onko kukaan ollut Taysissa äippäpolilla diabeteshoitajalla?

Minkälainen systeemi?
Lähete on ilmeisesti neuvolasta sinne tulossa...

Onko sokeriarvoseurantaa miten paljon?
Kuinka usein käyntejä Taysissa?
Tarkkaa ruokavalioneuvontaa?
Millasilla arvoilla (ja kuinka usein) menee insuliinille?
jne.

nyt rv 29
458
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

moi..

mä en ole tuossa taysissa mutta kaippa joka paikassa on samat jutut..
eli jouduin seuraamaa sokeriarvoja joka päivä n.6 kertaa päivässä, ja kun soition äippäpolille arvoista, nii ne sano että kun on hyvänä pysynyt nii 2 päivää viikossa enää mitata.. ja ruuasta sen verran että pitää alkaa enemmä tarkkailee mitä suuhun laittaa, ja kirjoittaa ylös mitä on syönyt, ja aina syönnin jälkeen 1 tunti nii pitää mitata sokerit mitä ne näyttää.. aika harvoin alkavat hoitaa insuliinilla, jos saa ruokavaliolla sokerit pysymään hyvinä.. :)

Äänestä
  • ok, kiitos.
    Itse olen juuri 6pv mittaillut 4krt/pv neuvolan valvonnassa ja kun neljä arvoa (kolmekin olisi riittänyt) meni rajan yli, niin lähete on sitten Taysiin tulossa.

    Ruokavaliota olen noudattanut tosi tarkasti, tuskin jaksan ihan näin tarkka olla loput 10vk...

    Millä/miten/kuinka usein herkuttelette?

    Äänestä

Mä sain myös lähetteen Taysiin edellisraskaudessa, kun kotimittauksissa meni juurikin neljä yli rajojen. Sama juttu kuin sulla. Koska ylitykset olivat satunnaisia eivätkä paastoarvoissa, sain sieltä vain lääkärin lapun, että kaikki ookoo em. syistä ja jatkaa ruokavaliolla. :)

Mä herkuttelin kerran viikossa karkilla, hedelmiä ja marjoja söin päivittäin viilin yms. kanssa.

Äänestä

Olin vuonna 2006 Tayssin äippäpolilla raskaus diabeteksen takia. Mittailin kotona arvoja ja laitoin paperille ylös arvot ja syönnit. Tays:ssa tehtiin normaalit tutkimukset joka kerta ja ultrattiin, toisin sanoen vauvan kokoa seurailtiin. käynti kertoja tuli varmaankin noin 3-4 ja joka kerta oli hyvä kokemus koska pääsi tuijottelemaan omaa pientä masu asukkia :) mielikin pysyi hyvänä kun tiesi koko ajan missä mennään ja että kaikki on hyvin. Henkilökunta oli ammattitaitoista ja jutteli kaikki asiat selkokielellä. Mistään ei ns. nipotettu.


Mulla raskaus sujui hyvin, ruokavaliolla ja liikunnalla sain sokerit pysymään kurissa ja olihan se mielekästä kun samalla sain itse luottamusta kun kunto nousi ja raskaus ei aiheuttanut enempiä lisä kilojakaan.. Itsellä painoi tipahti reippaasti alku punnituksesta siihen kun pääsin kotiin synnäriltä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lähetettä odottava kirjoitti:

Minkälainen systeemi?
Lähete on ilmeisesti neuvolasta sinne tulossa...

Onko sokeriarvoseurantaa miten paljon?
Kuinka usein käyntejä Taysissa?
Tarkkaa ruokavalioneuvontaa?
Millasilla arvoilla (ja kuinka usein) menee insuliinille?
jne.

nyt rv 29

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu