Diesel 8,40 mk/l !!!

Kohta menee kymmenen markan litrahinta rikki. Siis dieselin!!!

Kuinkas tässä nyt näin kävi?
18270
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Herätys nyt oikeasti... Euro on ollut käytössä kymmenisen vuotta. Luulisi jo, että markkahinnat muutetaan euroiksi eikä toisin päin.

Äänestä

Näyttää siltä, että se on sekoittanut sinun pään. Sitä paitsi, euron ja markan välinen kurssi ei ole enään sama kuin vuoden 2001 lopussa, se on huomattavasti huonompi.

Äänestä
  • Vaikka markkaa valuuttana ei enää olekaan olemassa, markka-seteleillä on edelleen sama euroarvo kuin 1999. Suomen Pankki lunastaa seteleitä edelleenkin.

    Äänestä

> enään sama kuin vuoden 2001 lopussa, se on huomattavasti huonompi.

Tolleen on, ja sen perusteella Dieselin litrahinta menee nykyään jossakin 11 Suomen Markan paikkeilla, litraa kohti.

Onneksi Kreikan Drakma tulee niille käyttörahaksi jo ensi vuoden alussa
http://yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2011/06/kreikan_drakma_seikkailee_reutersin_valuuttakursseissa_2635820.html

Sen perästä pian seuraavat Saksa ja sitten Suomi. Saadaan jatkoss FIM:einä ilmoitettavat naftan hinnatkin taas hiukan järkevämmälle tasolle.

Äänestä
  • Markalla ei ole kurssia, sitä kun ei enää ole olemassakaan. Jos markka olisi olemassa sen kurssi voisi olla korkeampi euroon verrattuna kuin alussa, Suomi kun on ollut euroalueen vahvimpia talouksia.

    Äänestä

  • Päinvastoin. Dieselin markkahinta ei euroaikana ole voinut muuttua miksikään. Sen sijaan eurohinta on noussut huomattavasti, joten markka on vahvistunut euroon nähden.

    Äänestä

  • ö kirjoitti:

    Päinvastoin. Dieselin markkahinta ei euroaikana ole voinut muuttua miksikään. Sen sijaan eurohinta on noussut huomattavasti, joten markka on vahvistunut euroon nähden.

    Siirtymävaiheessa euron muuntokertoimeksi ("markkakurssiksi") sovittiin 5,945730. Tällä kertoimella markkahinnat jaettiin, jotta saatiin eurohinnat.
    Pyöreästi kansa käytti kerrointa 6, eli jos tavara maksoi 30 mk niin sen eurohinta oli 5 euroa. Vastaavasti euroista "tehtiin" markkoja kertomalla eurohinta 6:lla.
    Inflaatio syntyy kun tavaroiden hinnat kohoavat enemmän ihmisten ansioihin nähden, eli tavarat kallistuvat ja samaan tavaraan tarvitaan yhä enemmän rahaa.
    Euron ja markan inflaatiokehitys on kuitenkin täsmälleen sama, eli markat saa kyllä vieläkin vaihdettua samalla kertoimella kuin 2001 euroksi, mutta euron ostovoimahan ei ole enää sama kuin silloin, näin ei siis myös markankaan.
    Kun verrataan nykyhintoja 10 vuoden takaisiin hintoihin, niin huomataan, että tavara, joka v2001 maksoi 6 euroa (=30 mk) maksaa nyt 7,20 euroa, eli inflaatiokerroin on 1,2.
    Markkahinnan (teoreetisen) inflaatiokerroin on tietysti sama 1,2, jolloin nykyinen mk-hinta olisi 36 mk.
    Ei voi siis verrata, että tavara, joka maksaa nyt 7,20 euroa olisi markka-arvoltaan (6*7,20) 43,20 mk. Ei vaan se olisi kallistunut 36 markkaan, jos meillä olisi markat käytössä.
    Jos haluaa tietää mitä nykyinen eurohinta vastaisi markkoina, niin kerroin on tänäpäivänä n. 5 (5*7,20 = 36), eikä enää lähempänä 6:a.
    Tilastollinen muuntokerroin oli joku aika sitten muistaakseni 5,3 mutta sehän putoaa inflaation myötä jatkuvasti, joten nuo tarkistamattomat esimerkkilukuni lienevät jopa varsin lähellä "oikeita".

    Tässä ei nyt tietenkään ole mitenkään otettu huomioon sitä, mikä inflaatiokehityksen ero olisi ollut jos olisimme pysyneet itsenäisessä markassa, verrattuna nykyiseen euro-talouteen.

    Äänestä

näköjään niin on käynyt vanhuksille.

Äänestä

> Markalla ei ole kurssia, sitä kun ei enää ole olemassakaan.

Kansa ei viisastele, kansa muistaa.

Vaikka siis herrat miten sanois että ei mitään mk-kurssia ole olemassakaan, eikä vertailuja siksi saa tehdä.

Niin pettämätön kansa kaivelee muistilokeroistaan 5.94573 kertoimen, eli kerroin 6.0 esille. Diesselin litrahinta markoissa löytyy ihan kelppeesti meille edelleenkin.

Äänestä
  • Kansa onkin aika tyhmää.

    Suhteuta yleiseen tulotasoon. Siitä se oikea hinta selviää... Toinen tapa on huomioida inflaatio, saa vähän raflaavampia tuloksia.

    Äänestä

""Toinen tapa on huomioida inflaatio, saa vähän raflaavampia tuloksia. ""

Meinaat että Diiselin oikeempi markkahinta olisikin jo lähellä 15..20 FIM/litrako? Vai minne asti inflaato on sen hinnan jo kupannut.

Äänestä
  • Jos dieseli maksaa tänään 1,40 euroa/l, niin inflaatiovaikutus huomioiden tuo hinta vastaa markkahintaa 7,00 mk/l.
    Opettele nyt edes alkeellinen laskutaito tai kysy viisaammiltasi.

    Äänestä

> Jos dieseli maksaa tänään 1,40 euroa/l, niin inflaatiovaikutus huomioiden
> tuo hinta vastaa markkahintaa 7,00 mk/l.

Mikä hitsin laskelma tämäkin nyt taas oikein on, eikö inflaatio vaikuta lainkaan Euron arvoon vaan vain pelkkään Markan arvoon vai?

Syöhän se inflaatio euroa ihan tänäkin päivänä 4% vauhtia
http://www.stat.fi/til/khi/2011/07/khi_2011_07_2011-08-15_tie_001_fi.html

Kyllä selkeintä on ensisijaisesti tehdä vaan laskelmat vanhalla 6.0 kertoimella, koska sen pohjana on kuitenkin vanhaa faktaa. Toisisijaisesti tärkeintä on Suomen pyrkiä eroon koko Eurosta.

Ruotsi ja Tanska eivät ikinä siirtyneet euroon, eikä kummallakaan ole tällaisia Suomen tyyppisiä miljardien maksettavia Kreikalle ja muille maille.

Ja vanhat tutut FIM - EUR valuuttakurssitkin vielä yritetään vesittää jollain ihme yksipuolisella inflaatiokertoimella.

Äänestä
  • Suomen markka ei ole valuutta. Sillä ei ole kurssia, sillä ei voi maksaa, eikä euroja voi myöskään markoiksi vaihtaa. Se, että Suomen Pankki edelleen lunastaa eräitä markan rahoja vuoden 1999 kurssilla, ei asiaa muuksi muuta.

    Äänestä

  • No, älä sinä murehdi, anna hevosen murehtia, sillä on suurempi pää!
    Jos ei itse ymmärrä, niin olisiko syytä uskoa viisaampiaan?

    "US
    Julkaistu: 28.2.2010 9:45

    Kun Suomi alkoi luopua markoista ja kolikot vaihtuivat euroiksi, moni opetteli litanian 5,94573. Näin montaa markkaa vastasi yksi euro. Kaupassa käytettiin huomattavasti helpompaa kuuden kertotaulua.

    Tutkimusten mukaan joka kymmenes suomalainen käyttää tätä kuuden kertotaulua päivittäin kaupassa, kertoo Helsingin Sanomat.

    Ongelmana vain on se, että viimeisestä markkavuodesta on kulunut tasan kahdeksan vuotta. Inflaatio on syönyt euron arvoa.

    Yksi euro pitäisikin nykyään kääntää 5,29 markaksi. Kertoimella voi kuitenkin verrata vain keskimääräistä ostovoimaa, eikä tuotteiden hintoja, toteaa Tilastokeskuksen aktuaari Juhani Pekkarinen.

    - Jos nyt on tuhat euroa, vuonna 2001 tarvittiin 5 290 markkaa, että sai suunnilleen saman verran tavaroita ja palveluita, hän sanoo."

    Äänestä

  • Hevosella suurempi kirjoitti:

    No, älä sinä murehdi, anna hevosen murehtia, sillä on suurempi pää!
    Jos ei itse ymmärrä, niin olisiko syytä uskoa viisaampiaan?

    "US
    Julkaistu: 28.2.2010 9:45

    Kun Suomi alkoi luopua markoista ja kolikot vaihtuivat euroiksi, moni opetteli litanian 5,94573. Näin montaa markkaa vastasi yksi euro. Kaupassa käytettiin huomattavasti helpompaa kuuden kertotaulua.

    Tutkimusten mukaan joka kymmenes suomalainen käyttää tätä kuuden kertotaulua päivittäin kaupassa, kertoo Helsingin Sanomat.

    Ongelmana vain on se, että viimeisestä markkavuodesta on kulunut tasan kahdeksan vuotta. Inflaatio on syönyt euron arvoa.

    Yksi euro pitäisikin nykyään kääntää 5,29 markaksi. Kertoimella voi kuitenkin verrata vain keskimääräistä ostovoimaa, eikä tuotteiden hintoja, toteaa Tilastokeskuksen aktuaari Juhani Pekkarinen.

    - Jos nyt on tuhat euroa, vuonna 2001 tarvittiin 5 290 markkaa, että sai suunnilleen saman verran tavaroita ja palveluita, hän sanoo."

    että jos nyt on 1,40 euroa, vuonna 2001 tarvittiin 7,40 markkaa, että sai suunnilleen saman verran dieseliä pumpusta.
    Näin siis 1,5 vuotta sitten, tänään kerroin on vielä pienempi ja taidetaan olla aika tarkkaan diesel-litran nykyhintaa 1,40 vastaavassa markka-arvossa 7,00 mk.

    Äänestä

> Suomen markka ei ole valuutta.

Tällaista kukaan ole väittänytkään tässä viestiketjussa.
Mutta markka-käsite on olemassa ja mennyt markka-aikakin muistetaan.

Markkahinnoiksi voi eurohintoja edelleen kääntää, ja sen perästä taivastella että onpas kallista dieseliä nyt.

Suomi ei ole edes ainoa tässä. Saksassa kansalaiset tekevät jatkuvasti "kallistumisen" vertailuja eurohintojen muunnoksina D-markoiksi. Ei nekään siellä mitään inflaatiokertoimia mukaan ota.
Sellaisia ei nyt vaan ole tapana eikä kuulu ottaa mukaan tällaisiin vertailuihin.

Äänestä

kun laskette oman palkan markoissa niin esim 50te/vuosi tekee melkein 300000 mk. Markka aikaan tienasin kuitenkin vain 150 t mk/v eli nykyisin palkkaan verrattuna dieselin hinta saakin olla 2X mitä v.2001.
toisaalta silloinen dieslini kulutti 6,3 l/100km nykyinen 4,2 joten pienempi osa palkasta menee dieseliin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Euro sekoitti päät.. kirjoitti:

Kohta menee kymmenen markan litrahinta rikki. Siis dieselin!!!

Kuinkas tässä nyt näin kävi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu