VIDEO EI SOVI HERKILLE! Härkätaistelu päättyi karmaisevalla tavalla, kun härkä alkoi retuuttamaan matadoria sarvissaan. Raivokas eläin heitteli härkätaiselijaa ja hyökkäsi uudelleen välittämättä väliin tulleista ihmisistä.
Pah, härkää ensin härnätään ja siihen heitellään keihäitä selkään kiinni ennen härän surmaamista.
Minusta härän antama käsittely oli aivan oikein matadorille.
http://www.iltalehti.fi/nettitv/?31502730
Pah, härkää ensin härnätään ja siihen heitellään keihäitä selkään kiinni ennen härän surmaamista.
Minusta härän antama käsittely oli aivan oikein matadorille.
http://www.iltalehti.fi/nettitv/?31502730
Vastaukset 7
Vanhimmat
Sairasta,ei muuta voi sanoa!
Vertauskuvallinen video. Suomen hallitus EK vastaan ärsytetty köyhälistö.
Härkä teki ihan oikein retuuttamalla typerää paskapäätä!
Mmm todella hyvää ,mediumina ja punaviinin kera.
Nyt viime aikoina on härät päässeet niskan päälle. Yksi matadori kuoli pitkäperjantaina ja toinen on sairaalassa homohärän käsittelyn jäljiltä. onko tämä merkki,että pitäisi jo lopettaa tämä eläinrääkkäys.
Pitää keksiä joku toinen tapa matadorien seivästämiseen?
Espanja on monessa suhteessa hieno maa, mutta tuo eläinrääkkäysperinne on vastenmielinen ilmiö. Moni Espanjassakin sitä vastustaa.
Sinällään käsittämätöntä, että tuollainen rituaalinen eläinrääkkäys on edelleen EU:ssa sallittua.
Osalla espanjalaisista lienee geeneissään voimakas ns.veren himo,anteeksi vaan. Nimenomaan Espanjassa ja sen siirtomaissa toimi äärimmäisen tehokas inkvisitio. Järjestettiin areenoilla vääräuskoisten lahtausnäytöksiä. Poltettiin jopa elävinä. Härkätaistelusuvut on ehkä näiden jälkeläisiä. Saivat " lohdutuksena" pitää härkätaisteluja,kun ihmisuhrit oli pakko lopettaa sivistyksen myötä. Hemingwayn kirjat roskakoriin. Hän oli näitten hommien suosija. Miten härkä osasi tähdätä anukseen? Onko näitä käytetty jossakin tähän?