Minua rupesi vaivaamaan omavanhurskaus kysymys.

Kun tutkin tuolta jotain omavanhurskaudesta. Tulin siihen tulokseen, että kun on vain oma, eli omapäinen usko, niin se on omavanhurskautta. Tätähän täällä juuri suurin osa keskustelijoista on. Mikä, tai millainen sitten on se oikea vanhurskas, kertokaapa toki. Voisin sitte tätä omaa vannhurskauttani lieventää.

Onko se oma usko Jumalaan omavanhurskautta, vai pitääkö sitä kysellä miten minun tulisi uskoa? Eikö siellä omassa kammioissaan voisi harjoittaa sitä omavanhurskauttaan Jumalansa kanssa, niin kuin raamatussakin sanotaan
Elää kunniallisesti ja eikä puhua aina puuta heinää..

Paavali oli kuulemma omavanhurskas. Omilla kristinuskon ja Jeesuksen muunnoksillaan. Oli kai aika pahanluonteinen mies

Olenko aivan hakoteillä omavanhurskauteni kanssa.Häh?

.
3774
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

Jeesuksen Kristuksen lahjoittama vanhurskaus on ainoa pelastava vanhurskaus. Vanhurskas tarkoittaa "Jumalalle kelpaava".

Pirun apostoli teosofinen ateisti-judaisti on haukkunut Paavalia täällä, mutta hän onkin saatanasta, eikä sanaakaan hänen viesteistään saa koskaan uskoa.

Nimenomaan Paavali on meidän pakanoiden erityisapostoli, hän kirkastaa meille Kristuksen vanhursdkautta kirkkaasti, kiitos JUmalalle hänestä.

Kuinka sä voit siis tulla vanhurskaaksi, eli kelvata Jumalalle, sitä kai tarkoitit?
Vastaus: Uskomalla Herraan Jeesukseen.

Kristinuskon peruskäsitteet ovat sinulta täysin hukassa. Usko ja vanhurskauskin ovat täysin sekaisin.

- Et siis tiedä mitä takoittaa USKO JEESUKSEEN.
- ja mitä puolestaan tarkoittaa VANHURSKAS.

USKOMME PÄÄKOHDAT

Minä uskon Jumalaan, Isään, Kaikkivaltiaaseen, taivaan ja maan Luojaan.

Ja Jeesukseen Kristukseen, hänen ainoaan Poikaansa, meidän Herraamme, joka sikisi Pyhästä Hengestä, syntyi neitsyt Mariasta, kärsi Pontius Pilatuksen aikana, ristiinnaulittiin, kuoli ja haudattiin, astui alas helvettiin, nousi kolmantena päivänä kuolleista, astui ylös taivaisiin, istuu Jumalan, Isän, Kaikkivaltiaan, oikealla puolella ja on sieltä tuleva tuomitsemaan eläviä ja kuolleita.

Uskon Pyhään Henkeen,
yhden pyhän kristillisen kirkon,
pyhien yhteyden,
syntien anteeksiantamuksen,
ruumiin ylösnousemuksen
ja iankaikkisen elämän, aamen.

JOS ET ESIMERKIKSI USKO JEESUKSEN SYNTYNEEN NEITSEESTÄ, ILMAN MIEHEN SPERMAA, NIIN SINÄ MENET HELVETTIIN.

Raamatussa kaikki on hyvin yksinkertaisesti esillä.
- Ota
- tai jätä

Äänestä

kirjoitit:
"JOS ET ESIMERKIKSI USKO JEESUKSEN SYNTYNEEN NEITSEESTÄ, ILMAN MIEHEN SPERMAA, NIIN SINÄ MENET HELVETTIIN."

Missä kohtaa raamatun UT:a tuon väitteen revit???

Äänestä

"JOS ET ESIMERKIKSI USKO JEESUKSEN SYNTYNEEN NEITSEESTÄ, ILMAN MIEHEN SPERMAA, NIIN SINÄ MENET HELVETTIIN."

Miksi rakentelet tällaista helvettiteologaasi?

Jeesus antaa hyvän esimerkin suhtautumisessa lähimmäiseen. Hän rohkaisee uskomaan:

Mark 5:36
"Älä pelkää, vaan usko."


Onko niin, että ajattelet jotenkin järkeilemilläsi uskonsäännöillä olevan jotain tekoa taivaaseen tai helvettiin menon kanssa.

Jumala lahjoittaa ihmiselle uskon ja ihminen sen ottaa vastaan tai ei ota.

Joh 11
25 Jeesus sanoi: "Minä olen ylösnousemus ja elämä. Joka uskoo minuun, saa elää, vaikka kuoleekin,
26 eikä yksikään, joka elää ja uskoo minuun, ikinä kuole. Uskotko tämän?"


Sinun arvioillasi siitä, mikä spermajuttu ratkaisee jonkun helvettiin menon tai taivaaseen menon, ei ole tomuhiukkasen vertaa merkitystä.

Jos Jeesus on sinussa, on sinun tehtäväsi julistaa evankeliumia kohtaamillesi ihmisille, eikä helvetin tuomioita. Siitä Raamattu varottaa vakavasti:

Luuk 6

37 "Älkää tuomitko, niin ei teitäkään tuomita. Älkää julistako ketään syylliseksi, niin ei teitäkään julisteta syyllisiksi. Päästäkää vapaaksi, niin teidätkin vapautetaan.]
38 Antakaa, niin teille annetaan. Runsas mitta, tiiviiksi paineltu, ravisteltu ja kukkurainen, annetaan teidän syliinne. Niin kuin te mittaatte, niin teille mitataan."


Nuo tuollaiset helvettijutut eivät ole evankeliumia, eivätkä ne ole parannussaarnaa. Vaan ne ovat juuri sitä, mistä Raamattu moneen kertaan varottaa ketään sellaiseen ryhtymästä.

Äänestä
  • Niin Mark .5:36. Sanotaan : JEESUS ei ottanut kuullakseen
    mitä puhuttiin , vaan sanoi synagookan esimiehelle : "Älä pel-
    kää , osko ainostaan ".

    Tätä on selitetty . Että Jeesus rohkaisi Jairusta luottamaan
    Häneen , vaikka tyttö olikin kuollut . Jairus ei pettynyt uskos -
    saan . Vertaus Jeesusksen sana Joh. 5:21 .

    Äänestä

  • teuta kirjoitti:

    Niin Mark .5:36. Sanotaan : JEESUS ei ottanut kuullakseen
    mitä puhuttiin , vaan sanoi synagookan esimiehelle : "Älä pel-
    kää , osko ainostaan ".

    Tätä on selitetty . Että Jeesus rohkaisi Jairusta luottamaan
    Häneen , vaikka tyttö olikin kuollut . Jairus ei pettynyt uskos -
    saan . Vertaus Jeesusksen sana Joh. 5:21 .

    Niin, Teuta. Jeesus rohkaisi häntä uskomaan. Ei kääntänyt selkäänsä.

    Tämä ylläoleva tapauksemme koettaa kaikin tavoin viedä viimeisenkin uskonhitusen ihmisiltä, jotka jostain syystä käyvät hänen hermoonsa. Ja tuomitsee heitä varsin ikävin sanakääntein.

    Ei maistu rakkaudelta tuo työ. Kun Jeesus pääsee vaikuttamaan, Hän voi muuttaa elämän ja poistaa vihan, kaunan ja katkeruuden hengen.

    Äänestä

Näillä palstoilla ja myös herätysliikkeessä omasta vanhurskaudesta on monenlaisia käsityksiä. Mm itse Lestadius saarnoissaan syyttää omaa vanhurskautta aika monesta eri asiasta osin varsin sekavasti.

Mielestäni omaa vanhurskautta on kaikki sellainen, jolla ihminen yrittää saada itsensä kelvollisemmksi Jumalalle tai toiselle ihmiselle.
Tämä tapahtuu mm täyttämällä tiettyjä sääntöjä tai oletuksia käyttäytymismalleista, kuten esim juutalaisten isäin säännöt, jotka olivat rabbien tulkintaa toorasta.
Lestadiolaisilla on vastaavia sääntöjä, jotka hiukan poikkeavat eri suunnilla toisistaan.
Kesän lähetyksessä kuulimme koko joukon sääntöjä ja määräyksiä, joita seuraamalla kuulemma pääsemme perille, mm seuraamalla kristillisyyttä ja sen neuvoja..

Kuitenkin Raamatun kirjoitusten mukaan ainoa autuuden lähde on usko Jeesukseen ja Hänen sovitustyöhönsä.

Äänestä

Aameen, tuohon ei oikein muuta voi enää lisätä, se oli tyhjentävä vastaus.

Asia menee mielenkiintoisemmaksi, kun tutkitaan miksi ihmiselle on niin tärkeätä sulautua ulkoiseen ympäristöönsä, kuten tässä tapauksessa lestadiolaiseen ympäristöön.

Syynä on hyväksytyksi tulemisen tarve, josta seuraa aina hyljätyksi tulemisen pelko. Ihmisillä on hyvin voimakas tarve kuulua johonkin, kuulua jollekin ja olla jollekin tärkeä. Johtajat vaistoavat tämän herkästi, ja käyttävät ihmisten psyykkiistä heikkoutta valtansa ylläpitämiseksi. Johtajat tekevät määräyksillään seurakunnan ITSESTÄÄN riippuvaisiksi, kun jeesuksen lampaiden pitäisi olla kaikessa RIIPPUVAISIA KRISTUKSESTA.

Johtajat pelkäävät eniten sanoa "kiitos mutta minulle riitti sinun vitsasi ja sauvasi, minä seuraan täst'edes Jeesusta".

Äänestä

No tuosta vanha nyt ei päässyt" puusta pitkään"
Se on sitä omavanhurskaiden esittelyä omasta täydellisestä uskostaa. Varsinkin tämä "Jeesusesta kaikki tietävä" on varsinainen omista omin vanhuskas.

hän tietää kaiken
hän pystyy sanomaan lähimmäiselle pahasti
hän on ainoa puhdas ja viaton
hän voi syödä Jeesuksen ruumiin raatoa
hän ei pelkää mitään, piruakaan
hän vain voi antaa anteeksi insesti rikoksenkin
hän pääsee taivaaseensakin ohi passitarkastuksen
hän on ainnoa helvettiin lähettäjä
hän on ainoa Jeesuksen tien kulkija
hän on ainoa jolla on saatana vaatekaapissaan.
hän on ainoa joka ei ole väärässä
hän on ainoa joka ei huomaan sairauttaan,
hän on ainoa jota inhoan tällä palstalla.

Äänestä
  • MORJENS SAVON UKKO

    Asiaa puhut!'
    Meinasin lentää lankaan tuon vertauksesta tekemäni kysymyksen suhteen
    En paukapää lukenut saamastani viestistä kun alun.
    Kun tutkailin sinun viestiäsi, niin sitten huomasin tämän OMAVANHURSKAUS teeman. Siinä vaiheessa rupesi vasta polla säteilemään. Tuli mieleen Raamatunlause ( KUKA ITSENSÄ YLENTÄÄ SE ALENNETAAN )

    Äänestä

  • Elävä usko ja kuollut usko :
    tämä julkaitu esitemä on pidetty Latviassa siellä heidän svankeli-sluterilaisessa kirkossa . Tarkoituksessa oli Seminaarin pito .
    Kuurinmaalla latviassa. Torstaiillasta lauvantaiiltaan .

    Nyt se alkaa.:
    Rakkaat ystävät.Saamme olla koolla Jumalan kasvojen edssä
    ja Herran Jeesuksen nimessä . Luennoitsija on R.Haimilahti
    sekä hän tuo nätisti julki ettei hän pyri teitä opettamaan, Vaan
    sillä kukouksella , että saisin oppia yhdessä teidän kanssa .

    HERÄTYS.
    NÄIDEN PÄIVIEN TEEMANA ON HERÄTYS.ja olemme saaneet aiheen teiltä . Koska me olemme Lestaadoilaisestä herätysliikkeestä , voimme puhua siitä herätyksestä joka tapahtui Lestaadiuksen aikana ja sen jälkeen . Ajattelen
    hyvin vahvasti , ettei se ole pälkästään historiallinen asia,
    vaan se ankkuridaan hyvin vahvasti Jumalan sanaan.

    Saamme tänään kysyä pyhältä Hengeltä, miksi Jumalan tahto
    on herättää ihmisiä . Saamme kysyä, onko meidänkin ajassamme tarvetta herätykseen . Kun läydämme näihin kysymyksiin vastauksia Jumalan sanasta , päädymme varmaan lopuksi rukoukseen , että tapahtukoon Jumala
    sinun tahtosi .

    jakan.

    Äänestä

  • teuta kirjoitti:

    Elävä usko ja kuollut usko :
    tämä julkaitu esitemä on pidetty Latviassa siellä heidän svankeli-sluterilaisessa kirkossa . Tarkoituksessa oli Seminaarin pito .
    Kuurinmaalla latviassa. Torstaiillasta lauvantaiiltaan .

    Nyt se alkaa.:
    Rakkaat ystävät.Saamme olla koolla Jumalan kasvojen edssä
    ja Herran Jeesuksen nimessä . Luennoitsija on R.Haimilahti
    sekä hän tuo nätisti julki ettei hän pyri teitä opettamaan, Vaan
    sillä kukouksella , että saisin oppia yhdessä teidän kanssa .

    HERÄTYS.
    NÄIDEN PÄIVIEN TEEMANA ON HERÄTYS.ja olemme saaneet aiheen teiltä . Koska me olemme Lestaadoilaisestä herätysliikkeestä , voimme puhua siitä herätyksestä joka tapahtui Lestaadiuksen aikana ja sen jälkeen . Ajattelen
    hyvin vahvasti , ettei se ole pälkästään historiallinen asia,
    vaan se ankkuridaan hyvin vahvasti Jumalan sanaan.

    Saamme tänään kysyä pyhältä Hengeltä, miksi Jumalan tahto
    on herättää ihmisiä . Saamme kysyä, onko meidänkin ajassamme tarvetta herätykseen . Kun läydämme näihin kysymyksiin vastauksia Jumalan sanasta , päädymme varmaan lopuksi rukoukseen , että tapahtukoon Jumala
    sinun tahtosi .

    jakan.

    Raamatussa kuvataan erilaisia ihmisiä . Myös Jeesus
    kohtasi erilaisia ihmisiä ja hänellä oli totuuden sana heille,
    Kun sain tehtäväksi valmistella heräykseen liittyvää esitystä
    tätä tilaisuutta varten, minulle tuli hyvin voimakkaasti mieleen
    käsitepari : elävä usko ja kuollut usko ,,

    Raamatusta voimme löytää tuntomerkkejä näihin molempiin
    ja näemme, että ihmisiä on sekä elävässä uskossa etträ kuolleessä . Raamatusta näemme myös että Herra Jeesus
    Kristus kohdistaa melko kovia sanoja kuolleessauskossa oleville Jeesuksen sanat, etti Hän tullut tuomitsemaan vaan vapahtamaan Joh. 3:17, 12:47.

    Varmasti Jeesuksella on kovissakin sanoissa kuollutta uskoa vastaan tämän tarkoitus . Olen joskus ollut taipuvainen ajattelemaan kovista Raamatunpaikoista , että ne kuuluvat jollekkin toiselle . Yhä enemmän olen kuitenkin huomannut , että minun tarvitsee kohdistaa omaan rintaani .

    Uskomme varmaan jokainen , että kaikella Jumalan sanalla
    on aina meille joku tarkoitus . Kun ajattelemme heräystä , niin Jumalan tarkoitus on johdattaa ihmisiä kuolleesta uskosta , elävään uskoon . Kun jumala lyhyessä ajassa herättää monia ihmisiä , syntyy herätysliike . Ihmiset kokevat herätyksen niin voimakkaasti , että siitä on pakko alkaa puhua toisille ihmisille

    Kun on kysymys ihmisen autuudesta ja ianklaikkisesta elämästä , on suurinta Jumalan armoa , että Hän herättää
    ihmisen ja johdattaa kuolleesta uskoskosta elävään uskoon
    On varmasti paljon sellaisiakin ihmisiä, jotka eivät usko mitään . He elävät syntielämää sielunvihollisen orjana .
    Hyvin usein juuri heränneet ihmiset ovat olleet näitä synnintekijöitä . Löydämme Raamatusta näitä molenpia
    esimerkkejä.

    jatkan

    Äänestä

Elävä ja kuollut usko on tulkittu lestadiolaisuudessa täysin väärin: "Me ainoastaan olemme eläviä uskovia, kaikki muut ovat kuolleita".

Tällainen oppi elävästä uskosta on hölynpölyä, eikä perustu Pyhään Raamattuun. Aiheesta on kehitetty melkoinen himmeli, jonka ainoana tarkoituksena näyttää olevan väärän seurakuntaopin selittäminen oikeaksi. Ja sillä myös riistetään Jumalalta tuomitsemisen oikeus, väittämällä silmät kirkkaina, että lestadiolaisuus on erehtymätön, ainoa oikea Kristuksen seurakunta maan päällä.

Raamattu sanoo yksiselitteisesti Jaakobin sanoin, että usko ilman töitä on kuollut.

Usko josta ei seuraa Jeesuksen lähetyskäskyn mukainen työ ja toiminta, lähetystyö koko maailman evankelioimiseksi. Usko joka eristäytyy pois muiden ihmisten joukosta, omaan hyvin ihmisten erehtymättömään karsinaan, se ei valitettavasti ole elävää uskoa, vaan omavanhurskautta ja hengellistä ylpeyttä sanan varsinaisessa merkityksessä.

Vaikkaikin se pukeutuu erehdyttävästi nöyryyden kaapuun.

- Me tiedämme kuinka tätä "nöyryyttä" harjoitetaan julkisesti seurakunnan edessä.
- Tiedämme myös sen, miten tämä "nöyryys" ilmenee arjessa:
- Epäilynä Jumalan armosta,
- eritäytymisenä muista kristityistä
- pelkona,
- syyllisyytenä
- häpeänä,
- pelastusvarmuuden puuttumisena
- voivotteluna
- ylistyksen puuttumisena
- armolahjojen puuttuymisena,
- toisten uskovien tuomitsemisena "silmät ummessa".

Tämä ei todellisuudessa ole nöyryyttä, että jättää ottamatta Jeesukselta vastaan hänen ilmaiseksi tarjoamansa vanhurskaus lahjana. Ja sen seurauksena ryhtyä sitten harjoittamaan "parannusharjoituksia", jotka eivät johda todelliseen parannukseen, siis Jumalan armoon ja anteeksiantmukseen. Omavanhurskautta seuraa eristäytymistä muista Jeesuksen omista, omaksi pieneksi "ainoiden oikeiden erehtymättömien" looshiksi.

Äänestä

Olen esille aika monta Raamatunpaikkaa ja on varmaan hyvä ,
että alamme nyt rauhallisestikäymään niitä läpi . Esitän jo näiden Raamatun paikkojen yhteydessä jonkun ajatuksen ja
jos teille
syntyy kysymyksiä , niin voimme aina pysähtyä sen kohdalle .

Minullä itselläni on yksi pääkysymys , se että löytäisimme
näistä Raamatubn paikoista kuolleen uskon ja elävän uskon tuntomrrrrerkkejä, ja että näkisimme niitä vaiheita , joita ihmi-
nen kokee , kun hänet siirretaan kuolleesta uskosta elävään uskoon .

TAIVAAN VALTAKUNNAN LUONNE.
EI JOKAINEN , JOKA SANOO SANOO MINULLE :
Herra ,Herra !,; pääse taivasten valtakuntaan , vaan se joka tekee taivaallisen Isäni tahdon. Moni sanoo minulle sinä päivänä : 'Herra ,Herra , emmekö me sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa ?ä Ja silloin minä lausun heille julki: Minä en ole koskaan teitä tuntenut : menkää , pois minun tyköäni , te laittomuuden tekijät , Matt. 7: 21-23

Näistä Jeesuksen sanoista tulee ilmi , että monet tekevät ihmeitä Herransa nimessä . He ennustavat ja ajavat ulos
korkeleitapentti ja kysyvät , emmekö tehneet näin sinun nimessäsi. Todennäköisesti heillä on käsitys , että he toimivat Herran nimessä Jeesus sanoo heille kuitenkin , että min ä en tunne teitä . Ttämä on Jeesuksen oma sana ja
pakko pysähtyä sen eteen.

Äänestä
  • Seuraavassa Mateuksen evankeliumin kohdassa sanotaan :
    Taas on taivaan valtakunta verkon kaltainen joka on mereen heitetty ja se kokosi kaikenlaisia kaloja . Kun se tuli täyteen , vetivät he sen rannalle , istuivat ja erottivat hyvät astioihinsa , mutta mädät he heittivät pois . Näin on tapahtuva maailman ajan lopussakin . Enkelit menevät ulos ja erottavat pahat VANHURSKASTEN ,kesketä ja heittävät heidät tulijärveen . Siellä on oleva itku ja hammasten kiristys , matt. 13:47-50 .

    Tässä on hiukan erilainen tilanne kuin edellisessä . Tämä Raamatun sana kertoo , että taivaan valtakunta on verkon -
    kaltainen , joka kokoaa sekä hyvät että pahat kalat -- siis kaikessa sen työn sen työn piirissä , jota taivaan valtakunnan
    voimasta tehdään . Sitten Maailman lopussa tapahtuu erot-
    telu . Kysymyksemme on nyt se, miten me osaisimme toimia
    ennen maailman loppua.

    jatkan.

    Äänestä

Jos otan esimerkin , örvelö hänen uskonsa on kovin kyseenalainenjohtuen siitä , että hän on saanut sinutkin
uskomaan eri tavalla kuin Raamattuoptettaa , ilmqanmuuta
pitää sanoa , että Apstolit oli 100% oikeassa sinuun ja
minun nähden JOKAINEN . Tämä on lähtökohta josta.
ei kukaan voi sanoa tai tehdä mitään muuta .

En halua että kukaan jäisi ulkopuolelle , vaan että moni
saisi sen asian omittua siten ,että se myös tuntuisi omalta.
sillä ei ole kovin paljon merkitystä ,jos kirjoittaa muutaman rivin enemmän jos sillä asia ymmärretään oikein .
aina vaan se yksi ei tahdo ymmärtää , siis örvelö . Hänellä
on valtavasti oikea miellisyyttä vastaan , jopa niin paljon
että on kaivanut Suomen perustus lakiakin avukseen , kuitenkaan huomaamatta , ettei voi sitä käyttää .
koska Hengellien laki on näissä asioissa vahvenpi .
Ja siksitoiseksi ei perus lailla voida saattaa näitä asioita
jumiin , vaan Uskon lailla vahvistetaan kaikki .

Äänestä
  • Fariseukseten ja väärien opettajien usko:

    Seuraavassa Raamatunkohdassa Jeesus kohdidtaa sanoja
    juutalaisille eli sen ajabn uskovaisille.
    MOOSEKSEN istuimella istuvat kirjanoppineet ja fariseukset .
    Sen töhden , kaikki , mitä he sanovat teille ,se tehkää ja pitäkää ; mutta heidän tekojensa mukaan älkää tehkö,sillä he
    sanovat , muttaeivät tee .
    He sitovat kokoon raskaita ja vaikeastikannettavia taakkoja ja panevat ne ihmisten hartioille , mutta itse he eivät tahdo niitä sormellaankaan liikuttaa .

    Ja kaikki tekonsa he tekevät sitä varten , että ihmiset heitä
    katselisivat . He tekevät Raamatunlausekotelo´nsa leveämmiksi ja vaippansa tupsut suuremmiksi ja rakastavat ensimmäistä sijaa pidoissa ja etumaisia istuimia synagoogissa , ja tahtovat mielellään , että heitä tervehditään
    toreilla , ja ihmiset kutsuvat heitä nimellä "Rabbi" , Matt. 23:2-7.

    Tästä näemme aika selvästi , että uskovaistenkin piirissä esiintyy hyvin voimakasta ulkokultaisuutta . Jeesus on kehottanut tässä kavahtamaan farisealaista hapatusta , joka on ulkokullaisuutta . Haluisin herättää tässä yhtisen kysymyksen : Tarkoittaako tämä opetus sitä, että me olisimme ulospäin samaa mitä me olemme sisältä ?
    Eikö se tarkoita sitä .

    Roomalais kirjeen 7: luvussa tulee hyvin selvästi esille, mitä
    apostoliPaavali tunsi olevansa lihan puolesta . Olen saanut (RH.),Jumalan valtakunnan työssä sellaista palautetta , että
    jos Jumalan sanan saarnaaja paljastaa jotakin omasta synti-
    syydestään,. niin toiset syntiset sanankuulijat tuntevat luottamusta tälläiseen saarnaajaan . He kokevat , että me kaikki olemme samoja syntisiä ja sen tähden me kaikki tarvitsemme saman armon ja anteeksiantamuksen .

    Sillä väärät kristukset ja väärät profeetat nousevat ja tekevät suuria ihmeitä ja merkkejä , niin että myös , jos taitaisi ta-
    pahtua , valitukin eksytettäisiin ,Matt. 24:24. Toisessa kohdassa Jeesus sanoo vääristä profeetoista , että ne tulevat lammasten vaatteissa ,Matt. 7:15. He esiintyvät siis kristittynä . On ihmeellistä , että heillä on sellainen valta , että he voivat tehdä suuria ihmeitä ja merkkejä . Jeesus kuitenkin sanonut , että te tunnette heidät heidän hedelmistä. Tässä
    lopuksi sanotiin , että jos taitaisi tapahtua , että valitutkin eksytettäisiin . Voiko niin tapahtua ? Ajattelen että ei . Mutta tämä tilanne on niin vaarallinen , että valittujenkin tulisi osata varoa sitä.

    jatkan.

    Äänestä

Pidit teuta pitkän saarnan, luultavasti olet saarnamiehiä, tiedä häntä.

Mutta yksi asia minua ihmetyttää raamatusta. Miksi Paavali vihasi juutalaisia, sitähän suoranaisesti raamatussa kai ei ole. Miksi hän vihasi?

Äänestä

Mistä olet sen käsityksen saanut, että Paavali olisi vihannut juutalaisia?

Ei taida olla tuolle väitteelle mitään tukea Raamatussa.

Paavali oli itse juutalainen.

Äänestä
  • Sitäpaitsi Jeesus on juutalainen.

    Äänestä

  • Anastaasius kirjoitti:

    Sitäpaitsi Jeesus on juutalainen.

    Ette ole sitten tarkasti lukeneet sitä oikeata tietoa raamatusta. Eikö tuo Paavali loikannut roomalaisten kelkkaan muuttamalla jopa nimensäkkin Paulukseksi.
    Hän se joka perusti sellaisen seurakunnan, jolla sitten Jeesus julistettiin koko maailman vapahtajaksi.

    Eivät Jeesuksen sukulaiset pitäneet Jeesusta sellaisena, jollaiseksi Paavali hänet julisti. Ei Jeesuksen suku pitänyt häntä Jumalan poikana vaan juutalaisten apostolina ja oppi-isänä.

    Jokainen saa ja voi uskoa mitä haluaa. Niin minäkin.

    Äänestä

  • savon ukko kirjoitti:

    Ette ole sitten tarkasti lukeneet sitä oikeata tietoa raamatusta. Eikö tuo Paavali loikannut roomalaisten kelkkaan muuttamalla jopa nimensäkkin Paulukseksi.
    Hän se joka perusti sellaisen seurakunnan, jolla sitten Jeesus julistettiin koko maailman vapahtajaksi.

    Eivät Jeesuksen sukulaiset pitäneet Jeesusta sellaisena, jollaiseksi Paavali hänet julisti. Ei Jeesuksen suku pitänyt häntä Jumalan poikana vaan juutalaisten apostolina ja oppi-isänä.

    Jokainen saa ja voi uskoa mitä haluaa. Niin minäkin.

    Minusta paavali ei loikannut ,, syy oli sellainen , että saulus saattoi loikata , miusta kyllä Ylipappien ja juutalaisten sekaan.
    Kun hän oli saanut valtuudet ylipapilta matkustaa Damaskoon
    ottamaan kristittyjä siellä kiinni , oli hänen silloinen matkansa
    tarkoitus, saada usea kristitty sieltä Jerusalemiin .

    Kun vähän ennen Damaskoa Herramme Jeesus kristus otti,
    Saulin kiinni kaikenlaiset selitykset loppuivat siihen , Saul sai
    ilmestyksen jossa hän näki Kristuksen ja he voivat keskenään
    keskustella , niin että muut eivät saaneet äänestä selvää mut-ta kuulivat , eivät käsittäneet .

    Se oli helppo asettaa omakieli silloin se oli varmin konsti sii-hen että muut kuulivat mutta eivät ymmätäneet , ja kaikki ne jotka oli lähellä kertoivat samaa .
    Kun saul oli saanut tehtävänsä , Jeesukselta ja kun hän oli
    huomannut olevansa sokea , hän pyysi että hänet talutetaan
    kaupunkiin siellä hänet ohjattiin taloon joka oli suorallakadulla
    ja Jeesus ilmoitti ANANIAALLE , MENE SIIHEN TALOON .

    ANAIAS kiukutteli vähän vastaan , mutta kun häna sitten meni
    se oli kolmas päivä , kun hän asetti kätensa hänen pälleen
    putosi silmistä kuin suomukset ja saulus sai näkönsä ja hän
    katsoi suoraan Ananiasta ( tunsi hänet Jeesuksen näyn perusteella ) Sitten miehet sanoivat hänet pitää Kastaa
    ja se sopi kaikille , Siinä yhteydessä Saul->Paavali .
    näin oli saul hävitetty . Jäljelle jäi Paavali.

    Äänestä

  • teuta kirjoitti:

    Minusta paavali ei loikannut ,, syy oli sellainen , että saulus saattoi loikata , miusta kyllä Ylipappien ja juutalaisten sekaan.
    Kun hän oli saanut valtuudet ylipapilta matkustaa Damaskoon
    ottamaan kristittyjä siellä kiinni , oli hänen silloinen matkansa
    tarkoitus, saada usea kristitty sieltä Jerusalemiin .

    Kun vähän ennen Damaskoa Herramme Jeesus kristus otti,
    Saulin kiinni kaikenlaiset selitykset loppuivat siihen , Saul sai
    ilmestyksen jossa hän näki Kristuksen ja he voivat keskenään
    keskustella , niin että muut eivät saaneet äänestä selvää mut-ta kuulivat , eivät käsittäneet .

    Se oli helppo asettaa omakieli silloin se oli varmin konsti sii-hen että muut kuulivat mutta eivät ymmätäneet , ja kaikki ne jotka oli lähellä kertoivat samaa .
    Kun saul oli saanut tehtävänsä , Jeesukselta ja kun hän oli
    huomannut olevansa sokea , hän pyysi että hänet talutetaan
    kaupunkiin siellä hänet ohjattiin taloon joka oli suorallakadulla
    ja Jeesus ilmoitti ANANIAALLE , MENE SIIHEN TALOON .

    ANAIAS kiukutteli vähän vastaan , mutta kun häna sitten meni
    se oli kolmas päivä , kun hän asetti kätensa hänen pälleen
    putosi silmistä kuin suomukset ja saulus sai näkönsä ja hän
    katsoi suoraan Ananiasta ( tunsi hänet Jeesuksen näyn perusteella ) Sitten miehet sanoivat hänet pitää Kastaa
    ja se sopi kaikille , Siinä yhteydessä Saul->Paavali .
    näin oli saul hävitetty . Jäljelle jäi Paavali.

    jatkoo .

    PYHÄN HENGEN ÖLJY :

    Seuraavassa paikassa kuvataan sekä kuollutta , että elävää uskoa . Siinä on kysymys ihmisistä , joihin taivaan valtakunta
    vaikuttaa , mutta siitä huolimatta siinä tulee jako kahtia . Sillo -
    in pitää taivaan valtakunnan oleman kymmenen neitseen kaltainen , jotka ottivat lamppunsa ja menivät ulos ylkää va-taan , mutta heistä oli viisi viisasta ja viisi tyhmää .
    tyhmät ottivat lamppunsa eivätkä ottaneet öljyä mukaansa , mutta viisaat ottivat öljyä astiaansa ynnä lamppunsa . Kun ylkä viipyi , he kaikki tuliuvat uneliaiksi ja he nykkyivat .

    Mutta puoliyönä tuli huuto : Katso , ylkä tulee , menkää ulos häntä vastaan niin nousivat kaikki nämä neitsyeet ja valmistivat,lamppunsa . Mutta tyhmät sanoivat viisaille : Antakaa meille öljystänne , sillä meidän lamppumme sammuvat Matt. 25:1-8.

    Tässä kerrotaan , minkälainen ero on tyhmällä ja viisaalla
    neitsyeellä . Molemmat ottivat lamppunsa ja lähtivat ylkää eli Jeesusta vastaa . Tyhmät neitseet eivät kuitenkaan ottaneet öljyä mukaansa . Olisi hyvä , jos Pyhä Henki valaisisi meille miten tapahtuu se , että jätetään öljy pois . Raamatun asiat ilmoitetaan hyvin usein vertauksilla.

    Mitähän tämä öljy on ? Lamppu ei pala ilman öljyä . Voisiko öljy olla Pyhä henki ? Miten sitten tapahtuu se, ettei sitä oteta mukaan ? ilmeisesti siinä puuttuu elävä usko , koska tämä tilanne päättyy siihen , että tyhmät neitseet jätetään oven taakse . He eivät pääse mukaan Jumalan Lasten Hääjulaan .

    Tämä Raamatun paikka osoittaa , että myös Jumalan lapset tarvitsevat herätystä . Tässähän sanotaan , että kun ylkä' viipyi , he kaikki tulivat uneliaaksi . Aikojen kuluessa tapahuu
    niin , että viisaat neitsyeet eli Jumalan lapset , alkavat nukkua hengellistä unta. Kun huuto kuului , siinäoli kehotus mennä ulos ylkä'ä vastaan . Se vaikutti siten , että kaikki neitsyeet nousivat ja alkoivat valmistaa lamppuaan . Herätyksessä tulee todellinen kysymys siitä , onko minulla elävä usko , palaako lamppuni ? Nämä kaikki heräsivät , mutta tyhmät
    joutuivat huom,aamaan , ettei ollut öljyä .

    Tämä Raamatun paikka , kuten moni muukin , on vaikea ymmärtää , mutta ihan varmasti sitä kannattaa tutkia .
    Ja ilman muuta rukoilla , että meillä olisi sitä ölyä .

    Äänestä

  • savon ukko kirjoitti:

    Ette ole sitten tarkasti lukeneet sitä oikeata tietoa raamatusta. Eikö tuo Paavali loikannut roomalaisten kelkkaan muuttamalla jopa nimensäkkin Paulukseksi.
    Hän se joka perusti sellaisen seurakunnan, jolla sitten Jeesus julistettiin koko maailman vapahtajaksi.

    Eivät Jeesuksen sukulaiset pitäneet Jeesusta sellaisena, jollaiseksi Paavali hänet julisti. Ei Jeesuksen suku pitänyt häntä Jumalan poikana vaan juutalaisten apostolina ja oppi-isänä.

    Jokainen saa ja voi uskoa mitä haluaa. Niin minäkin.

    Savon ukko,

    Paavali lähti kääntymyksensä jälkeen Arabiaan, jossa hän viipyi kolme vuotta, ja hän kertoo siellä saaneensa opetusta itseltään Kristukselta: "enkä minä olekaan sitä ihmisiltä saanut, eikä sitä ole minulle opetettu, vaan Jeesus Kristus on sen minulle ilmoittanut."


    Gal 1:
    10 Ihmistenkö suosiota minä nyt etsin vai Jumalan? Tai ihmisillekö pyydän olla mieliksi? Jos minä vielä tahtoisin olla ihmisille mieliksi, en olisi Kristuksen palvelija.
    11 Sillä minä teen teille tiettäväksi, veljet, että minun julistamani evankeliumi ei ole ihmisten mukaista;
    12 enkä minä olekaan sitä ihmisiltä saanut, eikä sitä ole minulle opetettu, vaan Jeesus Kristus on sen minulle ilmoittanut.
    13 Olettehan kuulleet minun entisestä vaelluksestani juutalaisuudessa, että minä ylenmäärin vainosin Jumalan seurakuntaa ja sitä hävitin
    14 ja että edistyin juutalaisuudessa pitemmälle kuin monet samanikäiset heimossani ja ylen innokkaasti kiivailin isieni perinnäissääntöjen puolesta.
    15 Mutta kun hän, joka äitini kohdusta saakka on minut erottanut ja kutsunut armonsa kautta, näki hyväksi
    16 ilmaista minussa Poikansa, että minä julistaisin evankeliumia hänestä pakanain seassa, niin minä heti alunpitäenkään en kysynyt neuvoa lihalta ja vereltä,
    17 enkä lähtenyt ylös Jerusalemiin niiden luo, jotka ennen minua olivat apostoleja, vaan menin pois Arabiaan ja palasin taas takaisin Damaskoon.
    18 Sitten, kolmen vuoden kuluttua, minä menin ylös Jerusalemiin tutustuakseni Keefaaseen ja jäin hänen tykönsä viideksitoista päiväksi.
    19 Mutta muita apostoleja minä en nähnyt; näin ainoastaan Jaakobin, Herran veljen.
    20 Ja mitä kirjoitan teille, katso, Jumalan kasvojen edessä minä sanon, etten valhettele.


    Millaisia ilmestyksiä lienevät olleen nuo, sitä ei paavali paljoakaan avaa.

    Varmastikin hän oppi paljon Kristuksesta jo ennen kääntymystään kristittyjä vainotessaan.

    Ihan samalla tavoin kuin näissä keskusteluissa ja väittelyissä voi ateistikin ihan vahingossa oppia kristinuskon perusasiat, jotka sitten, kun Jumala lahjoittaa uskon, saavat merkityksensä ihan uudella tavalla. (Siksikin nämä väittelyt ja keskustelut kristinuskon perusteista ovat todella tärkeitä, älkää hyvät ihmiset koettako ketään täältä pois ajaa!)

    Paavali sai siis itse Kristukselta tehtävänsä pakanoiden apostolina:

    Gal 1:1 Paavali, apostoli, virkansa saanut, ei ihmisiltä eikä ihmisen kautta, vaan Jeesuksen Kristuksen kautta ja Isän Jumalan, joka on hänet kuolleista herättänyt,

    Äänestä

KUOLLUT USKO :

PYYTÄKÄÄ MENNÄ SISÄLLE AHTAASTA PORTISTA , Sillä on monta , sanon minä teille , jotka pyytävät mennä sisälle ,
ja eivät taida . Kun perheenisäntä on noussut ja sulkenut ovaen, te alatte seistä ulkona ja kolkuttaa oveen ja sanoa: Herra ,Herra , avaa meille, ja hän vastaa ja sanoo teille : En minä teitä tunne , me olemme syöneet ja juoneet sinun edelläsi
ja meidän kaduillamme sinä opetit . Ja Hän on sanova: Minä sanon teille : en minä teitä tunne , mistä te olette : Menkää
pois minun tyköäni , kaikki te väärintekijät . Luuk. 13:24-27.

Kun Jeesus puhutteli kuolleessa uskossa olevia ihmisiä , niin siellä toistuu Jeesuksen sana : minä en tunne teitä . Toisaalta Raamattu todistaa , että Herra tuntee omansa , 2 Tim .2:19. Olen itse ihmetellyt sitä , miksi tarvitsee olla näin , että kaikki eivät ole Herran omia . Varmasti näiden Jumalan sanan paikk-
ojen tarkoitus on pysäyttää ihmisiä , koska samalla Jumalan sana tahtoo näyttää ihmisille tien elämään .

Koska ero kuolleen uskon ja elävän uskon välillä on todellinen ja suuri , niin se tarvitsee tuoda hyvin voimakkaasti esille myös
Raamatun sanassa tässä Jeesus sanoo: TE SANOTTE , ME OLEMME SYÖNEET JA JUONEET SINUN EDESSÄSSI JA
MEIDÄN KADUILLAMME SINÄ OPETIT . NOUSEE KYSYMYS , TARKOITTAAKO TÄMÄ HENGELLISTÄ AASIAA. ? APOSTOLIEN TEOISSA KERROTAAN HYVIN
PALJON Aposolien toiminnasta ja sen vaikutuksista . Siellä on
hyvin tärkeitä kertomuksia siit. miten ihmiset ovat käsittäneet elävän uskon , mutta seuraava on kuvaus siitä , miten kuollut usko voi pitää ihmisiä otteessaan .

Jos on sellaisia henkilöitä , joita oli monia silloin kun olin ensimmäisen kerran Siperiassa , (RH:) Hän haki Lutherin isosta
katekismuksesta tietoa , ja että oliko se hyvä suorittaa , koska ei ole satavarmaa tietoa onko USKOA ,,, Luther sanoo : Jos
ihminen pyytää , että hänet KastettaisiinEhdottomsti hänet voidaan Kastaa , eikä tarvitse tutkia onko hänellä elävää uskoa .
Mutta jos hänellä ei ole uskoa , niin se Kaste ei auta häntä .
mutta jos hän myöhemmin saa elävän uskon, silloin , se Kaste auttaa häntä ..

Äänestä

ELÄVÄ USKO :

Seuraavaksi puhumme elävästä uskosta . Aloitamme Jeesuksen sanoilla : Autuaat ovat hengellisesti köyhät sillä hei-
dän on taivaanvaltyakunta . Autuaat ovat murheelliset , sillä he saavat lohdutuksen . Autuaat ovat siveät , sillä he saavat maan periä . Autuaat ovat, jotka isoavat ja janoavat vanhurskautta , sillä heidät ravitaan . Autuaat ovat laupiaat , sillä he saavat laupruden . Autuaat ovat puhtaat sydämmestä , sillä he saavat nähdä Jumalan . Autuaat ovat rauhan tekijät , sillä heitä pitää Jumalan Lapsiksi kutsuttaman .
Autuaat ovat , joita vanhurskauden tähden vainotaan sillä heiudän on taivasten valtakunta , Matt. 5:3-10 .

Jeesus on tässä esittänyt autuuden tuntomerkkejä . Ajattelen ,
että ne ovat samalla elävän uskon tuntomerkkejä . Nämä ovat aika erikoisia siinä mielessä , sillä niissä ei puhuta lainkaan ihmisen omasta tekemisestä . Ehkä rauhan tekeminen on hieman siihen suuntaan . Eikö ole niin , että jotta ihminen olisi autuas , näiden asioiden tulisi olla hänelle tuttuja Jumalan Henki vaikuttaa ihmisissä/ihmisessä juuri tällä tavalla kun hän herää . ihminen tarvitsee kokea kaikki nämä kohdat . Ei riitä,
että kokee alusta ainoastaan yhden tai kaksi kohtaa.

Tämä Jumalan sana riisuu meistä kaiken oman hyvyyden .
Samalla se tekee meille selväksi , että tarvitsemme Kristuksen vanhurskauden , koska meillä itsellämme ei ole mitään vanhurskautta ,. Mielestäni tämä Raamatun kohta on
meidän yhteistä hetkeä ajatellen keskeinen - ehkä kaikkein keskeisin . Sydämessäni on halu kokea näitä asioita yhdessä teidän kanssa . Silloin kun saamme kokea niitä yhdessä , voimme vakuuttua siitä, että se on Jumalan Pyhä
Henki joka vaikuttaa niitä meissä.

jatkan

Äänestä

Jakoo elävä usko.

Emme , ole ihmisen asialla , vaan on kyse Jumalan asiasta .
Jumalan tahto on , että pääsemme taivaaseen , ja tässä meille on näytetty autuuden tie . Jo tämä ensimmäinen kohta on hyvin merkillinen : Autuaita ovat hengellisesti köyhät , sillä heidän on taivaan valtakunta . Nyt taivaan valtakunta on alkanut rtyönsä tässä ihmisessä ja ihmisestä tulee hengellisesti sellainen köyhä , jolla ei ole mitään hyvää . .

Kun Jeesus ja Johannes Kastaja alkoivat saarnata ihmisille , he sanoivat : tehkää parannus , sillä taivaan valtakunta on tullut lähelle, (Matt. 3:2, 4:17. )

Taivaan valtakunta lähestyy ihmisiä silloin , kun hän tuntee , että hänen tarvitsee tehdä parannus . Siis taivaan valtakunan
voima vaikuttaa herätystä , .ja siitä seuraa hengellinen murhe . Pyhä Henki vaikuttaa sen. .

Sitten oli sellainen kota joka koskee ihmisen sydäntä : Autuaat ovat puhtaat sydämesttä , sillä he saavat nähdä Jumalan . voiko ihminen itse puhdistaa oman sydämen .?
Löydämme Raamatusta ainakin yhden vastauksen siitä , kuka puhdistaa . Apostolin teoissa, puhutaan Jumalasta , joka tutkii ihmisen sydämen ja puhdistaa sydämen uskolla ,
(Apt: 15. 8-9). Kuolleen uskon kuvauksessa puhuttiin paljon ulkonaisesta puhtaudesta , Kokeekohan ihminen itse sen , kun hänen sydämensä puhdistetaan uskolla ?
Mihinkä usko kohduistuu ?

Usko kohdistuu Jeesuksen Kristuksen ja hänen sovintotyöhönsä . Jeesus sovintoveren puhdistavan voima
otetaan vastaan uskolla . Syntinen tuntee , että nyt on koko syntivelka maksettu ja poispyyhitty sen , että Jeesus Kristuksen lunastustyö on tädellinen . Painopiste ei ole meidän parannukseen tekemisessä , eikä siinä , kuinka
suuri tai pieni meidän murheemme ja katumuksemme on ollut painopiste on Kristuksen täydellisessä sovintotyössä . Kun jumala antaa uskon juuri tähän , sydän puhdistetaan silloin uskolla.

Äänestä
  • teuta, hyvä että itse uskot ja olet sen kanssa sinut. Mutta älä tyrkytä sitä toisille, koska me kaikki vastaamme puheemme tekomme. Miksi huolehditte meistä"syntisistä" Voisin myös kysyä, miksi me syntiset huolehdimme teistä, helvettiin ajajista, jota ei ole. Ymmärätkö.

    Ei terveet tarvitse parannusta vaan sairaat. se että uskoo johonkin hyvään Jumalaan, mihin Jeesuskin uskoi. Eikö se riitä Jumala on suuri, näin sanovat kaikki muutkin uskon suunnat. Heillä on vain eriniminen Jumala.

    Sen minkä teette heille "pienimmille" sen teette myös minulle, sanoo Herra.
    Tuomioista anteeksiantoon.

    Äänestä

Jeesus on autuuden tie, JA PYSYY!

Vuorisaarna EI SIIS OLE mikään AUTUUDEN TIE, eikä mikään VANHURSKAUTTAMISOPPI, vaikka lestadiolaisuudessa tällä
tavalla väärin opetetaankin.

Lestadiolaisessa teologiassa puhutaan "armonjärjestyksestä". Aivan kun vuorisaarna kuvaisi rappusia puolapuineen, joita myöten sitten edetään taivaan tielle! :-)

Vuorisaanassa jokainen kohta alkaa sanoilla, "autuaita ovat". Vuorisaarna siis kuvaa sitä millaisia autuaat ihmiset ovat ja millaisia haasteita he kilvoituksessaan tulevat kohtaamaan. Vuorisaarna ei kuvaa sitä MITEN AUTUAIKSI TULLAAN.

Matt. 5:2-11
Niin hän avasi suunsa ja opetti heitä ja sanoi:

- "Autuaita ovat hengellisesti köyhät, sillä heidän on taivasten valtakunta.
- Autuaita ovat murheelliset, sillä he saavat lohdutuksen.
- Autuaita ovat hiljaiset, sillä he saavat maan periä.
- Autuaita ovat ne, jotka isoavat ja janoavat vanhurskautta, sillä heidät ravitaan.
- Autuaita ovat laupiaat, sillä he saavat laupeuden.
- Autuaita ovat puhdassydämiset, sillä he saavat nähdä Jumalan.
- Autuaita ovat rauhantekijät, sillä heidät pitää Jumalan lapsiksi kutsuttaman.
- Autuaita ovat ne, joita vanhurskauden tähden vainotaan, sillä heidän on taivasten valtakunta.
- Autuaita olette te, kun ihmiset minun tähteni teitä solvaavat ja vainoavat ja valhetellen puhuvat teistä kaikkinaista pahaa.

Äänestä

Aivan niin , Jumalan sana riisuu meistä kaiken oman hyvyyden .
Samalla se tekee selväksi että me tarvitsemme Kristuksen
Vanhurskausden , koska meillä ei ole mitään vanhurskautta .

Tämä Raamatun paikka on keskeisin , tätä seminaaria ajatel-
len , Sydämeni (RH) halajaa kokea näitä asioita teidän kanssa
silloin kun saamme kokea niitä yhdessä , voimme vakuttua siitä
että se on Jumalan Pyhä Henki joka vaikuttaa niitä yhdessä.


Jeesus on Autuuden tie ja PYSYY.

Äänestä
  • tuohon teutan lauseeseen on hyvä iroonisesti vastata.
    "Jumalan sana riisuu meistä kaiken oman hyvyyden"

    Mikä sitten on tullut tilalle?

    Äänestä

  • Savon ukko kirjoitti:

    tuohon teutan lauseeseen on hyvä iroonisesti vastata.
    "Jumalan sana riisuu meistä kaiken oman hyvyyden"

    Mikä sitten on tullut tilalle?

    Kristuksen täydellinen vanhurskaus tulee tilalle kun syntinen puhdituu uskon kautta Jeesuksen nimessä ja veressä.

    Ironiaa on vain savon ukon perin sairas mänttiys. Mies ei tiedä mitään siitä maailmasta mistä täällä puhutaan, mutta hämmentää pitää. Herätysliikkeen ja sen jäsenistön perätön panettelu, nimeltä mainiten, julkisella nettipalstalla on rikos.

    Äänestä

  • Savon ukko kirjoitti:

    tuohon teutan lauseeseen on hyvä iroonisesti vastata.
    "Jumalan sana riisuu meistä kaiken oman hyvyyden"

    Mikä sitten on tullut tilalle?

    JUMALAN LAPSEUS.
    jatkoo RH. seminaarista

    Mutta niille , jotka hänet ottivat vastaan , antoivat Hän voiman tulla Jumalan lapseksi , jotka uskovat Häneen nimeensä . Jortka eivät verestä eikä lihan tahdosta eivätkä miehen tahdosta , mutta ovat syntyneet Jumalasta . JOH. 1:12-13.

    Tässä on Raamatun tärkeä kohta . Siinä puhutaan Jumalan lapseksi tulemisesta . Aluksi ihminen ei ollut Jumalan lapsi ,
    mutta hänestä tulee Jumalan lapsi . Tässä sanotaan selvästi,
    että jotka ottivat Jeesuksen vastaan , saivat voiman tulla Jumalan lapsiksi , ja heille annetiin usko Jeesuksen nimeen .

    Nyt tarkastelemme , voiko ihminen tehdä tälläisen ratkaisun omasta ymmärryksestään . .
    Jostakin hengellisestä kirjastakin olen tavannut sellaista
    käsitystystä , että ihminen itse tekee ratkaisun ja antaa elämänsä Jeesukselle KRISTUKSELLE . Tässä kuitenkin
    sanotaan , että jotka eivät veressä eikä lihan tahdosta
    eivätkä miehen tahdostakaan , mutta ovat syntyneet Jumalan
    tahdosta .

    jatkan

    Äänestä

  • teuta kirjoitti:

    JUMALAN LAPSEUS.
    jatkoo RH. seminaarista

    Mutta niille , jotka hänet ottivat vastaan , antoivat Hän voiman tulla Jumalan lapseksi , jotka uskovat Häneen nimeensä . Jortka eivät verestä eikä lihan tahdosta eivätkä miehen tahdosta , mutta ovat syntyneet Jumalasta . JOH. 1:12-13.

    Tässä on Raamatun tärkeä kohta . Siinä puhutaan Jumalan lapseksi tulemisesta . Aluksi ihminen ei ollut Jumalan lapsi ,
    mutta hänestä tulee Jumalan lapsi . Tässä sanotaan selvästi,
    että jotka ottivat Jeesuksen vastaan , saivat voiman tulla Jumalan lapsiksi , ja heille annetiin usko Jeesuksen nimeen .

    Nyt tarkastelemme , voiko ihminen tehdä tälläisen ratkaisun omasta ymmärryksestään . .
    Jostakin hengellisestä kirjastakin olen tavannut sellaista
    käsitystystä , että ihminen itse tekee ratkaisun ja antaa elämänsä Jeesukselle KRISTUKSELLE . Tässä kuitenkin
    sanotaan , että jotka eivät veressä eikä lihan tahdosta
    eivätkä miehen tahdostakaan , mutta ovat syntyneet Jumalan
    tahdosta .

    jatkan

    jatkoo -JUMALAN LAPSEKSI.

    EIHÄN LUONNOLLISESTIKAAN , Lapi ennen syntymäänsä voi päättää , että nyt hän syntyy . Kun Jumalan valtakunta lähestyy
    meitä ihmisiä , niin silloin Jumala vaikuttaa sen , että tämä
    syntyminen alkaa tapahtua . Tämän Raamatun kohdan myötä
    voidaan nähdä raja , USKOn vanhurskauden ja lain vanhurskauden välillä .

    Lain vanhurskaus perustuu tekemiseen ja täyttämiseen ,
    mutta uskon vanhurskaudessa ymmärrämme , että kaikki on täydellisesti Jumalan tekoa. Jumalan sanassa on synnyttävä voima. .

    Seuraavana on esillä, Paavalin johdatus Jumalan lapseksi .
    Paavali , joka oli vielä silloin nimeltään Saulus , edusti kirjanoppineita ja fariseuksia , laista vanhurskaita . Tämä
    kohta kertoo ajasta sen jälkeen kun Jeesus oli ilmestynyt Saulukselle Damaskon tiellä.

    Mutta hän sanoi : kuka sinä olet Herra? Ja Herra sanoo : Minä Jeesus , jota sinä vainoat . Työlä on sinun potkia tutkainta vastaan . "Niin hän vapisi , hämmästyi ja sanoi : Herrä mitätahdot minun tekevän ? Ja Herra sanoi hänelle : *Nouse ja mene kaupunkiin , Siellä sinulle sanotaan mitä sinun pitää tehdä : ,,Niin Ananias menee sinne ja tuli huoneeseen sisälle ja pani kätensä ja sanoi : Rakas veljeni
    Saul . Se Herra lähetti minut . Jeesus , joka sinulle ilmestyi tiellä , jota vaelsit , että sinä saisit näkösi jälleen ja täydellisiin Pyhällä Hengellä . Hänen silmistään putosi kohta kuin suomut , ja hän sai sillä hetkellä näkönsä , ja nousi ja Kastettiin ja sai nimen Paavali .
    Apt. 9:5 ,6 , 17,18.

    Äänestä

Tässä Apt. 9:5, 6, 17,18.

On kysymys hyvin merkittävästä asiasta . Jeesus ilmestyi
Saulukselle , mutta Jeesus ei vanhurskauttanut saulusta tiellä,
vaan sanoi, Että mene kaupunkiin .Siellä sinulle sanotaan mitä sinun pitää tehdä . Herra lähetti Ananiaan Sauluksen luokse .

Ananias puhuttelee tätä sanoilla. :" Rakas veljeni Saul ."
Tämä Saul oli vainoamassa kristittyjä , mutta kun Herran Pyhä
Henki oli kehoittanut Ananiasta menemään Sauluksen luokse
hän hyalusi totella ja varmasti tunsi sitten sydämessään , että tämä Saul oli Rakas veli . Hän tunsi että Jumalan armo kuuluu tälle vainoojallekin.

Ananias sanoi Saulukselle , että Herra oli lähettänyt hänet .
Jotta Saulus saisi näkönsä takaisin ja täytettäisiin Pyhällä
Hengellä . Jumala käyttää siis välikappaletta uskovaa ihmistä
Nyt kun Ananias lämpimäti puhutteli häntä ja pani kätensä hänen päälleen . Saulus sai Pyhän Hengen ja näkönsä .

Olen kerran kuullut yhden ajatuksen näistä suomuista , jotka peittivät Sauluksen silmät . Sellaisen ajatuksen: ne olivat
akateemiset suomokset . Se tarkoittaa sitä kristillisyyttä , jonka Saulus oli saanut opiskelemalla . Se oli asia , joka
peitti häneltä hengellisen näön . Nyt hänen silmänsä avattiin
näkemään ja hän sai Pyhän Hengen .

Äänestä

Sinä ja sun välikappalees! :-)))))))))))))

Lestradiolaiset valehtelevat muun muassa niin, että Ananiaan kättenpäällepaneminen olisi vapauttanut Sauluksen synneistään.

Raamatun mukaan Pyhä Kaste vapautti hänet synneistään, eli juuri niin kun Martti Luther opettaa.

Ananiaan pannessa kätensä Sauluksen päälle HÄN SAI NÄKÖNSÄ, ei siis saanut syntejään anteeksi, kuten lestadiolaiset valehtelevat. Jokainen voi tarkistaa asian Raamatustaan, jossa Paavali ITSE todistaa tapahtuneen, juuri noin kun edellä kerroin.

On täysin luonnollista että seurakunta ei ole yksi henkilö, siinä ei ole mitään ihmeellistä. Kristus ruumiissa on tälläkin hetkellä miljoonia jäseniä.

***) Paavalin OMA todistus todistaa myös sen, miksi Paavali lähetettiin Ananiaan tykö
Ap. t. 22:10 Ja minä sanoin: 'Herra, mitä minun pitää tekemän?' Herra sanoi minulle:

xxxxxxxxxxxxxx
***) 'Nouse ja mene Damaskoon, niin siellä sinulle sanotaan kaikki,
***) mikä sinulle on tehtäväksi asetettu.'
xxxxxxxxxxxxxx

Saulus sai siis Ananiaan luona TEHTÄVÄN, mihin Herran seurakunta hänet lähettää.


Apt. t. 22:11 Ja kun minä sen valon kirkkaudesta tulin näkemättömäksi, taluttivat seuralaiseni minua kädestä, ja niin minä tulin Damaskoon.
Ap. t. 22:12 Ja eräs mies, hurskas lain mukaan, nimeltä Ananias, josta kaikki siellä asuvat juutalaiset todistivat hyvää,

Ap. t. 22:13 tuli minun tyköni, astui eteeni ja sanoi minulle: 'Saul, veljeni, saa näkösi jälleen.' Ja sillä hetkellä minä sain näköni ja katsoin häneen.

***) Ap. t. 22:14 Niin hän sanoi: 'Meidän isiemme Jumala on valinnut sinut tuntemaan hänen tahtonsa ja näkemään Vanhurskaan ja kuulemaan hänen suunsa äänen;
Ap. t. 22:15 sillä sinä olet oleva hänen todistajansa kaikkien ihmisten edessä, sen todistaja, mitä olet nähnyt ja kuullut.

Ja nyt lestadiolainen valhe kätten päällepanemisessa tapahtuneesta syntien anteeksiantamisesta paljastuu näissä seuraavassa jakeessa:

LUE TARKASTI!!! - Sillä siinä paljastuu myös kasteenhalveksijoiden valhe, jotka väittävät ettei Pyhässä Kasteessa saa syntejään anteeksi.

X) Saman toki todistaa myös Pietari toisaalla ja todistaa lisäksi että PYHÄ HENKI ON KASTEEN LAHJA, jonka senkin lestadiolaiset ja muut hurmahenget ovat kieltäneet

Ap. t. 22:16 Ja nyt, mitä viivyttelet? Nouse, huuda avuksi hänen nimeänsä ja anna kastaa itsesi ja pestä pois syntisi.'

X) Ap. t. 2:37 Kun he tämän kuulivat, saivat he piston sydämeensä ja sanoivat Pietarille ja muille apostoleille: "Miehet, veljet, mitä meidän pitää tekemän?"
Ap. t. 2:38 Niin Pietari sanoi heille:
1. "Tehkää parannus
2. ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen
3. syntienne anteeksisaamiseksi,
4. niin te saatte Pyhän Hengen lahjan.

Hengellinen ylpeys ja omavanhurskaus estää esikoislestadiolaisuuden johtoa kuulemasta ja uskomasta totuutta. Jäljet tästä tottelemattomuudesta ovat kaikkien Jeesuksessa Kristuksessa valvovien kristittyjen nähtävissä selvästi,
- saarnaajien toiminnan salailua
- komentotaloutta
- lakihenkisyyttä
- lauman hajottamista omasta päästää keksittyjen ulkoisten mmerkkien perusteella
- eristäytymistä muista kristityistä
- pelkoa
- syyllisyyttä
- häpeää
- pelastusvarmuuden puuttumista jne.

Äänestä

Koska kirjoitin . RH,n seminaari luento paperista , en voi muutta
"välikappaleena ihmistä" kohtaa . enkä muutakaan , sillä
se on luento moniste , Latvian kirkon papeille , piispoille.

Äänestä

Kysymys on ainoastaan lestadiolaisesta raamatuntulkinnasta. On syytä lukea Raamatusta tarvittavat kohdat rukouksen ja ajatuksen kassa. Huomataan hyvin nopeasti että lestadiolainen teologia eroaa joiltain osin aivan merkittävästikin Lutherin opetuksista jotka ovat ASIANTUNTEMUKSELLA ja oikein Raamatusta johdettuja.

Kannattaa siis pitäytyä enemmän Lutherin kirjoituksissa ja tarkistaa niistä käsin lestadiolaisia raamatuntulkintoja, ovatko ne oikein Raamatusta johdettuja.

Kuten tiedetään lestadiolaisuudessa on paljon roomalaiskatolisilta lainattuja opinkohtia, kuten esimerkiksi seurakuntaoppi ja oppi erehtymättömistä johtajista.
Myös oppi osittain itse suoritettavasta vanhurskauttamisesta, ("parannuksen" tekemisten ulkoisten merkkien ja liikkeen johtajien opinkäsityksille kuuliaisen elämän kautta), on erittäin vaarallinen oppi.

Kannattaa siis olla tarkkana näissä opillisissa kysymyksissä, ennen kun lähtee julkaisemaan niitä internetissä. Mehän tiedämme lestadiloisen herätysliikkeen riitaisista ja rikkinäisistä, hajaannuksia täynnä olevasta historiasta, joka on VÄÄJÄÄMÄTTÄ muokannut opillisia käsityksiä eri lestadiolaisryhmissä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


SU kirjoitti:

Kun tutkin tuolta jotain omavanhurskaudesta. Tulin siihen tulokseen, että kun on vain oma, eli omapäinen usko, niin se on omavanhurskautta. Tätähän täällä juuri suurin osa keskustelijoista on. Mikä, tai millainen sitten on se oikea vanhurskas, kertokaapa toki. Voisin sitte tätä omaa vannhurskauttani lieventää.

Onko se oma usko Jumalaan omavanhurskautta, vai pitääkö sitä kysellä miten minun tulisi uskoa? Eikö siellä omassa kammioissaan voisi harjoittaa sitä omavanhurskauttaan Jumalansa kanssa, niin kuin raamatussakin sanotaan
Elää kunniallisesti ja eikä puhua aina puuta heinää..

Paavali oli kuulemma omavanhurskas. Omilla kristinuskon ja Jeesuksen muunnoksillaan. Oli kai aika pahanluonteinen mies

Olenko aivan hakoteillä omavanhurskauteni kanssa.Häh?

.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu