"Viitisen vuotta takaperin Valio myi jäätelötuotantonsa pahamaineiselle Nestlelle, joka on onnistuneesti häivyttänyt itsensä taustalle. Kuluttajat ostavat Valiojäätelöitä luullen niiden olevan kotimaisia, mutta Nestle on Sveitsiläinen yritys, jolla on kehitysmaiden lasten verta käsissään. En muista Vanhasen tuolloin asiaa kommentoineen. Minä kuitenkin lakkasin ostamasta Valion jäätelöitä. Minä kannatan Ingmannia, hyvämaineista kotimaista tuottajaa."
Kommentoisiko joku asiallisesti Valion jäätelön kotimaisuusimagoa?
Kommentoisiko joku asiallisesti Valion jäätelön kotimaisuusimagoa?
Vastaukset 21
Vanhimmat
VASURIT HIDASJÄRKISIÄ
TIEDOKSI.
JÄLKEENJÄÄNEILLE SAITTIPUNIKELLE, KESKUSTA EI OLE ENÄÄ HALLITUSVASTUUSSA !!!
.
valiojäätelöä, jos haluaa suosia kotimaista.
Ostaessani Valion jäätelöä ostan ulkomaista jäätelöä? Miksi sitä sitten Valion jäätelönä myydään? Juuri siksikö, että luulisin sen olevan kotimaista? Mitä Valio tästä hyötyy, jos se on myynyt jäätelötuotantonsa Nestlelle (kaakaota sun muuta) ja Nestle käyttää valiobrandia?
Valiojäätelö oli hyvässä maineessa ja juuri sen vuoksihan Nestle tuotemerkin itselleen vuokrasikin sen lisäksi, että osti Valion jäätelötehtaan. Kymmenen vuoden vuokra-aika päättyy vuonna 2014. Saa nähdä, vaihtuuko nimi sen jälkeen.
Kapitalistisessa talousjärjestelmässä tuotemerkitkin ovat myytävissä ja vuokrattavissa, eikä sille voi mitään pääministerikään ennen kuin talousjärjestelmä tai vähintään laki vaihdetaan. Toivottavasti Kataisen hallitus toteuttaa jomman kumman vaihdoksen.
Harmitti tuotemerkin vuokraus minuakin ja itse asiassa pidin myös valmistuksen myyntiä Valiolta käsittämättömältä ratkaisulta. Nimenomaan imagosyistä Valion olisi kannattanut jatkaa jäätelön valmistusta.
Mihinkään boikottiin en ole kuitenkaan Valiojäätelöä laittanut, mutta en ollut ennenkään sitä syönyt edes suurimmaksi osaksi. Pietarsaaren jäätelö (Sunice) oli suosikkini. Valitettavasti se kuitenkin myytiin jo pari vuotta ennen Valiota muistaakseni juuri Ingmanille, joka on se toinen kotimaisista suurista.
Nykyisin suosin mielelläni pieniä kotimaisia valmistajia (esim SIA) tai kaupasta ostettuna Pirkkaa, ulkomaisia en käytä. Ja ensisijaisesti jäätelön tulee olla aitoa kermajäätelöä. Kaiken kaikkiaan jäätelönkulutukseni on tätä nykyä kuitenkin vähäistä, yhteensä sitä menee vain pari litraa vuodessa.
Eli hyvämaineinen(?) Valio möi tuotemerkin huonomaineiselle Nestlelle.
Nyt siis kannattaa muistaa, että VALIOJÄÄTELÖ EI OLE KOTIMAISTA JÄÄTELÖÄ.
Jos haluat suosia kotimaista, et osta Valion jäätelöä. Myöntääkö Valiolle maitonsa myyvätkin tämän?
Valion jäätelö on pääosin huonolaatuista. Oli jo Valion kepuaikoina. En tiedä kenelle Lahnanen teki karhunpalveluksensa -Nestlelle vai Valiolle- moittiessaan lähikauppansa tuotevalikoimaa, mistä Valio-Nestlen tuotteita puuttui?
Jos Vanhanen jotain asiantilaa pitää huonona, näyttäytyy se kaupunkilaiselle hyvänä tilana, ihan sellaisen selkäydinreaktion tuloksena. Vakavammin ottaen "kotimainen laatu" ei elintarvikkeissa näyttäydy maussakaan, laatu sinänhän on jo alasammuttu myytti.
Kotimaista hyvää jäätelöä saa vielä Helsingistä. Tuontitavaraa sekin on alunperin, mutta hyväksyisin italialaiset, Venäjän kautta vajaat sata vuotta sitten koukanneet elintasopakolaiset jo pikkuhiljaa suomalaisiksi. Eikö olisikin vastenmielistä ja epäisänmaallista tuomita nuo merten tuomat maamme rikkauksia ryöstäviksi loisiksi?
Aina kun kävelen Merisatamanrannassa (Eira), Kaivopuiston Mattolaiturin tuntumassa, Taivallahdessa Eteläisellä Hesperiankadulla tai Kauppakeskus Forumissa Stadin ytimessä, usein otan maittavan tötterön laajasta valikoimasta
.
http://www.helsinginjaatelotehdas.fi/
>>>Eikö olisikin vastenmielistä ja epäisänmaallista tuomita nuo merten tuomat maamme rikkauksia ryöstäviksi loisiksi?
Jos vähän muistellaan, niin eikö Urpilaisen ja Heinäluoman jarrutuksessa ollut kyse työntajilta vaadittavan harkinnanvaraisuuden poistamisesta, työvoiman vapaan hankkkimisen mahdollistamisesta EU:n ulkopuolelta, jota kepujohtoinen porvarihallitus voimakkaasti ajoi EK:n evästyksellä?
Nimenomaan työvoiman hankkimisen helpottamisesta tuossa hallituksen aloitteessa oli kysymys. Siksi Heinäluoman ja Urpilaisen puheet olivat loukkaavia näitä ahkeria ihmisiä kohtaan. EU:n ulkopuolelta tuota työvoimaa olisi tulossa erityisesti Kiinasta, jossa asukkaat ovat jo nykyisen kokemuksen perusteella paitsi ahkeria myös oma-aloitteisia ja yritteliäitä. Ehkäpä heistäkin muutamia kiitetään tulevaisuudessa siitä, että perustivat tänne mainoita tuotteita valmistavia perheyrityksiä.
Okei. Lait alas ja kilpailu vapaaksi. Thaimaalaiset hoitavat varmasti viljelyn ja karjanhoidonkin lähes ilmaiseksi, Tuet voidaan poistaa ja siirtää ne suoraan kirjastolaitokselle.
Ei Ingman ole enää aikoihin ollut kotimainen. Ruotsalainen Arla sen omistaa. Arla-Ingman nimeäkin se nykyisin käyttää. Ingmanin kotimaiset maidontuottajat eivät alkuunkaan tyydytä sen teollisen tuotannon tarpeita. Ruotsista se tuo tänne maitoa päivittäin laiva- ja rekkalastillisia, niistä se jäätelökin tehdään. Valion jäätelö sentään tehdään edelleen suomalaisesta maidosta, joka tulee Valion osuusmeijereiltä.
Jasså. Kapihan se siinä entistä työnantajaana ja eläkkeensä (sen toisen) maksajaa puolustaa. Valiojäätelön nimellä harhauttavan Nestle-jäätelön tuottama myyntivoitto menee kuitenkin Sveitsiin.
http://www.arlaingman.fi/tuotteet/maidotpiimat/arla-ingman-maito/arla-ingman-taysmaito/
Valmistettu Suomessa suomalaisesta maidosta
Yhtiöllä on paikalliset tuotantolaitokset Sipoossa, Kuusamossa, Lapinjärvellä, Kiteellä ja Urjalassa. Näiden lisäksi yhtiöllä on yhteistyömeijerit Hämeenlinnassa, Suonenjoella ja Kaustisella.
Tuodaanko noihin meijereihinkin maito Ruotsista?
http://www.ingman.fi/index.php?page=111&
http://www.ingman.fi/Tuotteet
En ollut tuon vastineen antaja, jonka joku on lähettämäseni päätellyt, sillä olin tuolloin jo vuoteessa. Mutta hyvin olisin voinut noin sanoa, sillä totta hän puhuu. Hänellä on asiantuntemusta toisin kuin eräillä muilla puheenvuoroja käyttäneillä ja ehkä avaajallakin. Tietenkin olen suomalaisen maidontuottaja-talonpojan puolella, ja siksi haluan jatkaa asiasta:
Vaikka meillä Suomessakin on maitotiloja, jotka toimittavat maitonsa Ingmanin meijereihin, niistä meijereistä tulee ulos tuotantoa huomattavasti enemmän kuin mitä suomalaisilta tiloilta toimitetusta maidosta saataisiin. Mistä johtuu erotus? Ruotsista tosiaankin laivoilla ja rekoilla tuotavasta maidosta, jota ainakin pari vuotta sitten tuotiin tänne muistaakseni viitisenkymmentä täysperävaunurekallista päivässä (Valiohan siitä uutisoi, eikä Ingman sitä kiistänyt), eli eiköhän se tee n. puolitoistamiljoonaa litraa, kun täysperävaunurekan kuorman tilavuus lienee n. 30 kuutiometriä.
Täytyypä kertoa tapahtuma ajalta pian sen jälkeen, kun Valio oli myynyt jäätelötuotantonsa tuolle kansainväliselle jättiläiselle.
Tapasin erään Valion talousjohtoon kuuluvan henkilön, ja kysyin tältä: ”mitä ihmettä te olette tehneet, kun olette myyneet jäätelön, jonka saottiin olevan Valion kannattavin tuote siksi, että sen koostumus on 20 % maitoa ja 80 % voittoa”. Tuo pomomies vastasi naureskellen, että ”kaikkihan bisneksessä kaupan on, jos siitä tarjotaan oikea hinta”. Kun kysyin ”oikeaa hintaa”, sitä hän ei kertonut, vaan sanoi, että ”kun varmaan tiedät, miten Valio satsasi esim. Turengin jäätelötehtaan uudistamiseen, osaat päätellä, että ei sitä halvalla myyty”. Noin se varmaan meni.
Edellä sanomaani ei saa tulkita tueksi Vanhaselle, joka käytti Valiota omien, itsekkäiden tarkoitusperiensä hyväksi.
Paljonko Valio vie ulkomaille? Valio tekee numeron Ruotsista tuotavasta maidosta, unohtaen samalla oman ulkomaan vientinsä? Ja Nestle-harhautus on niin umpikepulaista, ettn umpikepulaista.
Tuohon minun entisenä valiolaisena ja edelleen Valion tilanteesta edelleen varsin hyvin tietoisena olevana minun on helppo vastata: Valio ei vie raakamaitoa ulkomaille ollenkaan. Mutta jalostetusta tuotannostaan se vie ulos jokseenkin puolesta Valion saamasta maitomäärästä tuotetusta. Sehän on vain suuri etu suomalaisille maidontuottajille, meijreille ja muille tuotantolaitoksille ja niiden työntekijöille, kuten koko Suomellekin.
Tätä tosiasiaa ei saa tulkita tueksi kepulle, jolla ei ole mitään tekemistä Valion kanssa.
Kuka kysyi Valion viemästä maidosta? Näin tuossa kysyttiin.
"Paljonko Valio vie ulkomaille?"
Enpä ole 25 vuoteen ostanut valion tuetteita, enkä osta jatkossakaan!