaisen suomalaisen niskaan on kuitenkin realiteetti jonka seurauksena ihmisten viha tulee kohdistumaan väärät ratkaisut tehnyttä hallitusta, ei maahanmuuttajia tai perussuomalaisia kohtaan. Vaaliuurnat ovat oikea paikka tämän vihan purkamiseen.
"...Vaaliuurnat ovat oikea paikka tämän vihan purkamiseen".
Mikäs se "väärä" paikka on?
Pointsi oli siinä että äänestämällä voit vaikuttaa. Esim. pururata on väärä paikka vaikuttamisen näkökulmasta.
Olen samaa huomannut missä kuljen ihmisten joukoissa(pelko?), ihmiset ovat jotenkin erilaisia kuin 5 vuotta sitten.
Oletteko huomaanneet, että asioita tapahtuu enemmän kuin ennen?