Kepun suurena ystävänä tunnettu, ja suomen pelastajaksi noussut 90-laman jälkeisenä vaikeana aikana, Paavo Lipponen lienee lähdössä haastamaan Sauli Niinistöä. Tiettävästi Paavon takana on häärinyt Mari Kiviniemi, joka tällä tavoin estää Toisen Paavon, Väyrysen valinnan presidentiksi. Joten keskusta saanee SDP:n tavoin yhteisen oman ehdokkaan.
Tämä on yksi toimi, jolla elvytetään keskustan uutta nousua.
Tämä on yksi toimi, jolla elvytetään keskustan uutta nousua.
Vastaukset 6
Vanhimmat
--------------------------------------------------------------------------------
Suomen Pravda, RKP ja sen miljardiomaisuuden haalineet järjestöt tietty rahoittaisivat Lipposparan vaalikampanjan. Ja Päkätti saisi puolustaa pitserianpolttajia barrikadeilla, mielenosoituksissa ja Linnankutsuilla!
http://www.halla-aho.com/scripta/maahanmuuttokriittinen_tulipalo_tampereella.html
Luopiolista Paavon perässä on pitkä:
Svenska Nu -valtuuskunnan jäsenet
http://www.svenskanu.fi/pdfs/pdf_3_4
1. Lipponen Paavo, Svenska nu -verkoston puheenjohtaja ja suojelija
Lipposen ainoaksi eduksi presidenttikisassa voidaan mainittava vain se, että hänen hallitusaikanaan Suomessa meni paremmin. Korjasi Ahon hallituksen jälkiä kohtuullisen hyvin. Hallitushommien jälkeen Lipponenkin taantui ja oli vain pelkkä möläyttelevä statisti. Oppositioko se pisti mielen matalaksi, kun suusta pääsi sokeaa reettaa, nahkurin orsia ja onko tukan tukan alla muuta kuin hilsettä-kommentteja?
Suhteellisen samaa soopaa kuin nyt oppositioon joutuneelta Kiviniemeltä. Moitteita piisaa, mutta ei mitään rakentavaa, eikä parannusehdotuksia. Oppositiolla on putoajiin omat vaikutuksensa.
Lipposelle on hankittava jotain muuta aktiviteettia, jotta se unohtaisi politiikan, eikä enää sekaantuisi kansakunnan asioihin. Pyörillä varustettu potkukelkka, jolla Lipponen potkuttelisi joka päivä Lahteen ja takaisin, riittäisi poistamaan liiallisen innon ja puhdin.
SDP voi ostaa kelkan jo tänään ja Lipposta ihaileva, Ylen epäonnistunut ex-johtaja Jungner saisi sen hänelle luovuttaa. Toisaalta Jungner voisi ostaa itselleenkin samanlaisen potkukelkan ja ajella sitten samaa reittiä Lipposen perässä. Olisi kaksi turhaa marjaa vasusta poissa.
Paavohan ansaitsee ehdottomasti cadillacin. Kaikki vain Paavon tukijoihin, niin saadaan kokoomus polvilleen.
Ei sillä oo merkitystä et saadaanko Niinistö polvilleen, TÄRKEINTÄ on että saadaan kepu oikein kunnolla rähmälleen, kun nythän se on jo polvillaan :)
Lipponen vei nyt sit viimeistkin mahikset kepulta, väyryseltä, kivimäeltä, jätemäeltä, jne jne...
Noin se saattaa olla. Lipponen ehkä tähtää siihen, että vaalin toisella kierroksella ovat hän ja Sauli Niinistö eikä joku kepulainen.
Selvää lienee se, että molemmat Paavot jakavat porukkaa kahtia niin, että Paavoa joku vihataan tai rakastetaan. Ei sellaisesta taida olla Suomen presidentiksi. Niinistö ja vielä enemmän Pekka Haavisto ovat ihmisinä niitä, jotka ehkä eivät ärsytä, joten heistä voisi tässä mielessä olla paremmin koko kansan presidentiksi.
Kepulla voi olla hankaluuksia löytää sopivaa ehdokasta, mikä vahvistaa Väyrysen ehdokkuutta. Puheenjohtaja Kiviniemi on tässä kisassa niin itsestään selvä luuseri, että tuskin hän lähtee Väyrystä haastamaan. Kieriäinen taas saattaa olla jo iänkin puolesta haluton hommaan.
on niin kivvaa ja hauskoo ,että joo