http://www.otakantaa.fi/topics/view/miten-kehittäisit-ruotsin-kielen-opiskelua-–-kerro-ehdotuksesi/page:14/limit:5#comments
Henrikssonin lanseeraama alakoulujen pakkoruotsitus saa täystyrmäyksen kansalaisilta..
Henrikssonin lanseeraama alakoulujen pakkoruotsitus saa täystyrmäyksen kansalaisilta..
Vastaukset 15
Vanhimmat
Saapa nähdä mikä on "raportti" tuosta kyselystä :))
Varmaan ne pari ensimmäistä sisäsiittoista vastausta noteerataan..
vähän kuin oph kyselyssä taannoin
Höblässä oli, että siellä on tullut todella hyviäkin ehdotuksia. Myös sellaisia, jotka modetaattori on poistanut. Niin, jos olet pakkoruotsin poistamisen puolesta, moderaattori iskee ja toteaa sinun puhuvan vihapuhetta.
Miksi ruotsin opiskelua pitäisi kehittää?
Nåå eivät tiedä että suomalaiskouluissa käytetään kirjoja, joten kuvittelevat että suomalaiset vain sitä Pilkka-lehteä jne.
Kaikkea kieltenopiskelua voi ja tulee kehittää - keinot ovat yhteiset. Sen sijaan pakollista ruotsinopetusta ei voi mitenkään tehdä kaikille hyödylliseksi ja tehokkaaksi. Kysely on todella outo.
Ainoa oikea kysymys on nyt se, mitkä tahot rahoittavat politiikkaa niin merkittävästi, ettei kansalaisten enemmistön vapaan kielivalinnan toivetta oteta kuuleviin korviin vaan hallitusohjelmaan kirjataan Ahtisaaren työryhmän paperi, jossa pakollinen ruotsi aikaistuu ja laajenee ja tulee takaisin jopa yo-kirjoituksiin.
Onko tämä sitä kuuluisaa pohjoismaista demokratiaa?
Onko tämä sitä kuuluisaa pohjoismaista demokratiaa? >>
Suomessa ei demokratia toimi. Asian vahvisti jopa Harri Holkeri, joka Maarit Tastulan haastattelussa sanoi, että jos sama puolue on koko ajan hallituksessa, se ei ole demokratiaa.. Haastattelu esitettiin Holkerin kuoleman johdosta. Suomi ei ole kielipolitiikan osalta demokratia.
Mutta, me kaikki voimme oikaista demokratiavajetta kaduilla ja kapakoissa, kieltäytymällä meille pakotetun kielen puhumisesta.
Gustaffson jos lanseeraa pakkoruotsin alakouluihin (rkp perimmäinen ja ainoa hallitustavoite) on se SDP:n loppu. Merkkejä tästä on jo alkanut tulla, ks mm uutispäivä demarin juttu.
Ruotsinkieli pitäisi tasa-arvoistaa muiden suomessa puhuttavien vähemmistökielien kanssa!
Ministeri on sitoutunut hallitusohjelmaan: Suomen kansa ei.
Eli ehkä vanhemmat sittenkin päättävät mitä lapset opiskelevat. Jos riittävään suuri joukko vanhempia vain jättää lapsensa pois ruotsinkielenopetuksesta, niin pakkohan ministerinkin on lopulta "alentua" kesksutelemaan asiasta kansalaisten kanssa.
Ruotsinkieli on marginaalikieli: siitä saa "pisteitä" kun hakee virkaa; ja pahimmillaan se on kunnan viraston svenska-taalaa eliitin sisäpiiri kieli, joka velvoittaa jäämään taalaamaan kun suomenkieliset tekee tylsimmät rutiinityöt loppuun. Sillä pitäähän ruotsinkielisen olla vapaana jos joku kunnan ruotsinkielisistä haluaisi palvelua omalla äidinkielellään.
Ymmärrän hyvin itä-suomalaisten halun vaihtaa ruotsi venäjään. Keskiverto oppilas kykenee oppimaan kahta vierasta kieltä hyvin ja kolmatta välttävästi.
Joten miksi toisen pääkielen resurssit pitäisi tuhlata lähes hyödyttömään ruotsinkieleen. Englanti, saksa, venäjä, ranska ovat euroopassa välttämätön osa yleissivistystä ja paine kaukoidän kieliin kasvaa.
Pakkoruotsiin jymähtänyt hallitus ei juuri menestyvää tulevaisuutta tarjoa muutoinkaan: ollaan vain ja vältetään kaikkia muutoksia.
Mutta eihän se estä kansalaisia toimimasta ja ajattelemasta toisin.
NINEL
Jos selkeä enemmistö kansasta kannattaa ruotsinkielen opetusta valinnaiseksi, on otakantaa- kysymykset tehty niin johdattelevan kantaaottavasti, että niihin ei viitsi tervepäinen vastata muuten kuin seuraavissa vaaleissa.
Pakkoruotsi on ikävä ja vastenmielinen löyhkä ruotsinvallan ajoilta, jolloin ruotsista tulleet ristiretkeläiset jakoivat suomalaisten maat ja omaisuuden toinen toisillensa ja suomalaiset he orjuuttivat palvelemaan itseänsä. Suomi oli euroopan viimeinen maa jossa oli maa-orjia.
Yli kymmenen vuotta turhaa opiskelua takana!
En puhu, lue tai kirjoita KOSKAAN PAKKO(TURHA,HOMO)RUOTSIA.
Ja tulokset tullaan pimittämään tehokkaasti. Svekojen mielestä pääväestön mielipiteellä ei ole mitään väliä. Kunhan päättäjät on saatu korruptoidukdi, niin se riittää.
Suomen demokratia on svekoklikin käsissä eli sitä ei ole ollenkaan.
Tämä todistaa, että Suomi on vapaa maa VASTA, kun se saa kielivapauden.
Seuraava kysely: Kuinka moni on sitä mieltä että suomella tullaan toimeen Suomessa.
Kyselyn ruotsinkielen opetuksen kehittämisestä on tehnyt täysin suomensa osaavat ihmiset.
Mukavuuden halunsa vuoksi pitää tätä taakkaa suomalaisen koululaisen vaan kantaa.
Ei käy millään järkeen!