Näin ollen suomenruotsalaisten pitää päättää, ovatko he Suomen ruotsalaisia vai Suomen ruotsinkielisiä. Ruotslaiset eivät ole suomalaisia eikä ruotsalaisten palvelujen toteuttaminen kuulu suomalaisille.
Ruotsalainen kansanpuolue ei ole suomalainen puolue vaan ruotsalainen puolue. Mitä helvettiä ruotsalaiset tekevät Suomen eduskunnassa?!
Ruotsalainen kansanpuolue ei ole suomalainen puolue vaan ruotsalainen puolue. Mitä helvettiä ruotsalaiset tekevät Suomen eduskunnassa?!
Vastaukset 22
Vanhimmat
Osaisi nettifenno edes kirjoittaa oikein. Kyseessä lienee Vantaan apukoululainen Koira hau hau hau hau hau hau hau hau hau hau hau hau.
Vad kallar finnar sig som har flyttat till Sverige?
Oletko SINÄ muuttanut tänne Ruotsista? Tai ovatko edes isovanhempasi muuttaneet tänne Ruotsista?
Vastaan itse: Eivät ole. Olette sekoittuneet satojen vuosien aikana tehokkaasti suomalaisiin, kuten geenitutkimuskin osoittaa.
Olen varma, että 400 vuoden päästä yksikään ruosu ei kutsu itseään enää suomalaiseksi.
Olette pitäneet vain kielenne sen tuomien etuoikeuksien tähden. Piste.
Sverigefinnar = Ruotsinsuomalaiset (ruosu)
Finlandssvenskar = Suomenruotsalaiset
Läheskään kaikki ruotsia Suomessa puhuvat eivät ole suomalaisia. Näihin kuuluvat riikinruotsalaiset, ahvenanmaalaiset ja monet pohjanmaan ruotsinkieliset.
Monet suomenruotsalaiset tahot tekevät eron suomalaisten ja suomenRUOTSALAISTEN välillä. M.m. ruotsiksi ruotsinkielinen media käyttää yleisesti suomalaisista sanaa finne, finnar (=kasvoissa oleva näppylä) ja suomenruotsalaisista sanaa finländare (= suomenmaalainen) erotukseksi eri etnisistä ryhmistä. Suomeksi meidän vähemistö kutsuu itseään suomenRUOTSALAISEKSI.
Kuinka he voivat olla samalla suomalaisia ja ruotsalaisia tälläisen omaehtoisen erottelun jälkeen? Eivät mitenkään, koska kukaan ei voi pakottaa olemaan suomalainen elleivät he itse sitä halua.
Nå hur kan finnar i SVERIGE kalla sig Sverigefinnar?Varför är de int svenskar?
Wallinin äiti ja suku ovat suomalaisia, vaimo on suomalainen MUTTA lapsista tulikin suomenRUOTSALAISIA!!!!!!!!!!!!!!
HÖPÖ HÖPÖ!!!
Höpö höpö .... kyllä aitoa surujen etninistä puhtatta on Walliinin suvussa ymmärretty vaalia jo vuosisatoja. Fy fan!
voi että, fullt med snorungar den här debatten.. jag e sååå stor när jag bara pratar finska, voi voi, när ska finnen få hår i underlivet.
En finlandsvensk är väl en finländare som är född i Finland med svenska som modersmål.
Just det och inget annat.
Och inte ens moderns språk är avgörande för man kan mycket väl växa upp i den finlandssvenska kulturen och starkt identifiera sig med den gruppen oberoende av vilket det "egentliga" modersmålet är.
Likaså kan en person, torts att den har en svenskspråkig mamma identifiera sig som finskspråkig.
Hur ens språkliga identitet formas beror på många olika orsaker och i sista hand får man alltid själv bestämma sin språkliga och kulturella identitet.
Vart man anser sig höra är en subjektiv rätt.
Toivon todella että suomenruotsalaiset myös voisivat joskus olla ylpeitä omasta itsestään eikä vain ruotsalaisesta matkitusta kulttuuriperinnöstä ja identiteetistä.
Oman väittämän mukaan suomenruotslaiset ovat olleet Suomessa jo pitkään. Mitään omaa he eivät ole kuitenkaan ehtineet kehittää. Kielikin on sama kuin Ruotsissa.
Suomalaiset ja virolaiset ovat asuneet täällä jo niin kauan että yhteinen kieli on ehtinyt muuttua Suomenlahden etelä- ja pohjoispuolella eri kieliksi. Se että viron kieli ja suomenkieli eivät ole enää keskenään ymmärrettäviä osoittaa suomalaisten asuneen paljon pidempään tällä alueella kuin ruotsalaiset.
Tähän mennessä suomenruotsalaiset eivät ole kehittäneet mitään omaa vaan kulttuuri ja identiteetti on kopioitu Ruotsista. Vasta sitten kun suomenruotsalaiset ovat olleet Suomessa niin kauan että ovat kehittäneet ja keksineet jotain omaa kulttuuriinsa ja identiteettiinsä, niin heidän ei tarvitse ikuisesti olla suomenRUOTSALAISIA, Sitten heitä voi kutsua suomenRUOTSINKIELISIKSI.
Suomenruotsalaisten identiteetti ja kulttuuri pohjautuu kokonaisuudessaan matkittuun kulttuuriperinteeseen Ruotsista ja Suomesta. Kun ruotsinkieliset onnistuvat kehittämään jotain omaa kulttuuriinsa niin heitä voidaan ryhtyä kutsumaan suomenRUOTSINKIELISIKSI.
Koko kommenttisi on ihan tuubaa. Toisaalta onnistut sentään luomaan jotain omaperäistä :)
Eivät halua olla suomalaisia:
"Suomenruotsalaine kirjailija Tom Sörhannus Svenska Dagbladetissa:
Det handlar också om identiteet. Då jag kommer till Sverige och blir kallad finne är det en kränkning av min identitet, Jag är lika mycket svensk som vilken rikssvensk som helst. Svenska är mitt modersmål och en del av min identitet och kultur, Vi finlandssvenskar är inte finnar, utan svenskar
Se koskee myös identiteettiä. Kun saavun Ruotsiin ja minua kutsutaan suomalaiseksi (finne) on se luokkaus minun identiteetilleni. Minä olen yhtä ruotsalainen kuin mikä riikinruotsalainen hyvänsä. Ruotsi on äidinkieleni ja osa identiteettiäni ja kultuuriani. Me suomenruotsalaiset emme ole suomalaisia, vaan ruotslaisia"
Siis miettikää nyt vähän! Onko kukaan koskaan kyseenalaistanut esim. Marcus Grönholmin tai Hjallis Harkimon suomalaisuutta?
Se että osa suomalaisista puhuu ruotsia äidinkielenään, ei tee heistä yhtään sen vähempää suomalaisia tai enempää ruotsalaisia kuin muistakaan maamme asukkaista.
Surkimo on suru.
Suomenruotsalainen on sellainen joka haluaa säilyttää pakkoruotsin. Suomenruotsinkielinen on sellainen joka ei välitä säilyykö pakkoruotsi.
Esim. edellä mainitut Grönholm ja Harkimo eivät ole suomenruotsalaisia, vaan ruotsinkielisiä suomalaisia. Suomenruotsalaisia ovat sen sijaan esim. kaikki RKP:n poliitikot.
100% samaa mieltä.
On todella kuvottavaa että esimerkiksi Wikipedian artikkelissa "Suomenruotsalaiset" mainostetaan esimerkiksi Mannerheimia ja Sibeliusta suomenRUOTSALAISINA.
Kumpikaan herroista ei tasan tarkkaan ollut suomenRUOTSALAINEN eikä sellaisena itseään pitänyt. He olivat ruotsinkielisiä suomalaisia, eivät suomenRUOTSALAISIA ärkåpe-kätyreitä.
Suomenruotsalaisten kiihkoilu ja historianväärentäminen on kuvottavaa.
Jopa niin, että Mannerheim muistelmissaan ilmoittautuu nimenomaan suomalaiseksi (finne). Sibben Janne taas oli aito fennomaani ja vaimonsa Aino jopa vielä kiihkeämpi kuten Järnefeltit olivat.
Näistä sitten yritetään väkisin vääntää suomenRUOTSALAISIA, jepu jee. Ymmärtääköhän nämä ruotsalaiset vihapuhelijat edes hävetä ? Tuskin.