Näin rakennusalasta jotain ymmärtävänä voin sanoa ,että kannatti naapurirajalle rakentaa korkea puuaita.Teimme sen viime kesänä ja maalasimme ruskeaksi .Siivoojaporukka on terrorisoinut siitä asti meitä ,kun saivat pakkohuutokauppamökin itselleen halvalla.Meillehän se ei kuulu se ,että heidän rakennusprojektinsa kestää vuosia ja vuosia ja autotalli ynm. kyseisessä mökkissä on edelleen kesken.Voimakkaat kemikaalit ,mitä he pihallaan käyttävät tunkeutuvat naapuritaloihin ja haju on mitä on.
Naapurisopu
Diplomi insinööri
989
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tilaa sinne ympäristösuojelusta tarkastus. Vihjaa, että käyttävät laittomia kemikaaleja jotka menevät maaperään. Pyydä samalla maaperätutkimus. Heidän piikkiinsä.
Oliko tämä nyt varmaan oikea palsta tälle asialle.
sietäisitkö naapureita paremmin jos siellä olisi DI-porukka?
toimintaa. Mun naapurini kerrostalossa on heittäytyny todella röyhkeäksi. Spruuttailee jotain helkatin pahanhajusta hajustetta käytävään, syöksyy käytävään kun olen sisälle menossa, tai jos kuulee että mun ovi käy ja tulee irvistelemään ja mesoo kun ois megafoni huutoon antamassa lisää volyymia. Ja mun vieraiden päälle sylkee, hyökkää käytävään ja räkii tasanteelta rappuja nousevia kohti, tai sitte hyökkää kun ovat minun oven takana soittamassa ovikelloa, ja odottavat että avan oven. Yks mies on pesettäny sen muijan räkimät vaatteet pesulassa, ja sai rahat pois kun uhkas viedä asian käräjille.
ja siksi varmaan tuo kaikki kun isännöitsijä laitto muijalle kirjeitse tiedotteen että pesutuvan ja saunanikkunoiden aukominen on 30 asteen pakkasella kielletty. Piti ulko-oveakin pönkkäämällä auki kun otatin pois sen renksun millä oven saa pidettyä auki, oli monta tuntia auki, jos ei kukaan huomannu sitä sulkea, ja pakkanen ei sitäkään toimintaa haitannu. Sen jälkeen pönkitti oven auki rappuharjalla, haki pesutuvasta varrellisen, mattojen pesuun tarkotetun harja, hommas jostain ns. talvisin käytettäviä orenssisia aurauskeppejä, ja kun olin kaikki ottanu pois. niin alko katkoa piha-alueen puista oksia pönkkäämistä varten.
-Oletko aivan varma, ettei haju naapurisi "kokkaile" meta-amfetamiinia siellä? Hajusta voisit tehdä ilmoituksen ja joku kävisi tarkastamassa, onko touhu edes laillista???
Kyllä näyttää pihalla olevan jauheita tai jotain pulveria.
Varmaan hait naapurilta suostumuksen ja kunnalta rakennusluvan?
Riippuu varmaan kunnasta, asuuko kaavoitusalueella ja kuinka kauas rajasta aidan rakentaa. Myös naapurin lupa saatetaan tarvita.
Aloittajahan olisi voinut kysäistä naapurilta, ikäänkuin vihjaillen, että mitäs olet mieltä jos rakennan piikkilanka-aidan tuohon rajalle.
No leikki leikkinä, nuo naapurisodat ovat todella ikäviä. Tiedän tapauksen jolloin toinen naapuri on jotunut tekemään uuden pihatien omalle puolelleen, etäisyykseltään jotain luokkaa 10-20 metriä toisesta tiestä. Riita oli niin kova muista asioista, ettei samaa tietä kelvannut kulkea.