Haluaako muslimiterroristit koko maailmaan - Suomi mukaanluettuna - Taleban tyylisen hallinnon?
Haluaako ne taleban-valtiota?
Eero K
2313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Lähinnä sellaista se Koraanin oppi taitaa olla. Siellä on selvät tekstit, mutta islamin omat asiantuntijat eivät niitä sellaisina halua nähdä. Islam on rauhan uskonto, ne sanoo. Kuitenkin myös bin Laden on muslimi ja niitä kiivaimpia uskovaisia varmaan. Islam on siis kaksiluonteinen. Siinä on hyvä ja paha. Islamilaiset itse pitää tietysti myös pahaa hyvänä. Käsien ja jalkojen, kaulojenkin katkominen on vain hyvää. Samoin ihmisten ruoskiminen ja kuoliaaksi kivittäminen, sekin kaikki on hyvää.
Näitä on paljon käsitelty islam palstalla ja kuva alkaa selkiintyä. Vuosi siinä on vierähtänyt, ja monet ovat tutkineet ja päätyneet samanlaisiin johtopäätöksiin.
Tavoitteena on kalifaatti, islamilainen yhtenäisvaltio. Eihän siinä tietenkään niin käy. Bin Ladenista ei tule kalifia vaan erittäin kuollut ruumis. Sekä sanan poliittisessa että lääketieteellisessä merkityksessä.