PYHÄJÄRVEN KAUPUNGINJOHTAJAN EROTTAMISASIA!

Miksi Pyhäjärven kaupungin hallitus ei ole ottanut edellisen hallituksen kokouksenesityslistalle kaupunginjohtajan erottamis asian valmistelua vaikka se oli jo edellisen valtuuston kokouksen esityslistalla?

Hallituksen olisi tullut selvittää onko syytä tehdä valtuustolle esitystä kaupunginjohtaja Rinnevaaran osalta?

Näyttää siltä, että Pyhäjärvellä hallituskäyttää suurempaa valtaa kuin valtuusto, periskummallista?
91261
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 91

Vanhimmat

Olipa arkapaikka, ei hallitus kommentoi millään tavalla...

Äänestä

ittekseskös jutustelet?
tulleekko edes yksmielinen päätös kun ihtes kans väittelet.
eppäilyttää.

Äänestä
  • niin ja hallituksen erottamis esitys ???

    Äänestä

Olkaa vaan ihan omassa atmosfäärissänne, omassa rauhassa ja omassa tyytyväisyydessä ei teitä halua kukaan häiritä. Kun on tarpeeksi hiljaista, niin helpommin nukahtaa.

Äänestä

Mitä johtamista tuommoinen on räksyakat hyppii nelille. Taitaa Tikanmällä aika männä siellä "Vironperällä" uutta farmia rakentaessa, kuulema joka viikko tai ainakin joka toinen viikonloppu leijalla merenyli farmileen lentelee, lentokenttäkin kuulema on keskellä tiluksia.

Kyllä se vain on niin Tikanmäen Jukka, että jos sinä et hoida sitä kaupunginjohtajan ja hallituksen erottamista pikapuoliin niin siitä ei hyvä seuraa, ensiski sinä et tule meirän maille hirvijahtiin, etkä ees lentsikallas meirän maiden yli lentele jos ei pikapuoliin ala tapahtua ja muistakkii, että hirvijahin alakuun ei ole paljua aikoo.

Ei taida pojalla enää paljon kiinnostusta olla näperrellä pikkukylän poliitiikassa!

Äänestä

Rauhottuukkaa--- Hyvät immeiset!!!

Miksi on kaupunginjohtajan syy, jos
valtuusto päätti 13.12 2010, että Lentokenttä Oy:lle
ei anneta avustusta, ennenkuin yhtiön tilit ovat selvät
- sitten 50 000 euroa donaa siirtyy.

Miksi te Kaupunginjohtajaa syytätte? Miksi?
Syyttäkää mieluummin Jukka Tikanmäkeä, joka on toiminut Lentokenttä Oy:ssä toiminnanjohtajana, hoitaen kaiken,

Äänestä
  • Kyllä kannattaa nyt keskittyä hallituksen eroittamiseen, siihen riittää enemmistö, kaupunginjohtajahan toimii hallituksen ehdoilla, ja eroittamiseen tarvitsee kahden kolmanneksen enemmistön, joten jätettänee kaupunginjohtaja nyt rauhaan

    Äänestä

Äly hoi!

Tikanmäki ei ole toiminut Pyhäjärven Lentokenttä Oy:ssä missään tehtävissä, ei toiminnanjohtajana, ei toimitusjohtaja, ei hallituksen jäsenenä!

Hän on toiminut Ilmailuhallituksen nimittämänä LENTOKENTÄNPÄÄLLIKKÖNÄ, jonka tehtäviin kuuluu lentoturvallisuuteen liittyvien asioiden valvonta!

Lentokenttä Oy:n osalta tulee ja pitää syyttää yhtiönhallitusta ja toimitusjohtajaa jos sellaiset ovat olemassa, toissijaisesti vastuu kuuluu kaupunginhallitukselle sillä perusteella, että yhtiö kuuluu kaupunginmääräysvallassa oleviin yhtiöihin ja näiden yhtiöiden valvonat kuuluu hallitukselle!

Äänestä
  • Elä kehtaa. Kaikki jotka on asioinu yhtiön kanssa tietää Jukka hoitaa.

    Äänestä

kerron vain sen mitä Poliisitutkinta ja laki sanoo!

Miksi kertoa "kierto- tai huhupuheisin" liittyviä asioita, asiat ei mene kuulo- eikä luulopuheiden mukaan vaan lain mukaan!

Ja tässä vaiheessa asiat ovat näin niin kauan kuin joku viranomainen tai tuomioistuin toisin päättää!

Äänestä

Eihän niitä kenttäasioita olkaan hoidettu lakien ja parakraafien mukaan.

Äänestä

jos ja kerta ei ole niin täältä löytyy vastuun kantajat;

Lentokenttä Oy:n osalta tulee ja pitää syyttää yhtiönhallitusta ja toimitusjohtajaa jos sellaiset ovat olemassa, toissijaisesti vastuu kuuluu kaupunginhallitukselle sillä perusteella, että yhtiö kuuluu kaupunginmääräysvallassa oleviin yhtiöihin ja näiden yhtiöiden valvonat kuuluu hallitukselle!

Äänestä

Poliisin mukaan (julkaistu iisalmisessa) JT on hoitanut useita eri tehtäviä Pyhäsalmen Lentokenttä Oy:ssä. Nuo tehtävät mitä suuremmassa määrin ovat tosiasiallisen päätösvallan käyttämistä (tilien ja byrokratian pyörittäminen, muita ei toimijoita kun ei ollut). Rikollista toimintaa poliisi ei löytänyt, mutta miten tuollainen vaikuttaa vaalikelpoisuuteen? Koska poliisi ei tähän vaalikelpoisuusasiaan ottanut kantaa, onko se valtuuston ratkaistavia asioita? Mikähän mahtaa muuten tämän vaalikelpoisuusasian selvittämisen tilanne. Lainaus iisalmisesta:

"Pyhäjärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Jukka Tikanmäki saa poliisilta puhtaat paperit roolistaan Pyhäsalmen Lentokenttä Oy:n asioiden hoitajana. Ilmailuharrastaja ja pitkäaikainen lentokentän ex-päällikkö hoiteli vuosikausia yhtiön tilejä ja byrokratiaa, mutta rikollista toimintaa asioiden hoitoon ei liittynyt.

Poliisi korostaa, että osakeyhtiölain mukaan kaupungin omistaman lentokenttäyhtiön varainhoidon ja kirjonpidon valvonta kuuluu yhtiön hallituksen vastuulle. Vaikka Tikanmäki onkin pyörittänyt yhtiön maksuliikennettä vuosikausia, hänelle ei ole siirretty virallisesti kirjanpitovastuuta."

Nykyinen hallitus puheenjohtajansa AL johdolla hoiti sen valvontavastuun, jonka tätä edeltäneet hallitukset vuodesta 2002 lähtien eivät ole hoitaneet. Lentokenttäyhtiön hallitus on laiminlyönyt tehtäviään 2002 alkaen ja sille voikin tulla tukala paikka kun asia selviää.

Äänestä

Mutta kuitenkin Jukka Tikanmäki on nostanut kaupungilta varoja nimimerkillä "toimitusjohtaja", niin lopetapa tuo vaahtoominen.

Mitä tarkoittaa Osakeyhtissä sana "toimitusjohtajA" hÄN VASTAA HAL,LITUKSEN KANSSA KAIKESTA.

nYT ON SYYTä l,opettaa tuo hilluminen ja nähdä asiat asioina, ei sinun , ei minun, vaan tikanmäen tekemänä.

Voi vauhkoa, voi hulluutta, voi intohimoja, voi,voi,voi!"!

Äänestä

Niin kukahan liene vauhkona???

Kerroin vain miten asiat menee lainmukaan ,en sitä mitä kylillä huhuillaan tai lehdissä kirjoitellaan ja niin kauna asiat menee näin kuin ne Tuoimioistuimessa lainvoimaisella päätöksellä toisin todetaan!

Se mitä jotkut perhetuttava selvitysmiehet toteaa ei ole lain mukaan merlitystä eikä lainvoimaa, vain viranomaispäätöksillä on!

Äänestä

Tuo aloltus:
Jos kaupunginjohtaja pitää sen vuoksi, että Pyhäsalmen Lentokenttä Oy:n tilit ovat epäselvät ja valtuusto päätti, että (13.12.2010), avustus maksetaan (50 000 euroa) sen jälkeen kun tilit ovat selvät.

Miksi kaupungnjohtaja tulisi erottaa???

Äänestä

Kun on osakeyhtiön tiliin käyttöoikeus (pankki vaatii), on jossain oltava yhtiön päätös asiasta. Kun pyörittää byrokratiaa yksin (muita ei ollut) ja on tilinkäyttöoikeus, on kyseisellä henkilöllä huomattava asema yhtiössä. Varsinkaan kun muita ei ollut...

Äänestä

Tais männä ne lentokentän avustusrahat siihen kaupunginjohtajan uuven VOLVON käsirahan maksuun, loppu lienöö osamaksulla osttettua ja suurilla lupauksilla, että erorahasta loppumaksetaan..

Tummoisiin auton reuhkoihin vielä laitetaan omat nimikirkaimet rekisteritunnukseen, kyllä on höpö homma!

Olis ostanna kunnon auton kuten Leppäharju, Rapoa ja Tikanmäki ajavat UUSILLA Mersuilla!

Äänestä

KUULEPA, VASTUUSEEN JOUDUT PERÄTTÖMISTÄ VÄITTEISTÄ-SI!!!

Äänestä

Rinnevaara erotetaan TÄMÄN vuoden puolella kaupunginjohtajan tehtävistä!

Kaupungin kannattaa maksaa se eroha Rinnevaaralle ja potkaista pihalle!

Pyhäjärvi ei tarvitse sellaista kaupunginjohtaja joka "kurkkii"
hallituksen 1. varapuheenjohtajan seläntakana!

Lähettelee Poliisille tutkintapyyntöjä perättömistä asioista esim. Laukkasen tapaus!

Se on Saletti Niin!

Äänestä
  • Tästäkin kirjoituksesta on syytä kysyä perään.

    Kaupunginjohtaja kun ei ole lähetellyt mitään sellaista, mitä ei kaupunginhallitus ole päättänyt.
    Koetahan rauhottua.

    Äänestä

Ohhoh, jopa nyt murjasit suuren vitsin, mutta eläpä hättäile,

Kaupunginjohtaja on ja istuu paikallaan. Hän ei ole tehnyt mitään sellaista, mistä te olette joutuneet nyt tutkinnan alle.

On se niin vaikeeta sanoa, että on vääräsä ja niin onnetonta hakea syitä syyttömästä.

Äänestä
  • Ei kai tässä kaupungin erorahoja maksella, kun ihminen ei ole tehnyt mitään sellaista, että olisi syytä-.

    Oletko ihan bimbo- sanoisin el bimbo- vai leidi.

    Niinhän tuo laukkanen sanoi Pyhäjärven Sanomissa: "Kiitän poliisia, että se on ......."

    Olisi pitänyt mielestäni paremminkin olla pahoillaan, että tuollainen paperi on mennyt ja saatettu julki poliisin toimesta, vaikka sitä ei ole kaupungin taholta sinne lähetetty.. Panee miettimään, mitä,kuka,missä,milloin,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

    Äänestä

onko varmaa?

Äänestä

Eiköhän jo kuntalaisten mielestä kjohtajan pitäisi itse erota virastaan? Erorahoista pitäisi olla enempi kritiittiä. Ei herranen aika saa maksaa niin paljon erosta, sillä sillähän rahalla työllistetään monta ihmistä terveydenhuoltoon. Leppäharju ei todellakaan ole asiantuntija tällä alalla. Lähde Tita hiljaa ja rahattomana pois.

Äänestä
  • Tulee vain mieleen, että jos vanhushuoltoon, lasten ja nuorten hyvinvointiin pyydettäis 200 000 euroa lisää rahaa niin ei varmasti annettaisi!

    Jokainen meistä Pyhäjärvisistä tietää miten paljon kunnassamme tehdään esim. nuorten keskuudessa itsemurhia joka vuosi.

    Nyt kuitenkin yhdelle henkilölle jonka kuukausitulot ovat 10 000 euron luokkaa luvataan tämmöisiä erorahoja, kauhistuttaa mihin ollaan menossa..

    Äänestä

  • Jotkut unohdetaan kirjoitti:

    Tulee vain mieleen, että jos vanhushuoltoon, lasten ja nuorten hyvinvointiin pyydettäis 200 000 euroa lisää rahaa niin ei varmasti annettaisi!

    Jokainen meistä Pyhäjärvisistä tietää miten paljon kunnassamme tehdään esim. nuorten keskuudessa itsemurhia joka vuosi.

    Nyt kuitenkin yhdelle henkilölle jonka kuukausitulot ovat 10 000 euron luokkaa luvataan tämmöisiä erorahoja, kauhistuttaa mihin ollaan menossa..

    Jotkut unohdetaan: Eikös se AL määritellyt palkan ja erorahan tälle leidille.

    Äänestä

  • tosi karmeeta kirjoitti:

    Jotkut unohdetaan: Eikös se AL määritellyt palkan ja erorahan tälle leidille.

    Kyllä se näin oli, mutta AL oli jo saanut ensimmäisen aivoinfraktin silloin ja ei ollut enää tolukussaan. Lakihan sanoo, että jos on ymmärrystävaille olevassa tilassa niin silloin ei ole oikeustoimikelpoinen, tehdyt päätökset ja sopimukset pitää näiltä osin perua!

    Äänestä

  • Kirjoittele vaan omasta puolestas, elä kaikkien kuntalaisten.

    Äänestä

Lähtökohta on nyt se, että tutkintapyyntö on Laukkasesta kaupunginhallituksen valtuuttaman asiamiehen Karmavuon allekirjoittama ja Poliisille toimittama!

On vain huhupuheita ettei näin olisi.

Karmavuohan ei itse ole julkisuudessa eikä myöskään Poliisille kertonut, ettei näin olisi!

Ainoastaan Kaupunginhallituksen 1. vpj on kertonut omana kantanaan asian olevan toisin!

Äänestä

Ei kaupunginjohtaja ole mihinkään lähdössä. Mitä te houraatte?

Ei kaupunginhallitus ole valtuuttanut ketään. Ei papereissa ollut valtakirjaa, eikä
valtuutuksia ole. Katsokaa pöytäkirjoja. Etsikää syitä ja syviä ihan toisaalta.

Mitä te houraatte? Ettekö ymmärrä lukemaanne.

Äänestä
  • On totta, että sinä et ymmärtänyt yllä olevaa tekstiä ja minkäs me sille voimme jos ei ymmärrä niin ei ymmärrä!

    Äänestä

  • Lukemat ymmärretään. Onko kukaan entinen kaupunginjohtaja nauttinut ko kjohtajan palkkaa ja onko saanut erorahaa?

    Äänestä

  • voi yksinkertaisuus1 kirjoitti:

    Lukemat ymmärretään. Onko kukaan entinen kaupunginjohtaja nauttinut ko kjohtajan palkkaa ja onko saanut erorahaa?

    Ei kukaan, Pietiäisen Pekan palkka oli 5800 €/kk, erorahasopimus oli, mutta ei saanut kun lähti itse pois, koska kertoi, että ei halua "Leikkiä lasten kanssa hiekkalaatikolla" enää.

    Rinnevaarahan saa lähtee itse pois tai erotetaan!

    Nythän tämä erorahasopimus on Rinnevaaran osalta muuttunut PIMITTÄMISRAHASOPIMUKSEKSI!

    Ja se asioiden ja asikirjojen pimittäminen kyllä toimii 100 %:sti!

    Äänestä

On myös totta, että näitä juttuja ikävimmästä päästä sepittelee HH

Äänestä
  • En itse ole henkkoht. kuullut em. juttuja HH.lta.

    Äänestä

Se joka lähtee politiikkaan tai julkisille hallintopaikoille pitää kestää myös henkilökohtaista kritiikkiä, jos ei kestä sitä pitää hypätä kelkasta pois!

Se mitä Rinnevaarasta on tänne kirjoiteltu on vain "jäävuoren huippu", siitä mitä tuleman pitää joka on ihan jotain muuta!

Valitettavasti määrättyjen asioiden selvittäminen on vielä kesken, mutta aikanaan kun jokainen "pilkku" on hänen menneisyydestään ja tekemisistään muualla ja Pyhäjärvellä käännetty tulet olemaan "chokissa" sen lupaan!

Jos verrataan sitä mitä Jukka Tikanmäestä on näillä palstoilla kirjoiteltu on ihan jotain muuta kuin Rinnevaarasta!

Eikä kukaan "hypi seinille"!

Te Rinnevaaran "hännystelijät" leimasitte Tikanmäen roistoksi, varkaaksi ja valehtelijaksi julkisuudessa jo siinä vaiheessa kun jätitte tutkintapyynnön Lentokenttä Oy asiassa Poliisille, nyt kun veditte "vesiperän" jutussa jatkatta Poliisin ja Tikanmäen leimaamista jatkuvasti, käsittämätöntä!

Tämä Teidän juristiksi itseään kutsuva Karmavuo ei nauti Suomalaisten lakimiesten keskuudessa minkään moista arvostusta.

Oli hupaisaa katsottavaa valtuustonkokuksessa kun tämä Teidän Karmavuonne kommentoi Lentokenttä Oy:n asioita valtuustolle vaikka hänen selvitystyönsä oli vielä kesken, yleensä kuuluu tapoihin, että keskeneräisiä asioida ei kommentoida!

Valtuuston kokouksessa OTL Rapon kysyessä karmavuolta kuka vastaa osakeyhtiön hallinnosta, Karmavuo vastaa; Toimitusjohtaja ja hallitus, Rapon tarkentaessa kysmystään kuka vastaa osakeyhtiössä hallinosta jos hallitusta ja toimitusjohtajaa ei ole? Karmavuo vastaa Toimitusjohta, rapon kysyessä uudestaan, että ; jos toimitusjohtajaa ei ole kuka vasta silloin, Karmavuo pyörtää kysmyksen ja jatkaa toisesta aiheesta!

Miksi hän ei voi vastata siten kuin asiat ovat, elikkä osakkeen omistajat vastaavat silloin toimenpiteistä kutsua yhtiökokouskoolle ja nimittää uusihallitus...!

Äänestä

Ohhoh!! Lopeta jo sinä häännysstelijä suuntaan, jos toiseen. Ei jaksa lukea noita vuodatuksiasi.

Jospa ne asiat selviää ja sitten voidaan laulaa kuorossa!!

Äänestä

Kaupunginjohtajan kanssa tehty sopimus noudattelee samaa sopimusta kuin Pekka Pietiäisen kanssa aikoinaan tehty sopimus.

Lopettakaa tämä räksyttäminen ja antakaa tehdä virkaansa.

Kyllä johtavan virkamiehen pitää kestää kritiikkiä, mutta ei sentään henkilökohtaisuuksiin menoa kenenkään tarvitse sietää.

Kyllä HH on nyt aivan tarpeeksi, samoin pitäjänneuvos ja komus ja PL jne.. olette nyt tehneet jo tehtävänne ja laatusanojanne levittäneet, että KIITOS, nyt riittää, ihan joka ketjun puolesta.
K;yllä teidät on todettu ja tunnistettu.

Äänestä
  • Kuulee "Lättäjalka" sinä et tunnista yhtää mittää, et erota omia varpaitas variksen koivista!

    Mikä sinä olet ihmisten kirjoitteluja rajoittamaan, jos ei hermosi kestä niin mene Rautakauppaan, ohjeet toisaalla!

    Äänestä

  • Hyppää köyteen! kirjoitti:

    Kuulee "Lättäjalka" sinä et tunnista yhtää mittää, et erota omia varpaitas variksen koivista!

    Mikä sinä olet ihmisten kirjoitteluja rajoittamaan, jos ei hermosi kestä niin mene Rautakauppaan, ohjeet toisaalla!

    Lättäjalka, mikä se semmonen olio on, hyvä herra?

    Äänestä

Lukekaa nyt alkajaisiksi se poliisipöytäkirja liitteineen. Sitä saa lunastamalla hankkia jokainen itselleen. Sieltä näkyy mitä ihmeellisempiä väittämiä. Kerrotaan Kumpulaisen ja Rinnevaaran kuuluvan dementiayhdistyksen hallitukseen. Se ei pidä paikkaansa. Kävin lukemassa pöytäkirjat. Voin kertoa teille oikeaa totuutta: Suomen Dementiayhdistys ry: kokoonpano on seuraava:
Puheenjohtajana toimiin Jukka Tikanmäki ja sihteerinä Seija Mustaparta.
Jäsenet seuraavasti: Unto Matilainen, Anne Happo, Anita Laitinen, Päiivi Niemelä, Taimi Piippo, Tarmo Rapo ja Martti Ruotsalainen. Varapuheenjohtajana toimii Unto Matilainen. Kyse on v. 2011. Jukka Tikanmäki on kuulunut pitkään tuohon hallitukseen.
Herää kysymy, miksi poliisi kertoo pöytäkirjoissaan virheellistä tietoa. Virheellisen tiedon pohjalta ei voi syntyä oikeita ratkaisuita. Pöytäkirjasta löytyy muutakin ihmeteltävää. Kun luette, niin näette.

Kaupunginjohtajaan kohdistuvat kirjoituksenne ovat ala-arvoisia. Ihan vastoin parempaa tietoanne kirjoittelette ja yritätte villitä ihmisiä ja toinen toisianne. Hurmostilanne ylittää jo kaikki ihmismielelle tunnusomaiset käyttäytymisnormit. Mitä tuo lienee. Hankkikaa oikeaa tietoa ja asettukaa aloillenne. Tietoa on saatavilla, pitää vain nähdä vähän vaivaa. Tiedän sen verran, että jokaisella teillä on varaa sen verran.

Äänestä
  • Syytätkö Jokilaaksojen Poliisin Rikosylikomisario Piispasta virkarikoksesta vai mitä vihjailet???

    Äänestä

Suomen dementiayhdistyksen toiminnasta ja hallinnosta on tarkkaa tietoa esitteessä. Sen voi jokainen tietoa tarvitseva googletta "Suomen dementiayhdistys ry".

Äänestä
  • Kysyinkin; "Syytätkö Jokilaaksojen Poliisin Rikosylikomisario Piispasta virkarikoksesta vai mitä vihjailet??? "

    En kysynyt mistä tietoa on saatavilla!

    Äänestä

Miten on voinut syntyä tämmöinen päätön kirjoittelu kaupunginjohtajaa vastaan. Missään tilanteessa hän ei ole käyttäytynyt asiattomasti. Päinvastoin. Ovat kirjoittelijat tainneet erehtyä ihmisessä täydellisesti.

Äänestä

Voi,voi hh. Koeta nyt rauhoittua . On niin kaunis ilma ja sorsastus kesken? vai?

Kyllä tuntuu, että sanat hyppivät silmille, kun niin vihan vimmoissasi kikrjoittelet. Rauhoitu tai käy apteekissa tai rautakaupassa tai miten vain. Miten on kuun asento näihin aikoihin?

Äänestä
  • ei tuo luulisi olevan vaikea selvittää kuka tutkintapyynnön samista lähetti parerista on helppo ottaa sormenjäljet tuskin sitä paperia moni on kosketellut, asia on selvitettävä juurta jaksain ja se selviää se on varma

    Äänestä

Ainoa asiallinen , tahdikkaasti käyttäytyvä on kaupunginjohtaja. Hoitaa kunnan asioita hyvin. Eikö voi sitä jo todeta ja antaa hänelle tunnustusta. Jatkuva räkätys saisi jäädä luontoon rastaiden tehtäväksi.

Äänestä
  • Kerro nyt meille kuinka paljon se sinulle siitä erorahasta lupasi kun koko aika "hännystelet" Rinnevaaraa!

    Äänestä

Kerropa sinä mitä pahaa hän sinulle juuri sinulle on tehnyt. Saataisiin vähän taustaa tuommoiselle äksyilylle ja vihan kylvämiselle.

Äänestä

Katso ympärillesi minkä kaaoksen Rinnevaara on saanut Pyhäjärvellä aikaan, käsittämätöntä???

Äänestä
  • Mitä kauheaa juuri SINULLE. Vaikea sanoa - vai mitä?

    Äänestä

  • Uskomatonta mikä kaaos, kun asiota aletaan hoitaa lain edellyttämällä tavalla.
    Laki on oltava ja sen mukaan toimittava,kaaos on ollu käymistilassa
    vuos, kymmenet paiseen pää on aukaistu.
    Nyt siis viimeinkin on löytyny rohkeutta puuttua asioiden kulkuun.
    Ja kyllä se kaaosta aiheuttaa tiettyyn piiriin, se on täällä myös luettavissa.

    Mitäpä muuta kuin pöytä siistiks.

    Äänestä

Joo,rupes sotkut selviämään,joita nyt yritetään pimittää ja sotkee kaikin keinoin eräitten taholta??Kaupunginjohtaja nyt PARAS mitä täälä on ollu ikinään!!!!!!

Äänestä
  • Hän ei ole voinut aiheuttaa hajaannusta keskustaan, koska hajaannus tuossa polittisessa joukossa on ollut jo pitkään Tämän poliittisen sekaannuksen kestosta on Tikanmäkikin lehtien palstoilla esittänyt huolensa. Toisetkin puolueet näyttävän sekoilevan . Tämmöiset asiat ja niiden seuraamukset ovat poliitikkojen omia juttuja. Älkää esdes kehdatko pitää kansaa niin tyhmänä, että se ei huomaisi. Mikä hiton ripuli poliittisia sisä- ja ulkopiirejä oikein riepottelee? Ajatuksetkaan eivät ole enää kirkkaimmillaan.

    Äänestä

PARASTA ennen päiväys mennyt jo vuosikymmeniä sitten umpeen!

Muuallle ei kelvannut niin tyhmät Pyhäjärviset akat otti!

Äänestä
  • Eilisen teeren poikanenko siellä piipittää.

    Äänestä

Joku tuleva/oleva lökäpöksy siellä reuhaa.

Äänestä

Harhapuhett suollettu solkenaan.

Äänestä

Mitä johtamista tuommoinen on räksyakat hyppii nelille. Taitaa Tikanmällä aika männä siellä "Vironperällä" uutta farmia rakentaessa, kuulema joka viikko tai ainakin joka toinen viikonloppu leijalla merenyli farmileen lentelee, lentokenttäkin kuulema on keskellä tiluksia.

Kyllä se vain on niin Tikanmäen Jukka, että jos sinä et hoida sitä kaupunginjohtajan ja hallituksen erottamista pikapuoliin niin siitä ei hyvä seuraa, ensiski sinä et tule meirän maille hirvijahtiin, etkä ees lentsikallas meirän maiden yli lentele jos ei pikapuoliin ala tapahtua ja muistakkii, että hirvijahin alakuun ei ole paljua aikoo.

Ei taida pojalla enää paljon kiinnostusta olla näperrellä pikkukylän poliitiikassa!

Äänestä

Asianosaiset ovat aktivoiituneet lähinnä avustajiensa toimenpitein.

Yhden asianosaisen yksilöintressi on selvinnyt. Tarkkailu kohdistuu nyt seuraamaan avustajien uusia toimenpiteitä suhteessa yksilöintressin mahdolliseen toteutumiseen.

Toinen tutkimussuunta keskittyy asianosaisten yhteisöintressin syvempään tarkasteluun ja mahdollisiin uusiin yksilöintresseihin.
Viranomaiset näyttäytyvät tällä hetkellä sivurooleissa.

Äänestä

mEIJÄN MAIJEN PÄÄLLÄ SIELLÄKÖ SE LENTELEE.

sOITTELE jUKALLE, EI TÄÄLLÄ TARVII KOMENTOJA JAKAA

Äänestä

Otin neuvosta vaarin ja soittelin. Aikoo hoitoo asian kuntoon, mutta sano, ettei tule hättäillä kun hättäilemällä kuulema tulloo vai niitä "kusipäisii mukuloita"!

Uskoa pittää kun Mies kerta noin luppoo!

Lentoluppoo on jatkettu, mutta vain toistaaseksi!

Äänestä

ON SE JÄRKYTTÄVÄÄ JOS HALLITUS ON TUOMMOISEN SOPIMUKSEN TEHNYT!

"Tulee vain mieleen, että jos vanhushuoltoon, lasten ja nuorten hyvinvointiin pyydettäis 200 000 euroa lisää rahaa niin ei varmasti annettaisi!

Jokainen meistä Pyhäjärvisistä tietää miten paljon kunnassamme tehdään esim. nuorten keskuudessa itsemurhia joka vuosi.

Nyt kuitenkin yhdelle henkilölle jonka kuukausitulot ovat 10 000 euron luokkaa luvataan tämmöisiä erorahoja, kauhistuttaa mihin ollaan menossa.. "

Minullakin eläke vain 690 eutoa kuukaudessa, siitä verot ja eläminen..kaupunginjohtajalle maksetaan kuukaudessa sama mitä minä saan vuodessa eläkettä...

Kyllä nyt meidän eläkeläisten pittää puuttua asiaan.

Näin se Nurminenkin näyttää meidän eläkeläisten asioita hoitavan.

Äänestä

Hyvä Kaupunginhallitus

Tuossa joku kirjoittaa eläkeläisten kohtelusta.

Hienoa kaupunginhallitus ja johto. Olette esittämässä, että kunnallisveroäyriä lasketaan.

Saapa vähän voita leivän päälle.

Hyvä kaupunginhallitus!!

Toivottavasti valtuusto on yksimielinen tässä päätöksessä.

Äänestä
  • Kerroppa tälle eläkeläiselle joka saa eläkettä 690 euroa kuukaudessa, josta peritään 23% veroa ja käteen jää 531 euroa mitenkä paljon se veron alennustuo lisää rahaa siihen voin ostoon???

    Sattuu vain olemaan niin, että näissä pienissä eläkkeistä perittävä vero prosentti on kiinteä eikä se silloin vaikuta eläkeläisten tuloihin mitenkään!

    Verohallinto määrää perittävän veron määrän eläkkeistä ja muista sosiaalietuukista ei Pyhäjärven kaupungin hallitus!

    Kerroppa paljonko se veroprosentin alennus vaikutta Rva kaupunginjohtajan palkkaan, kuinka paljon hän saa lisää rahaa kuukaudessa käteen?

    Väittäsin, että hänen tulonsa lisääntyy lähes saman verran kuin tämä eläkeläinen saa kuukaudessa käteen, siis lähes!

    Äänestä

Täälläpä taas vikisee ja päristelee nämä johtajan erottajat. Ei ole mitään aihetta eikä syytä.Voitte saada tyydytystä sadistisille tuntemuksillenne vaikkapa repimällä itseänne parrasta.

Äänestä

On karmeaa, kun asioista on jyvällä, mitä valheita tieto tuotta tuskaa kirjoittelee.

Ei kehtaa edes ruveta oikomaan. Tasaveroa ei ole, kukin maksaa tulojensa mukaan. Olisi liikaa ruveta oikomaan tätä saastaa , jota levität.

Ootko sinä Terve

niinkö on vaikeaa nähdä, että vilpillistä yhteiskunnan varojen hoitoa ruvetaan oikomaan?

Äänestä
  • Soitteleppa Verhallintoon huomenna ja kysele miten menee?

    Et ole varmaan koskaan ollut työttömyyspäivärahallakaan?

    Äänestä

Herjauksen asteelle ovat täällä johtajasta perättömiä kirjoittelevat henkilöt. Heidän puheensa ovat niin ala-arvoisia, että ei uskoisi koulun käymättömienkään tämmöistä sontaa suustansa päästelevän saati sitten akateemisten, joita muutamia kuuluu olevan

Äänestä

Ootko sinä ollu, aina kepu jonkun paikan sinulle on järjestänyt. Elä vaivaannu tulkitsemaan toisten elämää.

Äänestä

Aika on tullut meidän kaupunginjohtaja ja hallitus ei laittanu
vaaleanpunaisia sydänlaseja silmille, ja lähtenyt tanssin pyörteisiin.
Tämän tietyn joukon mukaan.
Tarttuivat tomerasti toimeen, kaikesta vastarinnasta huolimatta.
He ovat laittaneet itsensä likoon, veronmaksajien puolesta.
Ei ihme jos johtajat vaihtuneet ovat varmaan nähneet tilanteen,
joka on lähes sietämätön.
Kaikki ei taivu samaan tahtiin.

Äänestä

Kuulin tuossa ohi mennen, että siellä Pyhäjärvellä on aika hyvää Geeniperintöä olemassa kun valtuuston puheenjohtajan kaksi (2) jälkeläistä väittelevät lähiakoina Espoon Otaniemessä Tohtoriksi, miten lie se jälkeläisten puoli siellä Hallituksen puolella nykyisin???

Äänestä

Ootellaan, ootellaan, mutta ei pitkästytä!!!???

Jätetäänpä akateemiset rauhaan!!!!! ja heidän jälkeläisensä. Saattas olla ihan fiksua.

Mites korkealle olet itse päässyt? Vai sitäkö tämä kikrjoittelu osoittaa, että et ole ihan siellä, missä ystäväsi lapset ovat.

Äänestä

voi kauhistus , pitääkö jälkeläisetkin marsittaa kilviks.
Geenit voi olla myös äidiltä,.

Äänestä

On se hyvä, että vähän sitä hyvä laatuista Geenistöä Pyhäjärvellä joku kantaa, todella hyvä!

Taitaa mennä niin, että Geenit tulee 50/50 isältä ja äidiltä nyky tutkimuksen mukaa!

Äänestä

Meijän johtaja hoitaa teijänkin lasten asioita.

Ulkomaalaisviraston huomattavassa asemassa oleva virkamies kirjoittelee tänne 24:een

Äänestä

Osa asianosaisista näyttää toimivan niin yksilö- kuin yhteisöintressin ohjaamana.
Tällöin avustajien joukko on heterogeeninen. Avustajissa esiintyy heitä,
/ jotka ovat tietoisia todellisesta intressistä
/ joilla on paljon tiedonmurusia, mutta ei tietoa todellisesta intressistä
/ jotka toimivat asianosaisten tietolähteenä eikä ole tietoa todellisesta intressistä
/ jotka toimivat tietämättään avustajina tietämättämitään intressistä.
Kaikki nämä ryhmät näyttävät nyt olevan toiminnassa.
888888888888888

Äänestä

Soveltuvuustestit ovat yleistyneet rekrytoinneissa, kertoo Helsingin Sanomat.


HELSINGIN SANOMAT KERTOO TÄNÄÄN! 28.08.2011


Työnantajat haluavat yhä useammin asiantuntija-arvion työnhakijan persoonallisuudesta ja kyvyistä. Varsinaisia tilastoja testien määrästä ei ole, mutta asian ovat havainneet niin testiyritykset kuin työnantajat, ammattiliitot ja psykologiliittokin.

Soveltuvuustestejä käytetään erityisesti rekrytoinneissa esimies- ja asiantuntijatehtäviin sekä toimihenkilöiksi tai myyntityöhön pyrkiville.

Muuhun Eurooppaan verrattuna Suomessa tehdään paljon soveltuvuustestejä.

Miksi Pyhäjärven kaupunki ei käyttänyt alan ammattilaisia valitessaan kaupunginjohtajaa????

Kyllä ihmeteltäisiin jos jossakin yrityksessä esim. Nokia valittaisiin johta siten, että siitä äänestettäisiin kuka halutaan!

Äänestä

Mitäpä peräkäteen viisastelet? Ei liene edes aihettakaan . Virallisesti on valtuusto vaalin suorittanut. Ihan kiinni olevilla lapuilla.

Äänestä
  • Älä ota kantaa jos et ymmärrä lukemaasi ja ole silloin hiljaa se on paljon viisampaa ja näytät ainakin "Fiksummalta"....

    Äänestä

Jälleen yllättävä havainto. Ainakin yksi avustajista on siirtymässä asianosaisiin.
Taustat selvityksessä.
9999999999999

Äänestä

Me olemme vuosi sittn valinneet parhaan kaupunginjohtajan hakijoista. ja

SILLÄ SIISTI

Äänestä

Älä hyvä ystävä ole nuin Naiivi.

On turha kenenkää puhua tuommoista soopaa, että joku Etelän-kuningatar tulis meille Pyhäjärvisille noin vain hyvän työntekijäksi, Höpö Höpö!

Rinnevaara tuli Pyhäjärvelle VAIN ja AINOASTAAN hyötyäkseen ITSE ennen eläkkeelle jäämistään Mahdollisimman paljon!

No ei siitä voi häntä syyttää jokainen varmasti valitsee urallaan sen tuottoisimman Duunin ja varsinkin muutamaa vuotta ennen eläkkeelle siirtymistä!

Te Pyhäjärviset olette vain niin Raukkoja, että uskottelette tuommoista hölynpölyä itselle. Sitä kutsutaan itsensä pettämiseksi ja se on samanlainen sairaus kuin ALKOHOLI.

Olen pahoillani tuottaa Teille pettymys, muuta totuus on vain tämä eikä muuksi muutu!

Äänestä
  • otahan taas huikka että saat psykedeelisen mielikuvituksen lentoon

    Äänestä

  • 6+1=? kirjoitti:

    otahan taas huikka että saat psykedeelisen mielikuvituksen lentoon

    Nyt munasit,meille pyhäjärvisille.ja sitten sanot te pyhäjärviset raukkoja.Raukka ite,

    Äänestä

Hyvinkin pian näyttää olevan tähän erottamisasiaan tulossa vauhtia!

Parista Dogumentista enää kiinni, muuten homma kasassa!

Äänestä

Puuttuuko sieltä Rapon ja Tikanmäen todistus. Hehän lausuivat todistuksia
Heikki Hankilalle.

Äänestä

Elä viiti. Rapohan kirjotti hurskaita lehessä. toimittaan vain annettujen ohjeitten mukkaan. maksettaan kikrkonveroa, niin taivasossuus on varma.
tehhään pahhoo ja pyyvettään anteeks. siinä se on. ja taivas aukenee.

se on todistettu, varmaan rapo tekkee niin ja toivoo meijän muijenkin niin tekevän.
mutta se, että ei kohisteta syyttömiin näitä- oppeja teoissa, olis parrei niin rapolle kuin meille muillekin.

Äänestä

Mitä se Rikoslaki muuten siitä sanoo, kun esimies (Virkamies) menee tarjoamaan alaisenaan olevalle virkamiehelle lähes tuhannen euron korotusta kuukausipalkkaan ehtona vain, että sinun pitää kertoa asiat siten kuin minä haluan oli totuus mikä tahansa?

Kun otetaan lisäksi huomioon, että tapauksia on useampiakin!

RIKOSLAKI KERTOO NÄIN;

RKL 13 § (12.7.2002/604)

Lahjuksen antaminen

Joka virkamiehelle lupaa, tarjoaa tai antaa hänen toiminnastaan palvelussuhteessa hänelle tai toiselle tarkoitetun lahjan tai muun edun, jolla vaikutetaan tai pyritään vaikuttamaan taikka joka on omiaan vaikuttamaan virkamiehen toimintaan palvelussuhteessa, on tuomittava lahjuksen antamisesta sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.
Lahjuksen antamisesta tuomitaan myös se, joka virkamiehen toiminnasta palvelussuhteessa lupaa, tarjoaa tai antaa 1 momentissa tarkoitetun lahjan tai edun toiselle.

RKL 14 § (24.7.1998/563)

Törkeä lahjuksen antaminen

Jos lahjuksen antamisessa
1) lahjalla tai edulla pyritään saamaan asianomainen toimimaan palvelussuhteessa velvollisuuksiensa vastaisesti lahjojaa tai toista huomattavasti hyödyttäen tai toiselle tuntuvaa vahinkoa tai haittaa aiheuttaen tai
2) lahjan tai edun arvo on huomattava
ja lahjuksen antaminen on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä, rikoksentekijä on tuomittava törkeästä lahjuksen antamisesta vankeuteen vähintään neljäksi kuukaudeksi ja enintään neljäksi vuodeksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kummallista touhua kirjoitti:

Miksi Pyhäjärven kaupungin hallitus ei ole ottanut edellisen hallituksen kokouksenesityslistalle kaupunginjohtajan erottamis asian valmistelua vaikka se oli jo edellisen valtuuston kokouksen esityslistalla?

Hallituksen olisi tullut selvittää onko syytä tehdä valtuustolle esitystä kaupunginjohtaja Rinnevaaran osalta?

Näyttää siltä, että Pyhäjärvellä hallituskäyttää suurempaa valtaa kuin valtuusto, periskummallista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu