http://www.kvtl.fi/9_01/vakivalta.htm
"Halusin tappaa itseni"
- En ole pystynyt kehenkään luomaan luotettavaa suhdetta. En uskalla luottaa miehiin, isänsä raiskaamaksi joutunut Maija kertoo vakavana. (Maijan nimi on muutettu ja joitakin yksityiskohtia jätetty kertomatta). Vaikka tapahtumasta on kulunut varsin pitkä aika, hän ei ole pystynyt selviytymään.
"Halusin tappaa itseni"
- En ole pystynyt kehenkään luomaan luotettavaa suhdetta. En uskalla luottaa miehiin, isänsä raiskaamaksi joutunut Maija kertoo vakavana. (Maijan nimi on muutettu ja joitakin yksityiskohtia jätetty kertomatta). Vaikka tapahtumasta on kulunut varsin pitkä aika, hän ei ole pystynyt selviytymään.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Turkulainen kunnallispoliitikko Olavi Mäenpää joutui vankilaan koska oli piirtänyt "rasistisia" piirroksia.
Puhumme täysin eri tason asioista. Vammainen nainen oli joutunut rikoksen uhriksi. Olavi Mäenpää sensijaan joutui ihmisoikeusrikoksen uhriksi jota feministit kannattivat, ja jonka suomen hallitus HYVÄKSYI ja TOIMEENPANI.
työtön journalisti vai maksetaanko sinulle palkkaa näistä kommenteista?
Mitä tää juttu täällä tekee. Seksuaalinen väkivalta palsta on olemassa näitä varten.
Missäs sellanen palsta sijaitsee? Kuka määrittelee tähän palstaan kuuluvat asiat?
Kiitos vastauksesta.
Ymmärtääkseni monet vammmaiset naiset suhtautuvat feminismiin varsin kielteisesti, koska se tyypilliseen tapaansa haluaa "uhrittaa" subjektiinsa osalliset. Tuosta on ollut jopa vammaisjäjestöissä tutkimuksia. Ainakin sattui yksi vastikään eteen.
Tulipa mieleen, että näin pari viikkoa sitten Ruotsissa ohjelman, jossa vammainen mies lähti Tanskaan hakemaan seksuaalista tyydytystä, ja samaa oli tarjolla ruotsalaisille vammaisille naisille.
Hyvä oli bisnes, sillä ruotsissa tämäntapainen toiminta oli vammaisilta kiellettyä. Siihen olivat pääosallisina, ainakin tietääkseni, feministit.
Liittyikö tämä ollenkaan tähän? Noita linkkejä kun ei aina jaksa vaivautumaan avaamaan.
Olen nähnyt parikin dokkaria vammaisten seksuaalisuudesta. Niin yksinäiset naiset kuin miehetkin ovat ohjelmissa turvautuneet prostituoituihin kun eivät muuten saa kontaktia vastakkaiseen sukupuoleen. Ohjelmia katsoessa tajusi selvästi kuinka tärkeää edes hetken hellyys ja läheisyys oli asianomaisille. Tämänhän "tasaarvoa" ajavat femakot haluavat myös kieltää. Kun eivät itse saa miestä, pitää seksistä nauttiminen kieltää muiltakin, oli sitten vammainen tai mikä hyvänsä.
Kyseisessä dokkarissa seurattiin kun liikuntavammainen lähti Ruostista Tanskaan saamaan palvelua. Aika oli tilattu ja kaikki.
Surkuhupaisaa oli, että kyseisen palvelun tarjoaja makasi flunssassa eikä noussut edes sängystä ylös. Tämän jälkeen hänen miehensä lupautui auttamaan, mutta kieltäytyi anaalihommista, mutta lupasi hellää hierontaa.
Tanska on vielä avoimempi, rennompi ja vapaamielisempi yhteiskunta kun feminististyneet ja terveysfasistinen Suomi ja Norja. Tämän kunniaksi juon tänään Carlsbergin olutta Carlsbergin lasista. Sen lisäksi laitan huuleni alle ripauksellisen salakujetettua nuuskaa Ruotsista. Tämä nuuska, jonka kärkevin vastustajamaa koko EU:ssa on nykyään Suomi ja suomalaisen UM-naisen johdolla.
jotta kehitysvammaisten naisten sukupuolielämä saadaan surkastettua.
Siistiä. Mutta tällaiseen seksuaalisuuden väkivaltaisesta tukahduttamisesta ei tietenkään nosteta mitään meteliä, koska kyseessä eivät ole afrikkalaisnaiset.
Eipä se tuolla hormonilla ainakaan surkastu.
kunnon annos lopettaa halut aj akrvatkin alakaa kasvaa niin, ettei miehet haluta kajotakkaan.
Tässä pieni ote linkistä..
Kehitysvammainen nainen tottuu pienestä pitäen olemaan tuen ja avun tarpeessa. Hänen roolinsa on olla "kohde". Opitun roolin vuoksi oma tahto ja omat rajat eivät aina löydy. Se altistaa seksuaaliselle väkivallalle.
Invalidiliitto ry:n naistyöryhmä aloitti parisen vuotta sitten tutkimuksen, jonka tarkoituksena oli kartoittaa vammaisiin naisiin kohdistuvaa väkivaltaa. Tutkimus toteutettiin Åbo Akademin psykologian laitoksella.
Åbo Akademian tutkija Vappu Viemerö sai yhteydenottoja sekä kirjeitse että puhelimitse naisilta, heidän avustajiltaan, omaisiltaan ja ystäviltään.
Valitettavasti kehitysvammaiset naiset eivät syystä tai toisesta ottaneet henkilökohtaisesti yhteyttä vaan sen tekivät joko omaiset tai ohjaajat. Koska tarkoituksena oli valottaa väkivallan kokemista subjektiivisena kokemuksena, kehitysvammaiset naiset jäivät tässä vaiheessa tutkimuksen ulkopuolelle. Erityisongelmaksi kehitysvammaisten tyttöjen ja naisten keskuudessa mainittiin kuitenkin seksuaalinen pakottaminen ja hyväksikäyttö. Viemerö toivookin, että kehitysvammaisiin naisiin kohdistuvasta seksuaalisesta väkivallasta aletaan pikkuhiljaa puhua julkisuudessa.
- Sitten voimme ryhtyä tekemään tutkimusta nimenomaan heidän kohdallaan, hän sanoo.