Miksi natsit jätti eloon karaiimit?

turkic cosmo

Yksinkertaisesti ei mitään logiikkaa kyseisessä toiminnassa. Natsi jopa pidätti juutalaisia jos näiden tiedettiin teeskennelleen karaiimia.

5

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • selitys

      Syy on yksinkertainen. Jospa herra Himmler ja herra Hitler muistivat minkälaisia palveluksia herra Joffe joka oli karaiitti oli tehnyt Saksalle. Rahoittanut muun muassa Pravdaa joka vastusti sotaa Saksan kanssa ja heikensi Venäjän mahdollisuuksia käydä Saksan kimppuun. Kunnianmiehinä Himmler ja Hitler päätti säästää Ioffen porukan. Hitler säästi myös oman pikku edeljudeninsa.

    • kettumainen muistaja

      Muistan lukeneeni jostain, että kaiittien lahko sai erivapauden harjoittaa juutalaista uskontoaan jopa saksalaisissa asevoimissa, jos olivat sinne värvättyjä? ---0lisko niin ettei finanssijuutalaisissa, joita Hitler vihasi, ollut karaiitteja?

      Saksassa natsit neuvottelivat juutalaisia koskevissa kysymyksissä vain sionistien kanssa. Liberaalien juutalaisten ym. organisaatiot kiellettiin natsien valtaannousun jälkeen. Vain sionistit saivat toimia.

      Saksan juutalaisten maastamuutto ym. (=karkoitettujen siirto) tapahtui osittain sionistien avulla. Juutalaisilta takavarikoiduista pääomista rahoitettiin sionistien toimintaa Palestiinassa, liittyen Saksasta karkoitettujen asuttamiseen.

      Mm. Adolf Eichmann matkusti Tel Aviviin asti järjestelemään tätä toimintaa SS:n toimeksiannosta.

      • mutta m

        Olihan useassa Neuvostoliiton johtohahmossa karaiitteja. Ilman karaiitti Joffen vai Ioffeko se oli rahoja ei Pravdaa esimerkiksi Bronstein olisi pystynyt aloittamaan. Esimerkiksi Rodion Malinovski joka voitto von Mansteinin ja Hothin oli karaiitti.

        Hankalaa on ollut näidenkin tyyppien elämä mutta niinhän pikkuvähemmistöjen elämä yleensä oli Venäjällä ja Saksassa.


    • *-*

      No tietenkin siksi, etteivät kariimit olleet juutalaisia, vaan turkkilaisia. Suosittelen opintomatkaa Trakaihin Liettuaan. Voit kysyä asiaa heiltä itseltään.

      • 32

        Natsisaksalaisessa rotuteoriassa turkkilaiset eli turaanit olivat arjalaisen rodun velipuolia ja luonnollisia liittolaisia slaaveja vastaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      268
      4665
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3030
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2847
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      23
      2800
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1791
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1654
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1400
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1282
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1169
    Aihe