narsismi

Ihmisen väittäminen narsistiksi tuntuu olevan varsinainen muoti-ilmiö, kun sen sijaan pitäisi puhua syntisestä ihmisestä. Tämä antaa oikean kuvan, että tämmöisestä käytöksestä voi ja pitää päästä eroon ja siitä pitää ottaa vastuu: Mitä ihminen kylvää sitä myös aikanaan niittää. Jos ihmiset turvautuisivat Jumalaan eikä ihmisviisastelijoihin se onnistuisikin. Nykyaikana syntiä selitellään milloin milläkin, narsismilla, alkoholismigeenillä, väkivaltageenillä jne.

2.Tim 3:1-5

Mutta tiedä se, että viimeisinä päivinä on tuleva vaikeita aikoja.
2. Sillä ihmiset ovat silloin itserakkaita, rahanahneita, kerskailijoita, ylpeitä, herjaajia, vanhemmilleen tottelemattomia, kiittämättömiä, epähurskaita,
3. rakkaudettomia, epäsopuisia, panettelijoita, hillittömiä, raakoja, hyvän vihamiehiä,
4. pettureita, väkivaltaisia, pöyhkeitä, hekumaa enemmän kuin Jumalaa rakastavia;
5. heissä on jumalisuuden ulkokuori, mutta he kieltävät sen voiman. Senkaltaisia karta.

Tässä syy siihen, miksi tänäpäivänä on niin paljon "narsisteja".
19111
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Niin, toisaalta on ihan hyvä kohdentaa mitä aluetta jokin ihminen tarkoittaa ihmisen olemuksessa.Narsistisuus, psykopaattisuus, masentuneisuus, iloisuus, ahdistuneisuus jne.......

Tietysti kaikki kielteisyys ihmisen mielessä ja käyttäytymisessä on syntiä, mutta nykyään näitä alueita on pilkottu osiin ja näin kohdennettu tarkemmin jotain asiaa.


Mutta,- se on totta, miten esim. narsistinen sanaa käytetään väärin.Samanlainen ilmiö kuin nuorison keskuudessä homottelu mitä ihmeellisimmissä tilanteissa.

Äänestä

Valitettavasti ihminen ei pääse eroon/vapaaksi vaikeista luonteen piirteistään. Esim. todellisesti ihminen,- joka on selkeästi psykopaatti, niin tämä ihminen ei voi muuttua tai parantua sairaudestaan. Tätä aluetta on tutkittukin ja erikoisesti Raamattu todistaa sen todeksi kuningas Saulin kohdalla. Hän kuoli psykopaattina,- vaikka monasti tiedosti käyttäytymisensä.

Äänestä
  • Täysin eri mieltä.

    Äänestä

  • jt kirjoitti:

    Täysin eri mieltä.

    Niin, asiioistahan saa olla eri mieltä,- koska asioiden ymmärtäminenkin on erilaista ihmisten kesken,- mutta itse uskon Raamatun ilmoituksiin vedoten ja siitä tulevan ihmisen käytäytymisen,- ettei psykopaattisuudesta ihminen pääse eroon ja tämän kyllä todistaa maailman tutkimuksetkin.

    Raamatussa on selkeästi ilmoitettu, miten Saul vihasi Daavidia elämänsä loppuun saakka,- vaikka Daavid pyrki sovittamaan asioita ja suhdettaan henkeään vaarantaen.

    No, jos luet Paavalin vaikerruksen, niin siitäkin ilmentyy ettei ihminen pääse eroon lihallisuudestaan. Ihmiselle on erikoisen suuri voitto,- jos hän mahdollistuu hallitsemaan lihallisuuttaan,- mutta psykopaatille tämäkin on vaikeaa.

    Äänestä

  • Kirjoitit: "...niin tämä ihminen ei voi muuttua tai parantua sairaudestaan"

    Jumalalle kaikki on mahdollista eikä sellaista sairautta ole olemassakaan mitä Jumala ei kykene parantamaan!

    Evankeliumissa on nimenomaan kyse siitä, että Jumala tekee ihmisen uudeksi luomukseksi Kristuksessa! Ihminen voi todellakin muuttua, ei omassa voimassaan, vaan Kristuksessa Jeesuksessa, Hänen voimassaan ja armossaan!

    Äänestä

  • Niko. kirjoitti:

    Kirjoitit: "...niin tämä ihminen ei voi muuttua tai parantua sairaudestaan"

    Jumalalle kaikki on mahdollista eikä sellaista sairautta ole olemassakaan mitä Jumala ei kykene parantamaan!

    Evankeliumissa on nimenomaan kyse siitä, että Jumala tekee ihmisen uudeksi luomukseksi Kristuksessa! Ihminen voi todellakin muuttua, ei omassa voimassaan, vaan Kristuksessa Jeesuksessa, Hänen voimassaan ja armossaan!

    Jumalalle on kaikki mahdollista,- vaikka tehdä uusi ihyminen yks kaks tai poistaa pahuus tai sairaudet maailmasta. Mutta,- valitettava todellisuus on, että sairaudet ja turmeltuneisuus liittyy ihmisen elämään ja kehitykseen ja ihmiset kuolevat sairaina.

    Esim. tuo Saulin psykopaattisuus on erikoisen hyvä ja opettava ja asiaa valaiseva opetus Raamatussa eli se ohjaa ihmisen ymmärrystä näkemään todellisuutta. Haaveileminen ei muuta ihmistä,- vaan tuottaa pitkässä juoksussa pettymystä.

    Äänestä

  • Esimerkki auttaa parhaimmin. Miksi et aloita itsestäsi?

    Äänestä

Tiedoksi:
Narsimi ei ole sairautta. Siksi ei voi parantua siitä.

Se on "luonnevikaisuus"
- siitä pitää tehdä parannus, vapauttua, tietoisesti nöyrtyä.

Äänestä

Kertokaapa miksi nämä psykopaatit eivät parane. Niin, kuuluivatpa mihin uskonnolliseen puolueeseen tahansa tai olivat kuulumatta. Itse en ole erikoisen kiinnostunut muusta kuin todellisuudesta.

Niin, kertokaappa todellisuudesta esimerkki, missä psykopaatti on parantunut eli kasvanut mm empaattiseksi luonteeltaan.

On kaksi eri käsitettä,- musta tuntuu tai todellisuus/totuus.

Äänestä
  • mene peilin eteen ja kysy, miksi!

    Äänestä

ml213. Toivottavasti nuoriso ei homottele uskovaisten seurassa, sillä ne ottaa sen todesta.

Äänestä

>>>Ihmisen väittäminen narsistiksi tuntuu olevan varsinainen muoti-ilmiö, kun sen sijaan pitäisi puhua syntisestä ihmisestä.

Äänestä

Helluntailaiseen narsismiin on lienee syynä opetus, jos opettettaisiin nöyryyttä, niin sekin olisi plussaa. Pöntössä kuitenkin vain yleensä kehutaan ja leuhkitaan: Kun minä rukoilin sen puolesta alkoi tapahtumaan.

Äänestä

Oppikaa Minusta - sillä Minä olen hiljainen ja nöyrä sydämeltä.

Ilman nöyrtymistä ei tapahdu Jeesuksen seuraamista - tämän pitäisi olla selvä asia jokaiselle uskovalle, eikä siihen erikseen
tarvitse saada opetusta.

Palstalla näyttää olevan monia sellaisia, jotka yleistävät
kaikki aina kaikkiin: "Pöntössä kuitenkin vain YLEENSÄ
kehutaan ja leuhkitaan: Kun minä rukoilin sen puolesta
alkoi tapahtumaan" - mikä ei päde kaikkiin, vain eräisiin.

Äänestä
  • Jeesus oli ilmiselvä narsisti /"Oppikaa Minusta - sillä Minä olen hiljainen ja nöyrä sydämeltä.

    Äänestä

Narsismista tulee käydä keskustelua sellaisenaan kuin se esittäytyy. Otetaanpa esimerkiksi Libyan johtaja, Gaddafi. En tunne henkilökohtaisesti tätä heppua, hänestä uutisoidut asiat antavat kyllä vahvan kuvan narsistisesta mielenlaadusta.

Gaddafi väkivalloin kampesi itsensä valtaan, ja viekasta manipulointia harjoittamalla piti valtarakenteet kasassa haluamallaan tavalla. Heppu nimitti ministeriöönsä esim. kolmesta suurimmasta kilpailevasta heimosta johtajat, jotka keskenään kinastelivat milloin mistäkin. Näin jokainen heimopäällikkö kilpaili Gaddafin suosiosta. Nokkelaa.

Olen läheltä seurannut erästä vapaaseurakuntaa jossa viimeisen 15 vuoden aikana tilanne on valtavan paljon samanlainen Libyan kanssa. Seurakunnan johtoon asettui heppu joka ennalta manipuloi äänestystuloksen itselleen edulliseksi, ja kovalla kädellä on johtanut seurakuntaansa, aina eriävät mielipiteet kovin ottein vaientaen. Seurakunnasta on johtajan toimesta ajettu pihalle jokainen seurakuntalainen jolla on opettamisen tai profetaalisuuden armolahja.

Narsisti ei muutu, eikä alistu minkään auktoriteetin alle.
Onko esim. Gaddafi nöyrästi hyväksynyt häntä kohtaan esitettyjä väitteitä ja syytöksiä murhista ja tappamisesta? Onko Gaddafi antanut itsensä oikeusistuimen käsiin? Onko Gaddafi pyytänyt anteeksi, tai tahtonut hyvittää tekojaan?

Ei ole Gaddafi ottanut kuuleviin korviinsa väitteitä siitä että hän olisi yhtään mitään väärää koskaan tehnyt, eikä niin koskaan tee myöskään seurakunnissamme vaikuttavat narsitit.

Narsisti on kykenemätön näkemään väärää siinä että hän on valehdellut asioista eteenpäin, tai että on ottanut seurakunnalle lahjoitettua tavaraa itselleen.

Narsismia on kaikissa kirkkokunnissa, ja monissa seurakunnissa. Tätä ei käy kieltäminen eikä tätä sovi lakaista maton alle.

Keskustelu on turhaa tästä että mitä Jumala voi tehdä ja muuttaa ihmisessä. Sen osaan sanoa, oman tulkintani mukaan, että Jumala ei väkisin muuta ihmistä mihinkään suuntaan. Narsisti taas on aina lähtökohtaisesti omasta mielestään oikeassa, oli asia mikä tahansa. Narsisti ei tule koskaan pyytämään Jumalaa, että muuta minua sinun mieleiseksi.

Olen tullut tähän tulokseen, että seurakuntaelämä, ja seurakuntayhteisö on narsistiselle seurakuntalaiselle vain pelkkää shakkipeliä, jossa pyritään voittamaan mahdollisimman paljon nimeä ja mainetta. Shakkipeliin kuuluu myös tämä, että se seurakuntalainen joka näkee tämän ilkeän pelin läpi, ajetaan ahdinkoon valheita levittämällä. Mieleltään murtunut vanhurskas ennenpitkää jää kyllä seurakunnan menoista syrjään, koska kotona on helpompi olla kuin seurakunnassa jossa valheilla on valta.

Äänestä

Narsismi on persoonallisuushäiriö, erittäin tiukassa koko ihmisen olemuksessa oleva luonnevika.

Narsistin on hyvä toimia seurakunnassa. Vallanhalu, mahtipontisuus, alistaminen ja ihmisten manipulointi voivat rauhassa kukoistaa.

Äänestä

Tuon unohdinkin mainita joka tuossa yläpuolella onkin mainittu. Seurakuntayhteisö, ja ylipäätään hengellinen kenttä on vallan mainiota elintilaa "uskossa olevalle" narsistille.

Seurakunnissa on totuttu siihen että keskenään pysymme totuudessa. Valheita ei puhuta toisista, olipa kyseessä oman seurakunnan jäsen tai uskosta osaton naapuri.
Tämä antaa mittaamattoman täydellisen pelikentän luonnehäiriöiselle henkilölle joka osaa ilkeästi punoa juonia ja laskea valheita oman seurakunnan keskuuteen.

On kamalaa nähdä kuinka tällaiset valehtelijat menestyvät omassa seurakunnassaan. Heidät valitaan aina uudestaan ja uudestaan samaan luottamustehtävään, ja jopa seurakuntansa johtajaksi.

Ne joilla on eniten osaamista toimia seurakunnann johtajana, tai vanhimmiston jäsenenä, pitävät itsestään vähiten ääntä kun ehdokkuuksia luottamustoimiin kysellään.
Luonnehäiriöiset osaavat pedata ennalta asiat kuntoon, ja äänestystulos on selvä jo paria päivää etukäteen.

Onko sinun lähiseurakunnassasi lukuisia vuosia luottamustoimessa vaikuttanut heppu, jota ei saada millään korvattua uudella seurakuntalaisella?
Katso tarkemmin, millä tavalla on uudet ehdokkaat kampattu nurin.

Äänestä

Helluntalaisuus on persoonallisuushäiriö. Mustavalkea maailmankuva, siitä voi parantua ajattelemalla kolmiulotteisesti väreissä. Paljon rikollisia ja juoppoja mukana, heillähän se on!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


jt kirjoitti:

Ihmisen väittäminen narsistiksi tuntuu olevan varsinainen muoti-ilmiö, kun sen sijaan pitäisi puhua syntisestä ihmisestä. Tämä antaa oikean kuvan, että tämmöisestä käytöksestä voi ja pitää päästä eroon ja siitä pitää ottaa vastuu: Mitä ihminen kylvää sitä myös aikanaan niittää. Jos ihmiset turvautuisivat Jumalaan eikä ihmisviisastelijoihin se onnistuisikin. Nykyaikana syntiä selitellään milloin milläkin, narsismilla, alkoholismigeenillä, väkivaltageenillä jne.

2.Tim 3:1-5

Mutta tiedä se, että viimeisinä päivinä on tuleva vaikeita aikoja.
2. Sillä ihmiset ovat silloin itserakkaita, rahanahneita, kerskailijoita, ylpeitä, herjaajia, vanhemmilleen tottelemattomia, kiittämättömiä, epähurskaita,
3. rakkaudettomia, epäsopuisia, panettelijoita, hillittömiä, raakoja, hyvän vihamiehiä,
4. pettureita, väkivaltaisia, pöyhkeitä, hekumaa enemmän kuin Jumalaa rakastavia;
5. heissä on jumalisuuden ulkokuori, mutta he kieltävät sen voiman. Senkaltaisia karta.

Tässä syy siihen, miksi tänäpäivänä on niin paljon "narsisteja".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu