Haluatteko että aja "selvinpäin"....

Rallikuski 400km/h..

3

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fdvg

      Huomasin saman uutisen, enkä voi kuin ihmetellä.
      Tuo kertoo siitä ettei nämä "asiantuntevat" poliisit osaa sanoa ääneen muuta kuin omia ennakkoluulojaan.

      Todellakin paljon on työtä tehtäväpotilasjärjestöillä ja meillä addeilla valistuksen suhteen.

      En ole tavannut yhtään addia, joille on annettu lääktys ilman tarkkaa harkintaa tai valvontaa.

      Sen sijaan olen tavannut hurjan määrän suomalaisia, jotka ajavat autoa unilääkkeiden vaikutuksen alaisena tai särkylääke pikkunaukku coctaililla. Puhumattakaan väsymyksestä. Harmi ettei tällaiset näy noissa poliisien kenttätesteissä, sillä polliisi saisi enemmän varoja käyttöönsä kun alettaisiin testata kolaroivista autolijoista väsymystä ja muita lääkkeitä.

      Voisi kyllä käydä niin, että tiet tulisivat sitten kovin hiljaisiksi ajajista.Toisaalta..siellä voisi sitten sitä ei-lääkityksenalaista ajoa harrastaa ("hups! se olikin liikennemerkki eikä ihminen" "ai mikä jalankulkija suojatiellä???" ;) )

      Vaan potkitaan vain addeja, emmehän me olekaan kokeneet elämässämme tarpeeksi alistamista ja vähättelyä sekä ennakkoluuloja.

      mieluummin kyllä kolaroin lääkityksen alaisen addin kanssa kuin jonkun kuumapäisen rallireiskan.

    • Oujee...

      Ahaa... eli jos lääkitys tekee minut "normaaliksi", niin sitten en voisi ajaa autoa, kun olen huumausaineden alainen. Samalla periaatteella kaikki "normaalit" voi laittaa ajokieltoon, sillä he ovat sitten samassa mielentilassa, kuin minä, jos olen lääkityksen alaisena. Miten jotkut ei voi tajuta näin päivänselvää asiaa? Lääkitystä ei käytetä huumaavan vaikutuksen aikaansaamiseksi, vaan adhd henkilön normalisoimiseksi. Adhd henkilö itse, sekä ihmiset hänen lähellään ovat paljon paremmassa turvassa, kun keskittyminen saadaan normaalille tasolle. Ei vaan voi käsittää.

    • marinakoko

      Mulla lääkitys on ehdoton edellytys jos meinaan ajaa yhtään pidempään matkaa. Kaupunkiajo menee ok, kun on tarpeeksi virikettä, mutta maantieajossa mua alkaa väsyttämään niin tolkuttomasti. Meinaan siis nukahtaa rattiin, jollei ole lääkitystä. Toinen keino millä voin yrittää maantieajossa pitää virettä yllä, on esim. puhua puhelimessa, syödä, juoda...mutta onko se sitten turvallista? Lääkkeen kanssa mä voin ajaa ihan rauhassa, radiotakaan ei tarvii olla päällä, ja keskityn vain ajamiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      153
      11031
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5278
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2483
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      31
      2169
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1741
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1604
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1280
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1216
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      956
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      98
      952
    Aihe