Työkkäri laitto karenssin kun lopetin työn terveysyistä ja vielä vein lääkärin b lausunnon johon lääkäri kirjoitti että "työkyky heikentynyt merkittävästi, potilas ei kykene ansiotyöhön ennen parantumista". Työkkäri kuitenkin ratkaisi asian näin, että työttömyysturvaa ei voida myöntää, koska lääkärin lausunnossa ei erikseen mainittu etten kykene kyseiseen työhön (siivoustyö). Terveyssyyni on tosiaan krooninen rannekipu ja ranteen jäykkyys. Mikä lääkärin lausunnossa myös mainitaan. Miten tämä voi olla mahdollista? Miten minun pitäisi nyt toimia? Minne voin valittaa asiasta? Minusta tämä tuntuu suorastaan törkeältä.
Karenssi
shipulishopuli
890
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hae sairaslomaa ja saat sairauspäivärahaa.
Työmarkkinatukihan on siis harkinnanvaraista.
Hankaluuksia lienee tiedossa, kuten minullekkin
perheen isänä kävi, jos taustalta löytyy esim. yrittäjähenkisyyttä,
jotain muuta puoluekantaa kuin SDP.
Tarkoitus on löytää siis joku syy millä työmarkkinatukea
ei tarvitse maksaa ja näin moni myös vapaaehtoisesti
poistuu työttömyyskortistosta ja siten työttömyysluvuista.
Enää ei puhutakkaan ns. "systeemin rattaista" ja niiden väliin putoamisesta vaan pikemminkin systeemin lihamyllystä:
systemaattista syrjintää eri tekosyin, tavoitteena
säästää rahaa mm. tukipaketteihin ja korkeille
virkamiehille jne.
Elämme eriarvoisuuden aikaa...
toverimafia manipuloi koko sydeemiä.
Toisin sanoen elämme suvaitsevuuden ja tasaarvon aikaa joka ei koske "paljasjalkaista" suomalaista joka sattuu olemaan työtön.
Kokeilepa laittaa valitus vaikkapa tänne:
http://www.koor.fi/
Päivystävällä poppamiehellä voi hyvinkin olla diagnoosi vaivoihisi, ja uskoisin että myös tarvittavat korvaushakemuis kaavakkeet löytyvät samasta paikasta.
Voit kokeilla myös täältä:
http://janitoivola.net/
Hän on kyllä erikoistunut hieman alemman pään vaivoihin, mutta kyllä hän voisi sormituntumallakin ehkä selvittää asian.
Häneltä löytyy myöskin tarvittavat kaavakkeet asiaasi varten.
Tai soitapa vaikka tälle:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pentti_Arajärvi
Hän on eräänlainen Doctor hänkin, erikoisuutenaan Tarlwjologia, mutta kyllä häneltäkin VOISI saada apua.
Eipä kestä kiittää! :)
Kun hätä on suurin, apukin on lähellä.
Työkkäri voi täysin mielivaltaisesti tehdä päätöksiä kuka laitetaan karenssiin ja kuka ei. Työkkärin Johtajalle ei kannata päätöksestä valittaa vaan viedä se eteenpäin.
Kaikki tuntemani työkkärin viranomaiset näyttävät "kiihkodemareilta!"
Että se siitä "tasa-arvoisuudesta."
Ei se ole mikään karenssi se on karanteeni sitä nimeä on muokattu jotta se kuulostaisi kauniilta.
Jos ei ole ampuma-aseita niin osta pari yhden käden vesuria ja ala pätkimään työkkärissä päitä poikki.
Teet palveluksen tuleville asiakkaille.