Omistan puolisoni kanssa puoliksi asunnon, jolla on tällä hetkellä 20% taloyhtiön velkaa. Nyt minulla olisi mahdollisuus maksaa tuo velka pois. Miten se kannattaa järkevimmin tehdä? Ja tuleeko siitä jommalle kummalle kuluja?
Taloyhtiön velkaosuuden poismaksaminen
Rahat seiniin
2468
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ota yhteyttä isännöitsijään ja kysy häneltä. Mitään yhtenäistä käytäntöä ei ole.
No järkevintä on tietysti että sulla ko. summa käteistä ja maksat.
Käytännössä varmaan täytyis verrata taloyhtiön lainan kustannuksia siihen että jos te otatte pankista asuntolainaa sen verta lisää. Että jos taloyhtiön lainassa on korko 4 % ja sitä maksetaan 20 vuotta ja te saatte samalle summalle pakista lainaa 3 %:lla ja sen maksu kestää 10 vuotta niin tottakai on fiksumpaa maksaa taloyhtiön velkaosuus pois itse.
Toiseksi, muttei vähimmäksi: kun otatte sitä asuntolainaa tarpeeksi myös sen velkaosuuden maksamineen, niin se koko asuntolaina on kaikkineen verovähennyskelpoinen. Jos maksatte sitä velkaosuuttaa yhtiövastikkeessa niin sitä ei voi vähentää verotuksessa.
Kustannuksia tulee mitä nyt lainasta yleensä tulee, mutta kun rahat on leivottu jo siihen asuntolainaan nin ei ainakaan men mitään ylimääräisiä lainan aloittamis / järjestelymaksuja. Se miten keskenänne sovitte lainan maksun on ihan oma asianne.
Kysykää viä pankista neuvoa. Voihan olla että jos olette ihan persaukisia niin ne ei annakaan yhtiölainan osuuden verran lisälainaa, who knows.