Olen siis syönyt keväällä noin kuuden kuukauden roakuurin ja hyvin on auttanut. Iho on sileä ja hyvinvoiva. Ainoana riesana ovat nyt vain nuo arvet, joita on runsaina kasoina leuassa ja hartioissa, mutte eiköhän nekin haalene iän myötä. Huomattavimpia sivuoireita lääkityksen aikana olivat selkäkivut, silmien kuivuus ja ihon hilseily. Silmiin sain silmätipat ja ihon hilseilyn sain lopulta kuriin apteekista saatavalla Locobasen REPAIR tehovoiteella.
Nyt ongelmani on rasvainen ihoni. Finnejä ei näy, mutta mietin, pitäisikö alkaa hoitamaan taas samaan tapaan kuin ennen kuuria. Eli rasvaisen-, ongelma- ja akne-ihon hoitotuotteilla? Pelkään, että finnejä alkaa taas pukkaamaan ja joudun käymään rankan lääkityksen uudestaan läpi.
Voisiko joku, joka on samassa tilanteessa tai joka tietäisi joitan hyviä ehdotuksia, auttaa minua :)
miten olette saaneet peitettyä erittäin näkyvät punaiset arvet?
Nyt ongelmani on rasvainen ihoni. Finnejä ei näy, mutta mietin, pitäisikö alkaa hoitamaan taas samaan tapaan kuin ennen kuuria. Eli rasvaisen-, ongelma- ja akne-ihon hoitotuotteilla? Pelkään, että finnejä alkaa taas pukkaamaan ja joudun käymään rankan lääkityksen uudestaan läpi.
Voisiko joku, joka on samassa tilanteessa tai joka tietäisi joitan hyviä ehdotuksia, auttaa minua :)
miten olette saaneet peitettyä erittäin näkyvät punaiset arvet?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Moikka! Itselläni sama kohtalo, kolme päivää sitten meni viimeinen kapseli kurkusta alas ja nyt vaan odotellaan... Kurjaa, kun mitään ei oikein ole tehtävissä. Ajattelin panostaa kyllä ihan kunnolla ihon hoitoon ja hakea apteekista jonkun ihonpuhdistussarjan (esim. Aco tai Vichy). Siellä osaavat myyjät varmasti auttaa etsimään juuri oikeanlaiset tuotteet :)
Minullakin on arpia, lähinnä poskissa ja vähän ohimoilla. Niitä on kuitenkin melko vähän ja vaalenevat kyllä, sen olen huomannut, vaikka aluksi helottivatkin järkyttävän punaisina. Suosittelen Make Up Storen peitevoidepalettia Covel All Mix, jossa on kolme eri peitevoidetta (vihertävä, punertava ja "neutraali"). Vihreää väriä laitan pienellä meikkisiveltimellä suoraan arpien päälle ja häivytän. Lopuksi päälle vielä kunnon meikkivoide (itse käytän mineraalimeikkejä, jotka hoitavat ihoa), jossa reilusti pigmenttiä.
Inhottaa tää huulien kuivuminen... samoin silmäluomet mulla on tooosi kuivat vieläkin. Ehkä tää tästä pikkuhiljaa helpottaa...
Toivottavasti on jo nuo vaivat helpottaneet! Minulla iho on valitettavasti alkanut hieman huononemaan jälleen. Muutamia finnejä on ilmestynyt lähinnä hiusrajan, leuan ja nenän alueelle. Myös aiemmin vaivanneet mustapäät ovat tulleet takaisin. Hoidan ihoani sebamedin akneiholle tarkoitetuilla tuotteilla ja jo tulleita finnejä täsmäpuikolla. Finnit lähtevät muutamassa päivässä, eivätkä onneksi kuitenkaan ole ihan sellaisia kuin ennen lääkitystä! Toivottavasti tämä on vain ohimenevä vaihe, ja saan nauttia kauniista ja puhtaasta ihosta pian. nämä arvet ovat kylläkin pysyneet lähinnä samoina, mutta ne eivät ole häirinneet niin pahasti kuin olisi luullut. Mutta niinhän se on, että arpia ei saisi häpeillä sillä nehän kertovat sen, että sekään kipu ja tuska ei tappanut.:)