Eli siis haluaisin päästä kokeilemaan autolla ajoa, mutta missä on luvallista ajaa ilman ajokorttia? Tietääkö joku jotain ei-julkista kenttää/parkkipaikkaa Järvenpään lähellä?
Missä voi ajaa ilman korttia?
kortiton
1011411
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
manskulle vaan. multa ei olla ikinä kysytty korttia, vaikka olen ajanut jo 5,5v
Asiaa! Itellä myös parisen vuotta ajua takana eikä sitä kortilla ajeta.
Harvemmin sitä korttia autoilijoilta kysytään jos ajat sääntöjen mukaan. Eli siis kaikki turha kyttien huomioita vetävä amishärpäke veke ja kattoo että valot pelaa ja muut normisti ette pysäytetä ja siinä yhteydessä korttia kysellä nii aika pieni todennäkösyys että yleensä poliisit pysäyttää. Mopoja pysäytellään kortin vuoks.
Kortitta voi ajaa vaikka kuolin vuoteelle saakka kunhan ei jää kiinni!! Muistakaa jää kiinni!
Jeps! muista ottaa vähän kossuu niin ei pelota
Meren tai järven jäällä saa ajaa ilman korttia kunhan on yli 15-vuotias.
Osta joku joutomaatontti, sitten aitaat sen, siellä saat ajella "maanomistajan" luvalla ilman korttia.
Suljetulla alueella saa ajaa korttitta. Tietenkään et voi sulkea ilman lupaa kenenkään toisen teitä tai muita alueita.
On kilometrin pituinen metsätie, jonka päihin pannaan puomit ja kyltit. Onko tämä suljettu alue? Ei mielestäni, kun sille tielle pääsevät marjastajat yms.
Eiköhän suljettu alue ole vaikka korkeasti aidattu tehtaan piha ja lukittu portti.
Ajokortin osalta tulee sovellettavaksi:
"tiellä yleisnimityksenä yleistä ja yksityistä tietä, katua, rakennuskaavatietä, moottorikelkkailureittiä, toria sekä muuta yleiselle liikenteelle tarkoitettua tai yleisesti liikenteeseen käytettyä aluetta"
Jos tie on suljettu, ei se ole yleisesti liikenteeseen tarkoitettu, joten voi ajaa ilman korttia.
15 vuoden iän osalta:
"yleiseltä liikenteeltä eristetyllä työmaalla taikka tehdas-, satama-, varasto-, kilpailu- tai muulla vastaavalla alueella"
Mainitsemasi tie on sellainen, jolla ei alle 15 v voi ajaa.