Kun komukiina kaatuu, niin montako

sen raunioille ?

Komuneukkulan kaatuessahan syntyi aika paljon uusia valtioita, kun kansat saivat itsenäisyytensä.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ehkä kymmeneen valtiota syntyy, voisi luulla. Kiinassa on virallisen tilaston mukaan 56 kansallisuutta, osaksi omilla alueillaan.

Äänestä

15 itsenäiseen valtioon. Komuneukkulassa oli 300milj. asukasta. Komukiinassa on 1300miljoonaa, joten tuon laskuopin mukaan Kiinasta syntyy 50-60 valtiota. No, syntyy mitä syntyy, syntyy kuitenkin. Sen näemme myöhemmin.

Äänestä
  • Dalai lama pyhhkäisee perseensä Kiinan komupuolueella, ihan homman lopuksi. Ja todennäköisesti niin myös käy, kun kiinalaiset osallistuvat kommunismin kaatamiiseen joskus tämän vuosikymmenen puolivälissä, loppupuolella.

    Äänestä

että Vysotski kaatoi yksinään NKP:n.
Tulevaisuudessa voidaan ehkä sanoa että Dalai Lama kaatoi Kiinan Kommunistisen puolueen.

Tarina Daavidista ja goljatista on aina ajankohtainen. Ja ah niin mukava.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


valtiota syntyy kirjoitti:

sen raunioille ?

Komuneukkulan kaatuessahan syntyi aika paljon uusia valtioita, kun kansat saivat itsenäisyytensä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu