Ylimääräiset lyhennykset

...................

Tyhmä kysymys, mutta enpä tiedä vastausta. Kun maksaa tekee ylimääräisiä lyhennyksiä asuntolainaan, niin lasketaanko lyhennys lainan määrästä, vai lainan koron määrästä? Eli jos minulla on 100.000 lainaa ja lyhennän huomenna 20.000, niin onko minulla sen jälkeen 80.000 lainaa?

12

604

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oispa miullakii

      Minkälaisen lainasopimuksen olet allekirjoittanut, katso lainapapereistasi, sieltä selviää kyllä vastaus!

      Toisaalta kannattaisiko olla pankkiin yhteydessä? haluatko, että laina-aika lyhenee tai että kuukausierä pienenee tuon ylimääräisen suorituksen myötä? Tarkista myös korko loppu lainalle, se saattaa pienentyä? mutta selviää pankista.

    • ei.lainasihan ei lyhene vaan päinvastoin kasvaa mikäli yrität hoitaa asiasi.terv entinen lainaaja

    • J Dimon

      ainakin sanoisi sulle:

      " it is in our interest that the "debt-lock" situation of the peasants is sustained as long as possible as we see no upsides whatsoever in receiving your evermore worthless fiat-money that doesn't grow interest "

      eli suomeksi " ei me sun rahoja haluta. me halutaan että maksat sitä alimittaista lyhennystä maailman tappiin asti "

    • Tuntematon tuleva

      Kyllä kait se menee pääomaan jos teet lisämaksun.

      Ja tottakai se pienentää korkoa, jos pääomapienenee.

      Ja toittakai se lyhentää myös laina-aikaa, jos se pääoma pienenee.

      Mutta muista, että älä pienemmästä pääomasta huolimatta muuta lainasi takaisinmaksu erää, sillä lisämaksun hyöty valuu näin hukkaa, jos pienennät lyhennyksen määrää pääoman pienenmiseen vedoten.

      Laina kannattaa maksaa pois, koska se pienentää kustannuksia ja vahvistaa vakuutesi arvoa ja sinun omaa puheoikeutta pankin suuntaan.

    • petey

      Kun ei ole kiinteäkorkoinen laina, niin ylimääräisiä lyhennyksiä voi tehdä.

      Korko lasketaan huomiseen päivään 100 000 e määrästä ja siten ylihuomisesta 80 000 euron lainasta. Jos lyhennät lainaa huomenna 20 000, sitten sulla tietysti lainaa 20 000 euroa vähemmän eli tapauksessasi 80 000 euroa.

    • mulla oli vastaava

      Lainaa sulla on 80.000 ecua ja jos sulla on lyhenyssuunnitelmana tasaerä, eli joka kuukausi sama summa, niin sun laina-aika lyhenee. Mutta jos sulla on joku muu systeemi, niin kysy pankista ennenkuin teet mitään ettei tule tehtyä virhettä. Yleensä se on ns. ylimääräinen lyhennys ja sillä vähennät suoraan lainapääomaa, ainakin Sampo Pankissa.

    • euriborilainen...

      Jos euriboriin sidottu laina niin voit lyhentää milloin tahansa niin paljon kuin haluat. Vaikka euron joka päivä eikä siitä makseta sitten korkoja tai muuta maksua. Eli pääoma lyhenee maksun verran...

    • fdklösgöflk

      Jos lyhennät lainapääomaa, niin se tietysti pienenee tasan tuon ylim. lyhennyksen verran. Korko lasketaan siitä päivästä lähtien pienmm'lle lainasummalle.

      Lainan ylimääräinen lyhennys on ainakin mun lainassa ja verkkopankissa sellainen, että kun merkkaa maksulomakkeelle maksun saajaksi lainan numeron ja summan minkä luhentää, niin seuraavassa vaiheessa nettipankki kyselee onko kyseessä
      A) normaalin maksusuunnitelman mukainen lainan maksu korko lyhennys (ei ole)
      B) normaalin maksuerän suorittaminen etukäteen, jolloin etukäteen maksetun laina lyhennyserän jalkeen seuraava erä tulee maksuun normaalisti (ei ole)
      C) ylimääräinen lyhennys, josloin lainan pääoma vähenee tasan maksetulla summalla (kyllä on)

      Ylimääräinen lyhennys näkyy lainan maksusuunnitelmassa 1-2 pankkipäivän jälkeen, ei heti.

    • rautalanka.

      Lyhennys on lyhennys lainasummasta. Eli lainasi määrä pienenee summalla jolla sitä lyhennät pois.

      Korot lasketaan aina jäljellä olevasta lainasummasta. Korkoja ei voi maksaa "etukäteen" eikä niitä voi maksaa kerralla enempää kuin on sovittu.

      Jos lyhennät lainaa huomenna sen 20 000 ja seuraava normaali kk-erä on viikon päästä niin korko lasketaan siitä pienemmästä, jäljelle jääneestä lainapääomasta.

      Jos kk-eräsi tulee maksuun tänään ja lyhennät lainaa huomenna, niin tänään maksuun tuleva korko on laskettu siitä isommasta lainasummasta, 20 000 lyhennyksesi vaikuttaa korkooon vasta kun olet lyhennyksen tehnyt.

      • Tarkennusta

        Korko kylläkin yleensä lasketaan päiväsaldolle, eikä sille saldolle mikä koronmaksupäivänä on. Korkoa siis summataan joka päivältä (viitekorko marginaali)/360 * pääoma. Siitä en ole varma, että vaikuttaako lyhennys korkoon heti lyhennyspäivänä vai vasta seuraavana päivänä (todennäköisesti vasta seuraavana).


    • 11+7

      Asuntolainen ylimääräinen lyhennys vähennetääjn täysimääräisenä pääomasta. Jos lainaa on nyt 100.000 euroa ja teet 20.000 euron ylimääräisen lyhennyksen, lainaa on 80.000 euroa jäljellä.

      Osamaksusopimuksissa (esim. auto osamaksulla) taitaa olla niin, että jos tekee ylimääräisen suorituksen, se ei vähennä pääomaa yhtään nopeammin kuin alkuperäisen maksuohjelman mukaisesti, ja raha "varastoidaan" luotonantajan tilille. Mutta asuntolainassa eikä missään muussakaan pankkilainassa koskaan näin.

      • euriborilainen..

        Jos autoluototus sidottu euriboriin niin onnistuu samalla tavalla kuin asuntolainan kanssa. Joka laskussa mainittu velkasaldo ja kun olen joinakin kuukausina maksanut enemmän niin näkyy täysmääräisenä vähennettynä velkasaldossa seuraavassa laskussa. Kaikki ajvoneuvo lainat olen maksanut ennenaikaisesti pois enkä mitään ylimmääräisi korkoja ole joutunut maksamaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      446
      3839
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1652
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1486
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1444
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1378
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1336
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      50
      1266
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1204
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1049
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1047
    Aihe