Siis ongelmani on, että olin erään naisen kanssa ilman kondomia vappuna ja nyt on sisäreisissä, mutta ei silti ihan sukupuolielimien alueella punainen arka ihoalue, ihottuman tapaista, mutta pahempaa. Erittäin arka ja kiepä? Voisiko tämä olla merkki jostakin sukupuolitaudista, vaikka ei itse peniksessä olekkaan?
"ihottumaa" nivusissa
miehenalku
5839
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
luin tuolta sivuilta, että hivissä esiintyy alussa ihottumaa. Nyt alkaa pelottaa. Kokemuksia?
On ollut myös lihassärkyä ja kurkkuakipua/flunssaisuutta.
Toi voi olla ihan tavallista taiveihottumaakin. Mutta kannattaa käydä lekurissa, että varmasti asia selviää.
-Pera
Olisiko kyseessä psoriasis??? Mahdollisesti.
Mene hyvä ihminen lääkäriin, niin asia selviää. Hivin voi tosin todeta kokeella vasta, öh, oliko se kolmen kk:n kuluttua tartunnasta? Itse kävin joskus testissä, ja kauhulla odotin tuloksia, ja oli superiloinen päivä kun ne tulivat negatiivisina. Mutta turha itsekseen miettiä, mene lekuriin. Ja vastedes, käytä kumia. Kukaan yhden illan pano ei liene hivin arvoinen?
Siihen saat apteekista reseptivapaata voidetta ja pulveria. Muut ei tehoa koska kyseessä on luultavasti sieni-infektio. Käsittele kalsarit samalla tai se uusii sen kautta. Käy silti lääkärissä jos olet epävarma.