I. Piet. 3.
Vain muutama ihminen, kaikkiaan kahdeksan, pelastui arkissa veden kantamana. [1. Moos. 6:5-8,17-22]
21 Tuon esikuvan mukaisesti teidät pelastaa nyt kaste, ei siksi että te siinä luovuitte saastaisesta elämästä, vaan koska Jumala teki kanssanne hyvän omantunnon liiton. Sen perustuksena on Jeesuksen Kristuksen ylösnousemus, [Ef. 5:26; Hepr. 10:22]
Vert. Katekismus ja siellä "Kasteen armo"
Kaste pelastaa
6
<50
Vastaukset
- herraonyksi
Mitä ryöväri teki ristillä? ainoastaan kysyi saako hän olla jeesuksen kanssa paratiisissa ja tämä luettiin hänelle pelastukseksi, eli usko pelastaa. Kaste on puhtaan omantunnon pyytämistä jumalalta
Monet, jotka väittävät uskovansa, hokevat jatkuvasti: "Ei kaste pelasta!"
- mathetes
Vastaus nimim,Kristitty45,lle
Kirjoitit:
>>Kaste pelastaa
21 Tuon esikuvan mukaisesti teidät pelastaa nyt kaste, ei siksi että te siinä luovuitte saastaisesta elämästä, vaan koska Jumala teki kanssanne hyvän omantunnon liiton. Sen perustuksena on Jeesuksen Kristuksen ylösnousemus,Vert. Katekismus ja siellä "Kasteen armo"- Kristitty45
(1Piet 3:21)!
"Tämän vertauskuvan mukaan vesi nyt teidätkin pelastaa, kasteena - joka ei ole lihan saastan poistamista, vaan hyvän omantunnon pyytämistä Jumalalta-Jeesuksen Kristuksen ylösnousemuksen kautta"!
Tässä viitataan edeltävään jakeeseen "veden kantamana" ajatukseen. Eli KRISTILLINEN KASTE EI OLE VERTAUSKUVA vaan vertauskuva on edellinen jae Nooan päivistä. Lue oikein!
- mathetes
Vastausta Kristitty45,lle
Nyt sinä itse et ymmäränyt tuon jakeen kokonaissanomaa!
Kerroinhan jo, että Nooa alkoi rakentamaan - ARKKIA - heidän pelastuksekseen ja jonne he myöskin uskossa astuivat ja pelastuivat myös tulvavedeltä! Siis tuo ARKKI oli se joka heidät pelasti, ei vesi, sillä vesihän hukutti tuon syntisen kaupungin! Lue siis sinä itse hiukan tarkemmin ja ajatuksella näitä tekstejä! Tuo jakeessa mainittu vesi on "vertauskuvallisesti" pelastuksessa mukana oleva tekijä, sillä se oli juuri se elementti, joka eroitti ARKIN syntisestä kaupungista ja kannatteli sen erilleen turvaan tuhotulvalta!
Ensin siis astutaan "pelastuksen arkkiin" =(Jeesus), ja vasta sitten voi tulla "vesitulva" =(kaste), joka hukuttaa syntisen maailman ja kuljettaa turvaan ja eroittaa siitä pois Jumalan hengelliseen elämään Kristuksessa Jeesuksessa! Ymmärsithän!?
Kastevesi on eroittava tekijä "maailman ja Jumalan valtakunnan" välillä! Se eroittaa nuo kaksi toisistaan erilleen! Elikä vesikaste on Kristukselle kuulumisesta kertova toimitus, joka kertoo myös synninmaailmasta eroittautumisesta, uskon syntymisen perusteella Kristuksessa Jeesuksessa!
Ymmärrä oikein!
Jeesus sinulle runsaasti sanaansa valaiskoon!
Terv, mathetes - Kristitty45
Luet Raamattua kun noita-akka kristallipalloaan. Luetko paikkakuntasi sanomalehtiä samalla metodilla? Silloin et koskaan ymmärrä mitään.
Ja lainaamani raamatunkuhta oli Pietarin 1.:stä kirjeestä, EI JEESUKSEN OMIA SANOJA. Yrität väkisin vääntää Raamattua mieleiseksesi ja siksi se jääkin sinulta hämäräksi.
Lainaamassani kohdassa (1.Piet. 3:21) puhutaan kristillisestä kasteesta joka on pelastumisen elementti samalla tavalla kuin vesi kannatti arkkia. Katekismuksessa puhutaankin hyvin raamatullisesti "Kerran saatu kaste kantaa läpi koko elämän" (s.88)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama265069Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä644071Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve773637Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732708Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1472483Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta602358Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl782173Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?272127- 1351664
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko371525