Tutustuin kahteen pikku lehdykkään ja täytyy sanoa, että nauraminen ei tahtonut loppua millään.
Hauskoja selityksiä ja höpötyksiä piisasi ja joku vielä uskoo sokeasti tähänkin satulehteen.
UUTISET:
jeesuksesta tuli kuningas, eli kunkku 1914 hän kuulemma heitti saatanan demoneineen taivaasta alas (taisivat osua valtakunnansalin katolle??)
Taivaassa on hallitus...
Taivaaseen valitaan muutamasta sadasta miljardista ihmisestä 144000 heppua jeesuksen avuksi, kun laitetaan maapallukka kondikseen...
Sitten maailmasta tuleekin paratiisi ja silleen valtakunnassa kaikki hyvin.
Huhhuh...ihmiset on keksineet atomin ja käyneet kuussa....ei ikinä uskoisi!
Vartiotornin uutiset
21
330
Vastaukset
- Hyvä tietää
Jehovalaisuus on harhaoppi.
Hauskaa :)
Heips Nas.se,tosta Vartiotornilehdestä,on ovella käyneet "tarjoomassa" oon ottanu lehden en kuitenkaan jääny keskustelemaan,ehkä sun kans olis ed.mainitusta lehdestä puhumista,,
- satunnainen kulkija
mr-sepi kirjoitti:
Heips Nas.se,tosta Vartiotornilehdestä,on ovella käyneet "tarjoomassa" oon ottanu lehden en kuitenkaan jääny keskustelemaan,ehkä sun kans olis ed.mainitusta lehdestä puhumista,,
Meillä nuo sekopäät ramppaa tämän tästä tuota paskaläpyskäänsä tyrkyttämässä. Viimeksi aloittivat keskustelun kysymällä uskonko paholaiseen ja kun heitin vastakysymyksen, että "Oottekos te leiriä vaihtaneet?" niin nyt ei olekaan enää herroja näkynyt. Kauan se kestikin! Kuitenkin ihan kohteliaita ja olevinaan ystävällisiä vanhempia setiä, niin en ole kehdannut käskeä niitä suksimaan v*ttuun oveltani.
Sitäpaitsi niiltä on hauskaa kysellä kaikenlaista ja nauraa samalla sisäänpäin niin maan perkuleesti. Vielä hauskempaa on kun ne kunnolla änkyttämään, takeltelemaan ja lopulta luikkimaan pakosalle.
- summa summarum
Jehovat kuitenkin ateisteja viisaampia sentään
- ha ha h..
Ja taas tuli hyvähkö vitsi
- Totta,
ha ha h.. kirjoitti:
Ja taas tuli hyvähkö vitsi
koska itse asiassa Jehovat ovat selvästi keskivertoattea älykkäämpiä.
- Hahhahahhahhaa
Totta, kirjoitti:
koska itse asiassa Jehovat ovat selvästi keskivertoattea älykkäämpiä.
Lopeta jo! Vatsa on jo kipeä nauramisesta hehhehhehh
- Zeuksen nimeen!
Tämä jehova on muuten jumalan kutsumanimi ja silleen. Tämä jumala on soittanut rekisteri keskukseen ja ilmoittanut, että muuttaa nimensä jehovaksi kun toi jumala on niin yleinen etunimi. Sukunimi on vissiin hihhuli, tai jotain sinnepäin. jehova on orpo, hänellä ei ole isiä eikä äitiä. Voi olla, että se syntymä paikka pitää rekisteriin kirjata, että hihhulin aivot.
- Terv hanurista
ha ha h.. kirjoitti:
Ja taas tuli hyvähkö vitsi
Tapa persu päivässä - 2 ajattelusta vapaata parhaassa.
Modernia kansanviisautta.
- ei-uskis
Kuka kumartaa kiveä, kuka raamattua, kuka koraania, kuka tooraa.
Sama erehdys eri paketissa. Maailmanloppu tulossa - Joo ovat todella viisaampia mitä ateistit.
Mutta onhan nyt löydetty suuri luolasto Euroopan alta.Kaikki uskikset pakenevat sinne kun maailmanloppu tulee ja niin kaikki sodat ja kärsimys loppuvat maan päältä.
- 4+19
Niinpä.... vielä vuonna 1913 vartiotornissa väitettiin, että maailmanloppu tulee v. 1914 (eikä mistään paiskaamisesta puhuttu etukäteen vaan vasta takakäteen kun piti keksiä selityksiä sille, miksei maailmanloppu tullutkaan) ja lehden takasivulla oli valmis testamentti, jolla voi lahjoittaa omaisuutensa seuralle.
Eräässä vuoden 1914 numerossa mainitaan (otin lehdestä kopioita yliopiston kirjastossa) suora lainaus Rutherfordin itsensä kirjoituksesta: että jehovan todistajat ei ole uskonto, vaan liikeyritys. Oli tietty ymmärrettävää, että kiinteistöverojen kiertämiseksi myöhemmin pulju haki uskonnollisen yhdyskunnan asemaa. Ja täällä kerätään rahaa ja pakkomyydään lehtiä brooklynin kiinteistökauppoja varten, verkostomarkkinointia parhaimmillaan. Vartiotorniseuran orjathan joutuvat panostamaan tuotteseen eli ostamaan lehdet itselleen, joilla sitten hankitaan uusia alalinjan markkinoijia.
Ja ihmiset menevät yhä uudelleen ja uudelleen tähän samaan retkuun... Tosin wiki tietää kertoa, että esmes vuoden 1975 toteutumattoman maailmanlopun jälkeen seuran jäsenmäärä putosi, kas kummaa.
Kai Brooklynin markkinointipsykologit ovat todenneet, että värikkäät kuvat leijonista ja ihmisistä samalla kedolla kiehtoo ihmisiä, kun samalla pidetään pelotteita ja uhkauksia ilmassa. - uskonsisko
Raamatun ympärillä pyörii paljon bisneksiä.
- bananas69
Rahat pois herkkäuskoisilta typeryksiltä :D
- Uskiss
bananas69 kirjoitti:
Rahat pois herkkäuskoisilta typeryksiltä :D
Rahat pois herkkäuskoisilta typeryksiltä :D "
Niin niiltä tupakoijilta, alkoholilla läträäjiltä, uhkapelaajilta jne....näitähän riittää onneksi en tartte.
Kiva katsoa, kun piikkipaikalla on vanhat konkarit pitkästä aikaa.:-)))
- Kahvia kaikille vaan
No mistä tämä tähän pompsahti? :-D
- lähdeviitteet
4 19 - 10.8.2011: >> Niinpä.... vielä vuonna 1913 vartiotornissa väitettiin, että maailmanloppu tulee v. 1914.....ja lehden takasivulla oli valmis testamentti, jolla voi lahjoittaa omaisuutensa seuralle.
>> Eräässä vuoden 1914 numerossa mainitaan (otin lehdestä kopioita yliopiston kirjastossa) suora lainaus Rutherfordin itsensä kirjoituksesta: että jehovan todistajat ei ole uskonto, vaan liikeyritys.
Näistä kummastakin lehden numerosta tarkat lähdeviitteet esille.
Myös samojen lehtien alkuperäisten englanninikielisten numeroiden lähdeviitteet olisivat hyödylliset saada esille lähempää tarkastelua varten.
Alkuperäiset ja muille kielille käänetyt eivät ilmestyneet samaan aikaan ja kaikkea vanhempaa materialia ei edes ole saatavilla kuin englanniksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.815970Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3115354Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie484580Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3113645Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.02210Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1362112Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1001247- 7923
- 154804
- 52665