Vaikka koko Eurooppa on jo kyykyssä niin EKP jakaa rahaa keinottelijapankeille 1%:n korolla. Sitä sitten lainataan Kreikalle jopa 36%:n korolla ja Suomi muiden mukana takaa tätä ryöstöä.
Miksi mikään puolue ei edes sano tätä. PS ei ole pistänyt tikkua ristiin rosvojen ryöstön estämiseksi. SDP jopa tuki tätä siten että konkurssin tullessa menetämme vielä lisää rahaa jos sitä jollain vielä on.
EU/EKP saa jatkaa rahan jakoa pankeille koska puolueet on lahjottuja ja kyvyttömiä ajamaan kansojen etuja. Näinhän tämän liikkeen esikuva,USA,toimi malliksi EU:lle. Nyt sen velat ovat sellaiset että niitä ei pystytä ikinä maksamaan. EU peesasi samaan malliin. Tavallinen kansa ei veloista tähän mennessä ole hyötynyt,mutta kallis lasku odottaa.
Vieläkö kansan kannattaa luottaa pettureihin? Ei,koska rikolliset eivät voi muuttaa elämäänsä. Lahjukset seuraavat puolueiden selässä loppuun asti.
Miksi mikään puolue ei edes sano tätä. PS ei ole pistänyt tikkua ristiin rosvojen ryöstön estämiseksi. SDP jopa tuki tätä siten että konkurssin tullessa menetämme vielä lisää rahaa jos sitä jollain vielä on.
EU/EKP saa jatkaa rahan jakoa pankeille koska puolueet on lahjottuja ja kyvyttömiä ajamaan kansojen etuja. Näinhän tämän liikkeen esikuva,USA,toimi malliksi EU:lle. Nyt sen velat ovat sellaiset että niitä ei pystytä ikinä maksamaan. EU peesasi samaan malliin. Tavallinen kansa ei veloista tähän mennessä ole hyötynyt,mutta kallis lasku odottaa.
Vieläkö kansan kannattaa luottaa pettureihin? Ei,koska rikolliset eivät voi muuttaa elämäänsä. Lahjukset seuraavat puolueiden selässä loppuun asti.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kataisen mukaan suomalaisten pitää tukea vahvaa euroa. Minä taas yritän päästä euroista eroon koska ne on kohta aivan arvottomia. On taas liikkeellä samanlaista valehtelua kuin 1991. Silloin hajosi N-liitto, nyt EU.
Lähtölaskenta on alkanut. Kreikan korko 50%. Suomi menetti pelissä elintasonsa ja 20 miljardia ja eduskunta haluaa vielä lisää tappiota. Eduskunta on siksi hajoitettava. Kenenkään kukkaro ei kestä tällaisia maksuja ja tappioita.Rahat valuvat pankkien omistajille,eikä kukaan suomalainen käsitä mitä on tekeillä.
Kreikka maksaa jo 60% korkoa. EKP kopioi koneet kuumina seteleitä ja ostaa niillä arvottomia valtioiden velkakirjoja. Useat maat työntävät nyt dollareita Eurooppaan ja EU-kansalaiset joutuvat tuon petkutuksen maksamaan kalliisti kun inflaatio ryöstäytyy käsistä. vain Saksa empii EKP:n touhuja. Sekin on jo myöhäistä sillä tätä prosessia ei olisi pitänyt edes aloittaa.
Tämä ei ole mitään markkinataloutta kun pankeille lahjoitetaan ilmaista rahaa ja kansalaiset takaavat koko pelin. 60% voitto ilman häviön pelkoa sopisi minunkin rahoilleni. Olisin parissa vuodessa miljonääri kuten pankkien koijaritkin ja heidän rosvoystävänsä. Vaan eihän kaikille sovi antaa mahdollisuutta vaurastua. Nykypuolueet vain rahastavat kansalaisia. Ihan kaikki,myös PS. Vain IPU on toiminut rehellisesti. Se ei haali keinottelijoiden korruptiorahoja,joista koko kaaos on johtunut.
Vaaleissa äänestäjillä olisi ollut koko ajan mahdollisuus estää nykyinen rosvoilu mutta kansan opetus on laiminlyöty,eikä kukaan usko rehellisyyteen. Vain sinivihreä valhe kelpaa.
voi raukka turhaa houhotusta kaikki
Niin on ollut. Maksa vaan kiltisti seuranneet maksut.
Rehellinen IPU , missä sellanen piileksii ?
Ilka Hakalehdon työn on ipun johto häpäissyt monin eri tavoin , surkeaa!
Eikö Hakalehdon aikana kannatus romahtanut heti 1995 vaalien jälkeen? Ymmärrän syynkin. Sinä et mitään.
Ompa polleaa puhetta, totisesti arvostelukyvyttömän keskuustelua täällä ipulaisten mitätömiksi käyneillä sivuilla, valitettavasti!
"Sinä et mitään."
- tuon sanottuasi kuulunet ipun tylsään johto-troikkaan, muutoin et paskoisi omaan pesääsi täällä ipun sivuille!
Kirjoittelisit vaan mitä Talous-tai Iltasanomissa on jo sanottu niin pysyisit jonkun tasoisessa omassa jatkumossasi. Onnea Matkallesi min-puuhastelujesi yltiövallan huipulla.
Tuo poitsu ei mitään käsitä. lukee vain satuja iltasanomista. Hyvää yötä!
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=2&id=1255
Lähteet:
http://www.eduskunta.fi/valtiopaivaa...asia-kasittely
kuva:
http://www.taloussanomat.fi/kansanta...n/201113330/12
EU-maiden keskinäisistä velkasidoksista keskustelu
http://www.eduskunta.fi/faktatmp/uta...1_ke_p_1.shtml
Hallituksen esitys eduskunnalle Euroopan unionin toiminnasta tehdyn sopimuksen 136 artiklan muutoksen hyväksymisestä eli EU:n kriisirahojen hallinnointi http://www.eduskunta.fi/triphome/bin...STE=HE 12/2011
http://www.taloussanomat.fi/page.php...s_id=201113354
IMF:n muisto maailmanvaluuttaan siirtymisestä, sivu 4
http://www.imf.org/external/np/pp/eng/2010/041310.pd
SUOMI SIIVOAA SOTKUN, BRITANNIA KORJAA SAALIIN
Euroopan suurten pankkimaiden ja ylivelkaisten kriisimaiden välinen velkojen verkko on sakea sotku. Eniten saatavia on jumissa Britannian ja vähiten Suomen pankeilla. Silti Suomi joutuu siivoamaan sotkusta yhä enemmän riskejä veronmaksajiensa kontolle, kun taas Britannia saa seurata sivusta – ja odottaa saalista pankeilleen. EU:n mielestä juuri näin pitääkin olla.
http://www.taloussanomat.fi/page.php...s_id=201113330
ETLA LASKI KASVUENNUSTETTA – VIENTI EI KASVA LAINKAAN
http://www.taloussanomat.fi/page.php...s_id=201113395
EUROMAITA ON VAROITETTU – PANKIT TARVITSEVAT LISÄÄ RAHAA
http://www.taloussanomat.fi/page.php...s_id=201113393
TALOUSKRIISI: MIKSI TOIMITTAJAT NUKKUIVAT?
Talouslehdet, -toimitukset ja -toimittajat töpeksivät talouskriisin siinä missä muutkin tarkkailijat. Monista merkeistä huolimatta kriisin alkua ei yleisesti huomattu. Vasta Lehman Brothersin kaatuminen herätti toimittajat, kerrotaan talouskriisisarjassa tänään.
http://www.taloussanomat.fi/page.php...s_id=201113366
BARROSO: EUROBONDEJA EI PITÄISI SULKEA POIS
http://www.taloussanomat.fi/page.php...s_id=201113383
IMF SYNKKÄNÄ: EDESSÄ UUSI, VAARALLINEN VAIHE
http://www.taloussanomat.fi/page.php...s_id=201113361
http://viableopposition.blogspot.com...epurchase.html
Amerikkalainen näkökulma eurooppalaiseen finanssikriisiin:
The last time deposits with the Fed grew this rapidly was in November 2008 and we all know how that particular movie ended. If central banks around the world don't trust their domestic banking industry, we should be very, very concerned about our own fiscal security.
http://www.npr.org/blogs/money/2011/...-run-in-europe
EU CHIEF: THE TIME HAS COME FOR A FEDERAL EUROPE
http://www.express.co.uk/posts/view/271279
ERVV-puitesopimuksen muuttamista koskeva käsittelyaikataulu eduskunnassa (tietoihin voi tulla muutoksia):
* lähetekeskustelu tiistaina 20.9 klo 14 alkaen
* Valtiovarainvaliokunnan mietinnön valmistuminen perjantaina 23.9
* Mietinnön ensimmäinen käsittely mahdollisine äänestyksineen täysistunnossa perjantaina 23.9 (toinen istunto noin kello 14.30 alkaen)
* II käsittely täysistunnossa tiistaina 27.9 klo 14 alkaen
* II käsittelyn äänestykset (mikäli äänestyksiä) keskiviikkona 28.9 klo 14 alkaen.
http://www.eduskunta.fi/faktatmp/uta...#kohta_linkki1
Sakari Hankamäki, tutkija ja tietokirjailija
http://hankamaki.puheenvuoro.uusisuo...en-sapalointia
Keskustelu
http://www.eduskunta.fi/faktatmp/uta...1_ke_p_1.shtml
Perustuslakiuudistus / LJL 3/2011 vp (ent. HE 60/2010)
http://www.eduskunta.fi/triphome/bin/vex3000.sh?kanta=veps7099&${haku}=suppea&TUNNISTE= LJL 3/2011
Perustuslakimuutosten kritiikki:
- vie presidentiltä vallan EU:n ulkopolitiikassa ja lainsäädännön valmistelussa
- lisää tarpeettoman lausuman Suomen EU:hun kuulumisesta
- tekee helpommaksi siirtää valtaa "kansainvälisille toimielimille"
Keskustelu
Miksi mitään ei tapahdu ajoissa? Missä on kansan sivistys jolla valta leuhkii ulkomaillakin? Suomalainen tuotanto on verotukiaisten varassa,eikä valtiolla ole enää kuin velkaa. Siitä huolimatta valtapuolueet jatkavat entiseen tapaan,ikäänkuin kansa olisi hyväksynyt konkurssin. Ei Kreikka ole sen huonompi valtio kuin Suomi,sitä vaan on pieksetty kuin vierasta sikaa. Jopa yli 500% koroilla.
Aika säälittävää että jotkut vielä puolustavat EU:ta.