"Kansanradiossa puhui joku Suomesta kotoisin ollut henkilö, joka oli pyöräillyt ummikkona Ahvenanmaalla. Kaupassa myyjä oli puhunut ainoastaan ruotsia. Pyöräilijä oli saanut jotenkin ostoksensa tehtyä, ja mennyt kaupasta ulos. Suomalainen myyjä oli tullut perässä, ja sanonut selvällä suomen kielellä , että heitä on lopputilin uhalla kielletty puhumasta suomenkieltä edes suomalaisille asiakkaille."
On hyvä, että jotain asioita pääsee läpi tiukan RKP:n sensuurin ja kasalaiset Suomessa tietävät mitä nämä ruotsikiihkoiset Ålanderit ovatkaan.
Onko kyseessä suomenkielisiin kohdistuva viha ?
7
229
Vastaukset
- Loppukaarre
Joo kieroa peliä! Eihän suomalaisten enemmistöä voi nykysuomen asenneilmaston mukaan voi yksinkertaisesti syrjiä,missään,koskaan.
Ainakaan viranomaisten tai älymystön mielestä.
Suomenkielisillä on vähemmistöjen edessä, yksinkertaisesti ehdoton
väistämis- ja alistumisvelvollisuus !! - smutsiga legender
Vad det är trevligt att berätta de här provocerande historierna,som ofta inte ens har ett uns av sanning i sig.
- 11
en kyllä usko, että tässä tarinassa on on sanaakaan totta
- Bullshit!
Bullshit bullshit!!!!
- kokeiluXX
kun sais edes kirjoitella näille sivustoille, mutta sensuuri iski, lukitsi yhteyteni kirjoituspalstalle... ilman todisteellisia perusteluja
Sananvapautemme on kohta huonompi kuin Kiinassa.- koe OK!
Haaa!!!
Onneksi yhteys pelaa sentään mokkulalla!!!!
(eilen tuli vai punaisella kirjoitettu tiedote estetystä kirjoittamisesta)
Hallituspuolueen politiikkoja ei saa arvostella näillä sivuilla.... siitähän nettiyhteyteni tarkkailu alkoi.
Prepaid-korttien ostelu tulee vähän hintoihinsa, mutta tulkoon. Yhteiskuntahan ne maksaa (muutaman miljoonan olen aikoinani tälle valtiolle pulittanut ja se saa riittää).
Sensuuri on minunkiin joskus iskenyt, väittänyt että olen rikkonut sääntöjä. Tuleehan niitä teknisiä ongelmia aina, turha siinä mitään sensuuria on nähdä. Ihan samalla tavalla tulee ongelmia sellaiselle joka puolustaa Ahvenanmaata ja ahvenanmaalaisia (kuten minä) kuin sellaiselle jonka mielestä Ahvenamaalla ei ole edes oikeutta olla olemassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16457
- 10412
- 16347
- 3341
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...13206- 1103
- 090
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä090Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa
76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68367- 161