Jenkeissä tehtiin tutkimus, jonka mukaan noin 100 maassa harjoitetaan ainakin jonkin uskonnon tai uskonlahkon ja sen jäsenten vaitiollista syrjimistä.
Kristittyjä ahdistellaan ja uhkaillaan 130 maassa ja muslimeja 117 maassa. Siitä kuka syrjii ei mainittu ainakaan ko uutisessa mitään. Onkohan ne uhkailijat pääasiassa jonkin toisen uskonnon tai lahkon jäseniä vai ateisteja? Mitäs luulisitte?
Kristittyjä ahdistellaan ja uhkaillaan 130 maassa ja muslimeja 117 maassa. Siitä kuka syrjii ei mainittu ainakaan ko uutisessa mitään. Onkohan ne uhkailijat pääasiassa jonkin toisen uskonnon tai lahkon jäseniä vai ateisteja? Mitäs luulisitte?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Itse tunnen henkoht Indianasta kotoisin olevan ateistin jonka ikkunat hajoitettiin ja talo yritettiin polttaa ja ihan vain siksi että oli ateisti. Toisen tapauksen tiedän Texasista jossa toisen uskonnon edustajat polttivat vääräuskoisen talon. En muista toltettiinko talo siksi että nainen oli Baptisti eikä Helluntalainen vai toisinpäin. Mutta näiden kahden kiistoista oli jälkimmäisessä kyse.
Tieten jälkemmäisen olen vain kuullut toisenkäden kautta koskien jonkun ystävää jolle näin tapahtui.
Mutta verraten uskontojen historiaa en ihmettele etteikö voisi olla totta.
USA:ssa useat turbaanipäiset sikhit ovat joutuneet muslimeja vihaavien hyökkäysten kohteiksi. Yksi sikhi tapettiinkin Arizonassa. Keskiverto sivistymätön jenkkikristitty kun ei tajua edes sen vertaa, mikä ero on muslimeilla ja sikheillä sekä turbaaneilla ja muslilmien kaavuilla.
"Nämä kaksi"älä valehtele.Koraanissa sanotaan, että kristitty on muslimin ystävä.
Itse ne koraania kovin hyvin tunne. Voisitko antaa suoran lainauksen tai lähteen?
Ateisteja vainotaan jokaisessa uskonnollisessa maassa.
Uskoa saat vaikka minkälaiseen mielikuvitushahmoon, mutta jos kerrot että et usko mihinkään, niin olet heti hengenvaarassa.
Sehän on ilmiselvää että kristittyjä ahdistellan vaikka lähteitä et laittanut.
Ahdistelijoita löytyy kaikista ryhmistä, ateisteilla motiivit ovat tuntemattomia (epäusko eli ateismi ei voi motivoida), muun uskoisilla ja muilla kristinuskon lahkoilla motiiveina on ainakin uskonto.
huvittavaa että uskovaiset ovat niitä syrjittyjä vaikka heitähän on suurin osa maapallon väestöstä. Miksi postailet tämmöistä ateismi-palstalle kun tiedät itse varsin hyvin että enimmistötapauksissa kyseessä on eri uskontoja tai eri uskontokuntaa edustavia ihmisiä jotka syrjii toisiaan.
Kristittyjen pahimpia uhkaajia (joskus varsinaisia petoja) ovat ateistit ja muslimit.
Usein ateistit ovat SIKOJA ja muslimit TERRORISTEJA.
Useimmiten asialla ovat toiset uskovaiset. Muslimimaissa eniten vainoa kohtaavat muslimit, jotka edustavat "väärää" lahkoa. Samoissa maissa vainotaan myös muunuskoisia ja ateisteja. Muslimit eivät kuitenkaan ole ainoita, jotka harjoittavat vainoa. Niin tekevät myös esimerkiksi hindut, buddhalaiset ja kristityt. Pohjois-Irlannissa jakolinjat on vedetty uskonnollisen identiteetin mukaan ja molemmilla puolilla ollaan kristittyjä.
Kiina on useimmille uskonnoille hyvin vihamielinen maa, mutta myöskään vapaa-ajattelu ei nauti hallinnon suosiota. Sama pätee Pohjois-Koreaan. Kummassakaan maassa ei ole vainolta turvassa ilmoittautuessaan ateistiksi, jos ei samalla ilmoittaudu totalitaristisen hallinnon kannattajaksi.
Yleisesti ottaen, mitä vapaampi ja mitä vähemmän uskonnollinen maa, sitä paremmin on minkä tahansa uskonnon harjoittaja turvassa vainolta, syrjinnältä ja väkivallalta. Hurskaat usein haikailevat omaan uskontoonsa perustuvan teokratian perään, mutta siellä, missä he ovat uskontonsa kanssa vähemmistössä, sekularismi kelpaisi kernaasti.