Uhkailu ja kiristys

Vanha tuttuni väittää minun lainnanneeni rahaa häneltä vuosia sitten ja lähettelee sairaille vanhemmilleni uhkailutekstiviestejä maksujen takaisin saamiseksi..koska en itse muka ole maksanut takaisin. Tuttavani on velkakierteessä ja keksiii vaikka mitä rahan saamiseksi..
3166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jaa?? No sitten vain poliisille tekemään rikosilmoitus, mitä täällä itket asiaa? Täys provo taas.. tai ootas ku mä sanon: "Jättäisitkö tämän sairaat vanhemmat rauhaan, kiitos?". Noin, ei tainnut asia ratketa?

Äänestä

Sellaisia ne velkaspedet on. Et voi tehdä mitään vanhempiesi puolesta, mutta he voivat saattaa velkaspeden edesvastuuseen jos häiriökäyttäytyminen on osoitettavissa.

Äänestä

No se oleellisin tieto kai on, että oletko lainannut vanhalta tutultasi rahaa? Et ota kantaa tähän kysymykseen viestissäsi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


money talks! kirjoitti:

Vanha tuttuni väittää minun lainnanneeni rahaa häneltä vuosia sitten ja lähettelee sairaille vanhemmilleni uhkailutekstiviestejä maksujen takaisin saamiseksi..koska en itse muka ole maksanut takaisin. Tuttavani on velkakierteessä ja keksiii vaikka mitä rahan saamiseksi..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu