Että mitä ne hyödyt ovat kuntien yhdistymisessä!? Otetaan esimierkiksi Ylihärmä. Sanokaan nyt jo edes yksi hyöty! Menetyksiä kyllä löytyy: Ensin nimi pois, taisi mennä rahatkin, kunnantoimisto sellaisena hyvänä, kuin se oli, sivukirjasto, jatkuva uhka kyläkoulujen yllä (mikä vaikuttaa kyliin muuttoaikeissa oleviin), uhka myös yhteiskoulun suunnitelmissa, jäteasema, oman Ylihärmän asioista päättäminen (muut päättävät, isommat, entisten velkaisten kuntien päättäjät!), seurakunnasta tuli kappeliseurakunta, nämä nyt päällimmäisinä tulivat mieleen. On turha sanoa, ettei Ylihärmä olisi enää pärjännyt entisellä tyylillä. Varmasti olisi. Yrittämisenhalu ja muutenkin myönteinen asennoituminen kaikkeen jokapäiväseen eämään kuuluviin asioihin ja asenteisiin olisi myönteinen, siis entisenlainen. Yhteistyötä eri tahojen kanssa olisi voitu tehdä ilman liittymistä.... menetyksineen.
Kunpa joku jo sanoos!
Ninku takaasin
11130
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kun kuntia yhdistellään tarvitaan vähemmän valtionapuja koska valtiolla rahasta pulaa.
Muuten jouduttaisiin tinkimään kehitysavusta ja pakolaisten elättämisestä vuodessa joihin kuluu yhteensä noin 2,6 miljardia vuodessa.
Tästä joutuisimme tinkimään ellei kuntia yhdistellä.
En tiedä, mutta Seppo Myllis on jumala.
MYÖNTEINEN ASENNOITUMINEN!? tiedätkö edes mitä se tarkoittaa? LOL
Keittiöön ompelin uusia verhoja paikoilleen ja Kortesjärvellä käväisin naisille suunnatussa kuvauksessa.
Harvemmin tulee Kortesjärvellä käytyä, mutta tänään oikein katselin Kortesjärveä ja sen asutusta.
En yhtään ihmettele, että Kortesjärvi on viihtyisä asuinpaikka.
Kortesjärvi ei myynyt itseään kuntaliitoksessa kuten Ylihärmä ja se näkyy katukuvassa.
Onnittelen Kortesjärven päättäjien tekemiä ratkaisuja kuntaliitoksessa. Teillä ei ollut yhtä erikoisia sopimuksia liitoksessa kuin täällä Ylihärmässä.
Ylihärmän valtuutettu käväisi täällä Kankaalla pitämässä tiedoitustilaiduuden kuntaliitoksen eduista Kauhavaan, Lapuan sijasta.
Tuli siinä valtuutettu Liinamaan luvattua: Silta ja tiehanke Kauhavalle ja Kankaan koulun säilyminen liitoksen jälkeenkin.
Koulua on jo meinattu ja meinataan lopettaa. Silta- ja tiehanketta ajetaan eteenpäin.
Kysyinkin kaupunginjohtaja Mattilalta: Jos on luvattu, että koulu säilyy: Miksi lopettamis suunnitelmia on ollut?
Vastaus: Valtuutettu Liinamaa on kesken tiedoitustilaisuuden vaihtunut virkamiehestä yksityshenkilöksi.
Virkamiehenä on luvattu silta ja tie, yksityishenkilönä koulun säilyminen.
Olisi todella tarpeellista tietää seuraavia tiedoitustilaisuuksia varten, missä ja miten muutos virkamiehestä yksityishenkilöksi tapahtuu ?
Toivottavasti outoja muutoksia ei satu lisää, hallituksen tai valtuuston kokouksissa.
.
Kyseessä on oikeasti kok ja sdp kannattajien kaupunkien pelastusoperaatio joka on virheellisesti verhottu kunta "uudistukseksi"
.
Ylihärmäs se oli keskustan operaatio.
.
Isotkaan kunnat ei kuitenkaan pelasta siltä että erikoissairaanhoito siirretään valtiolle
Eikö sen voisi siirtää jo valmiiksi ilman näitä turhia kuntaliitoksia??????
.
katselkaa nyt vähän vaikka uutisia ja mitäpä veikkaatte, oltaisiinko tässä pitkään saatu olla omina kuntinaan kaikki nelja?! Järjetöntä käyttää energiaa vanhojen kaiveluun, käyttäkää paukkunne uuteen positiivisempaan toimintaan.
Kortesjärven katukuva ei muuten ole muutamaan vuoteen juurikaan muuttunut, eli tuskinpa kuntaliitos vaikuttaa. Toki kunnantoimisto vaihtunut palvelutoimistoksi.
Ja huomatkaa; kortesjärveläiset ovat sopeutuvaista sakkia jotka tietävät kyllä tilanteen. Kyllä ne rahat olisivat tiukalla yksinäänkin. Ja Kortesjärvellä sitä rahaa oli siksi, ettei siellä ole juurikaan investoitu ja kehitytty, on säästetty. Kuntaliitoksen myötä merkityilla rahoilla tehtiin koulu ja siinäpä se. Kortesjärvellä välimatkat ovat aina olleet pitkiä ja kouluautoissa totuttu istumaan tuntitolkulla. Mutta eipä ole jääty asiaa liiemmin itkemään, yrittäjyyttä löytyy myös.
Kortesjärvi myi ittensä aivan samoin kun Ylihärmäkin. Ne ei vaan enää jaksa valittaa ja ruikuttaa, vaan kattoovat elämää positiivisesti eteenpäin.
Jos tämä neljän entisen kunnan nykyinen nimi KAUHAVA muutettaisiin HÄRMÄNMAA tai HÄRMÄ nimiseksi kaupungiksi, olisi alue vetovoimaisempi ja kaikella tavoin oikeaan osuvampi kuin Kauhava. Härmäläisyyttä omivat melkein kaikki suomalaiset. Joku piankin aivan muuallapäin Suomea nappaa tuon nimen! Kannattaisi vaihtaa nimi hyvissä ajoin.
Joko Kauhava-nimi on muuttumassa Härmänmaaksi tai Härmäksi?