Vuoden valhe Hesarilta!

Journalisti.

Helsingin Sanomien uusi päätoimittaja Riikka Venäläinen latasi melkoisen valhepommin Ilta-Sanomien jutussa, jossa käsiteltiin Tuomiojan syytöksiä Hesarin puolueellisuudesta.

Venäläinen. " HS on puolueeton ja riippumaton lehti. Meidän intressissämme ei ole vaikuttaa yleiseen mielipiteeseen," !!!!!!

Huhhuh! Hesari kävi muun päämedian kanssa lokakampanjaa Perussuomalaisia vastaan vaalien viime viikot. Mukaan oli saatu myös kyselyfirmat.
Vaalien alla ja sen jälkeen HS ajoi Kataista pääministeriksi ja RKP:tä hallitukseen kuin käärmettä pyssyyn.

Aika merkillistä toimintaa "puolueettomalta lehdeltä", joka ei halua vaikuttaa yleiseen mielipiteeseen....

7

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ilta-Sanomat?

      Melko huvittavaa, kun IS muka objektiivisesti uutisoi HS:n päätoimittajan lausunnon.

      Molemmathan kuuluvat Erkon puljuun.

    • Riikka-parka.

      Eihän tuolla päätoimittajalla ole muuta mahdollisuutta, kun lausua moinen emävale julkisuuteen. Muuten on nopeasti entinen päätoimittaja.

      Ei ole tosiaan helppoa olla toimittaja tässä valtakorruptoituneessa maassa ja päämediassa. Omantuntonsa ja moraalinsa voi myydä kaniin oitis.

    • YLE !

      Hesari on yksityinen yritys, joten sen puolueellisuuden vielä jotenkin ymmärtää. Tosin sitä ei pitäisi valheellisesti mainostaa.

      Mutta YLE:n ilmiselvä puolueellisuus on järkyttävää. YLE:ä pidetään yllä KAIKKIEN kansalaisten lupamaksuilla ja sen olisi siten oltava ehdottoman puolueeton.

    • Hesarin nimet.

      Hesaria kutsutaan Pravdaksi ja Helsingfors Dagbladetiksi. Osuvat nimet, joita tuskin tarvitsee selittää.

    • pykälänviilaaja

      MInkä päivän IS:ssa tuo Venäläisen väite oli?

      • Torstai.

        Tuon päivän eli torstain 25/8 numero.


    • Tiedoksi!

      Hesarin omistaja Aatos Erkko kuuluu Svenska.Nu-pakkoruotsitusorganisaatioon.

      "Kenen leipää syöt, sen lauluja laulat"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      161
      8398
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      446
      7512
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      74
      3854
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      154
      3590
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      112
      3019
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      54
      2685
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2036
    8. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      37
      2021
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1873
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1540
    Aihe