pyhän hengen pilkka

Jos Pyhän Hengen pilkka on sitä, ettei halua uskoa Jeesukseen, niin miten tätä syntiä voi elinaikanaan edes tehdä? Ja kuitenkin Jeesus sanoo, että jos joku sanoo jotakin Pyhää Henkeä vastaan, sitä ei ihmiselle anteeksi anneta, ei tässä elämässä eikä tulevassa. Miten on? Onko tämä opetus oikein?
24414
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Pyhän Hengen pilkka on se, jos hylkää Jeesuksen ja tässä tilassa pysyy kuolemaansa asti. Se on epäuskon synti, jos ei halua uskoa Jeesukseen, Jeesuksen hylkääminen, Pyhän Hengen hylkääminen.

"Ja jos joku sanoo sanan Ihmisen Poikaa vastaan, niin hänelle annetaan anteeksi; mutta jos joku sanoo jotakin Pyhää Henkeä vastaan, niin hänelle ei anteeksi anneta, ei tässä maailmassa eikä tulevassa."

Jeesus puhui nuo sanat, kun eli täällä ihmisenä. Tuolloin ei ollut vielä Pyhän Hengen aikakausi alkanut, niin kuin se helluntaista alkoi.
Nyt kun olemme Pyhän Hengen ajassa, niin Jeesus asuu meissä Pyhässä Hengessä tai sitten ei asu.
Siksi voidaan sanoa, että Jeesuksen hylkääminen on Pyhän Hengen pilkka.

Hepr. 10
28 Joka hylkää Mooseksen lain, sen pitää armotta kahden tai kolmen todistajan todistuksen nojalla kuoleman:
29 kuinka paljoa ankaramman rangaistuksen luulettekaan sen ansaitsevan, joka tallaa jalkoihinsa Jumalan Pojan ja pitää epäpyhänä liiton veren, jossa hänet on pyhitetty, ja pilkkaa armon Henkeä!

Äänestä

Jos tahallaan tekee jatkuvasti väärin. Eikä kadu vaikka tietää sen vääräksi.

Tuolla ei tarkoiteta uskomattomuutta, sillä usko ei auta jos teot on huonoja. Rakkauden kaksoiskäsky valaisee asiaa, siinä on kristinuskon ydin. Ydin ei ole johonkin henkilöön uskomisessa tai henkilöpalvonnassa.

1Äänestä

" Ja kuitenkin Jeesus sanoo, että jos joku sanoo jotakin Pyhää Henkeä vastaan, sitä ei ihmiselle anteeksi anneta, ei tässä elämässä eikä tulevassa. "

Tämä kohta on erehdys tai pappien väärennös. Tahallinen teko josta ei kadu - sen voisi ymmärtää kyllä.

Äänestä
  • Matt. 12:32 "Joka sanoo jotakin Ihmisen Poikaa vastaan, hänelle annetaan anteeksi, mutta joka puhuu Pyhää Henkeä vastaan, hänelle ei anteeksi anneta, ei tässä eikä tulevassa maailmanajassa."

    Äänestä

On opetus oikein,viimeisllä tuomiolla se toteutuu,on pikannut koska ei ole hyväksynyt jeesuksen sovitustyötä omalle kohdalleen,se on pikaa silloin tuomiolla.

1Äänestä

on tietoinen hylkääminen.
esim 20 vuotta uskossa ollut voi yhtäkkiä todeta..en halua enää, tiedän että ole todellinen, mutta ei kiinnosta.
Raamattu puhuu kahdesti kuolleesta
se kuka tämän käy läpi..ei ole meidän tehtävä tuumailla.

1Äänestä

pilkka ole sitä, mitä kirjoitit. Rakasta Jeesusta ja tee tahtonsa mukaan, amen.

Äänestä

Jeesuksen sanoista voi päätellä, oli todella vain harvoja ihmisiä jotka tekivät tämän synnin.
Fariseukset ymmärsivät koska näkivät ihmeteot, kuka Jeesus oli, silti sanoivat häntä riivatuksi.
Paholainen voisi kiusata vaikka kuinka mielettömän pienellä asialla ihmistä, unohdit käydä kirkossa et voi pelastua. Mutta huomatkaa, Jeesus ei antanut kiusata itseään. Hän raivostui myös omasta puolestaan.

1Äänestä

Hei

Kirjaimellisesti jos otetaan Jeesuksen sanat, niin ne menevät näin:"Ja jos joku sanoo sanan Ihmisen Poikaa vastaan, niin hänelle annetaan anteeksi; mutta jos joku sanoo jotakin Pyhää Henkeä vastaan, niin hänelle ei anteeksi anneta, ei tässä maailmassa eikä tulevassa."
Kirjaimellisesti kysymys on siis sanoista. Julkinen Pyhän Hengen pilkkaaminen on siis kadottava synti. Näin minä tavallinen taatelin tallaaja uskon.

1Äänestä
  • Nämä sanat tulivat sydämestä, fariseukset ymmärsivät parantumisien tapahtuneen Hengen avulla, ja silti sanoivat Jeesusta riivatuksi.
    Joka siis ei ymmärrä, mitä sanoo, ei ole voinut tehdä tätä syntiä.

    1Äänestä

  • Jokainen ihminen, joka tahtoo tulla uskoon ja Jeesuksen luokse ja on synnin tunnossa, voi tulla Jeesuksen luokse.
    Hän ei ole tehnyt anteeksiantamatonta syntiä. Ihmisen uskoon tulo kun johtuu siitä että Jumala puhuu hänelle, Jumala vetää häntä Jeesuksen luokse ja Jumala vaikuttaa hänessä synnin tuntoa. Uskoon tulo on siis Jumalan teko ihmisessä.

    Nyt kun synnin tunnossa oleva ihminen tulee Jeesuksen luokse, se johtuu Jumalan vaikutuksesta ihmisessä. Jumala antaa hänet Jeesukselle. Jeesus ottaa vastaan jokaisen syntisen jonka Isä antaa Hänelle ja antaa synnit anteeksi ja pelastaa syntisen.

    Olen kirjoittanut aiheesta tuolla alempana ja myös omalla sivustollani. Pyhän Hengen pilkkasyytöksissä olevan henkilön tulisi lukea kirjoitukseni

    http://www.jaikal.se/48683132

    Äänestä

Koko Pyhä Henki-asia on ymmärretty ja selitetty kristinuskossa väärin ja perustuu vain Paavalin omaan käsitykseen kokemansa näyn perusteella .
Pyhä Henki on Jumalan Voima ja Viisaus, josta kaikki on saanut alkunsa ja joka ylläpitää kaikkea mitä on. Se on voima, jonka kautta kaikki on luotu ja jonka kautta myös me 'luomme' kaikkea sitä, mitä kohtaamme elämässämme. Jokainen ajatuksemme ja sanamme "luovat" eli vetävät todellisuuteemme tarkalleen niiden mukaista elämää koettavaksemme tässä fyysisyyden maailmassa. Juuri siksi emme "voi saada anteeksi" eli tekemättömäksi mitään Pyhän Hengen vastaista eli ei-rakkaudellisia, negatiivisia/pahoja sanoja eikä tekoja, vaan joudumme kokemaan ne omassa nahassamme eli joudumme niistä vastuuseen ennemmin tai myöhemmin...huom.! oppiaksemme, emme rangaistukseksi!

1Äänestä
  • Pyhä Henki on Persoona.

    1Äänestä

Kuinka paljon ankaramman rangaistuksen ansaitseekaan mielestänne se, joka polkee jalkoihinsa Jumalan Pojan, pitää epäpyhänä liiton verta, jolla hänet itsensä on pyhitetty, ja häpäisee armon Henkeä.Hepr. 10:29

Tämä sovitus on kaikille,ihmisille,vaikka olin ollut herjaaja, vainooja ja väkivallantekijä. Hän armahti minut, koska epäuskoni tähden en tiennyt, mitä tein. 1.Tim1:13
Joka sanoo jotakin Ihmisen Poikaa vastaan, hänelle annetaan anteeksi, mutta joka puhuu Pyhää Henkeä vastaan, hänelle ei anteeksi anneta, ei tässä eikä tulevassa maailmanajassa
Tietoisesti pilkaa.

1Äänestä

Empä usko että kukaan täysipäinen olisi pilkannut pyhää henkeä tosissaan, tai vakavissaan.Vakava asia tyhmälle vaeltajalle?

1Äänestä

Jumalaisen sielunlain perusteella myös kristityt ovat vain harhaoppisia.

Äänestä
  • Noinhan se vääräuskoinen väittää.

    Äänestä

>>>Jos Pyhän Hengen pilkka on sitä, ettei halua uskoa Jeesukseen, niin miten tätä syntiä voi elinaikanaan edes tehdä?

Äänestä
  • uskis oon. Eihän jumalan pilkka ole pyhänhengen pilkkaa, vaan jumalan pilkkaa, jonka saa anteeksi.

    1Äänestä

Pyhän Hengen pilkka on sitä, että kieltäytyy tekemästä parannusta ja ottamasta Jumalan armotarjousta vastaan, vaikka Jumala kuinka monta kertaa sitä tarjoaisi.

Se on tietoinen valinta, joten kyllä se on syntiä.

1Äänestä

Niinpä niin pyh. Syntiä saattaa olla, mutta ei pyhänhngen pilkkaa.

1Äänestä

Jos pilkkaa ja herjaa pyhiä ihmisiä, mm Paavalia, niin syyllistyy Pyhän Hengen työn pilkkaan ja samalla Pyhän Hengen pilkkaan.

1Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


___________________ kirjoitti:

Jos Pyhän Hengen pilkka on sitä, ettei halua uskoa Jeesukseen, niin miten tätä syntiä voi elinaikanaan edes tehdä? Ja kuitenkin Jeesus sanoo, että jos joku sanoo jotakin Pyhää Henkeä vastaan, sitä ei ihmiselle anteeksi anneta, ei tässä elämässä eikä tulevassa. Miten on? Onko tämä opetus oikein?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu