Kuten lukijat hyvin tietävät, minä Uusi-ukki, se entinen ja oikea, olen vähän joka-asian tietomies, tosin ehkäpä noin pintapuolisesti katsoen.? Nyt kuitenkin puutun aiheeseen joka minua hiukan "jurppii", näin kevyesti ilmaisten.
Aiheeni tähän avaukseen sain, kun eräs Suomen armeijan Majuri kertoi, miten Suomen armeijan taistelukalusto ruostuu käsiin. Muuten miksi ei sitä kalustoa panna asevelvollisia kiilloittamaan ja huoltamaan, että ne kestäisivät "Isältä pojalle".
Nythän on tosiasia, että Armeijan ajoneuvojen ajettuja kilometrejä tulee aivan älyttömän vähän. Olen täysin vakuuttunut ja tietoinen, että käytössäolevalla kalustolla kyllä pärjättäisiin vielä vuosia, kun vain niitä huollettaisiin huolella.
Mutta eikun vain uudet, jos vielä tuo "ryssä" sattuisi hyökkäämään kuin silloin 39-niin millä me sen torjumme, ajattelee tuo TV-ssä esiintynyt Majuri. Ei hän tosin sano sitä, mutta näinhän se menee.
Olletikin kun tämä Majurimme vielä kertoo, miten eri tarkoituksessa, kuin Suomi muun muassa Ruotsi on melkein kokonaan luopumassa koko armeijastaan, tai huomattavasti sitä vähentäen.
Niin miksihän Ruotsi on luopumassa massiivisista Puolustusvoimistaan, sitä ainakin minä Uusi--Ukki Pohjanmaalta pähkäilen. Onko nyt niin, että Suomipoika on yhä varustautumassa sotaan, josta muut euroopan maat ovat tähän maailmanaikaan luopumassa, ja kun rauhanaate on valtaamassa yhä enenevässä määrin Eurooppaa.
Muistuupa vain mieleeni, kun Suomipoika osti sieltä Itä-Saksasta satoja Panssarivaunuja, tänne Suomeen ruostumaan, tätäkään politiikkaa minä Uusi-Ukki en ymmärrä.
No niin Jomppe, ja myöskin tämä toinen Kapteeni, mitäpäs olette mieltä Ukin ajatuksista.????????????????????
Avaukseni koskee myöskin Kepun ja maamme puolustuspolitiikkaa.
11
96
Vastaukset 11
- kapu -vaari
Tässäpä vastaus hampaatomalle puniki-kääkälle.
Olet niin tyhmä, että et ole kelvollinen avaamaan edes pieruvakoani.
Nyt lähden Amerikkaan hakemaan amerikan herkkua eli kunnon mustaa makkaraa. Harrasta sinä onneton peppuseksiä sillä aikaa muorisi kanssa. - Rakuuna evp
Älä sinä punikki-homo sekaannu asioihin mistä et mitään ymmärrä.
Sinun alaasi on homostelu ja anustappien veisto. - Uusi-Ukki, se oikea.
Ompa mahtavaa käydä Depanttia, noin helvetin sivistyneiden kirjoittajien kanssa. Kyllä nyt väkisinkin on aikani loppumassa tällä Kepupalstalla.
- Kysymyshän on enää
viikoista ja kuukausista kun aikasi loppuu ja kylmä pieru pörähtää perästäsi?!?
- kapin veli
Kerrankin ukki oikealla asialla! Ja se on taivahan tosi!
" politiikkaa minä Uusi-Ukki en ymmärrä." - Toinen homo
Joo kääkkä anustappi vaan rööriin ja viiden kilsan lenkille, niin olo on kuin jompen kanssa olisi peuhannut...
Suomella tulee jatkossakin olla uskottava puolustus. Jos puolustusvoimiemme kalusta ajetaan alas, sitten ainoa vaihtoehto on NATO-jäsenyys.
NATO-jäsenyyden hakeminen kannattaisi muuten aloittaa välittömästi. Ei NATO enään silloin ota Suomea jäsenekseen, jos akuutti kriisi on päällä ja Suomen ikiaikainen vihollinen r y s s ä uhkaa vyöryä rajan yli niinkuin vuonna 1939. Silloin Suomi oli huonosti varustautunut. Oli säästetty puolustusmenoista.- Uusi-Ukki, se oikea.
No teille punikeille on yks lysti maanpuolustus, käpykaartiin te liitytte kuitenkin??? Näin on näreet???
- Kapt evp
Kyllä oikeisiin asioihin olet kiinnittänyt huomiota. Kaluston huolto on todellakin ollut viime aikoina retuperällä. On muka kiirettä ja muuta sohlaamista kuten muuallakin yhteiskunnassa.
Panssareiden hankinta oli järjetön teko, halpa hinta vei järjen.
Onhan noita muitakin päävapaita hankintoja, mm pääkaupungin suojaksi aikoinaan hankittu ohjusjärjestelmä, johon myyjän epäiltiin pystyvän käytännössä vaikuttamaan.
Miniman kertasinko oli ehkä kaikkien aikojen susi, sytytin ei toiminut piehköillä iskukulmilla.
Itäperäinen kuljetuskalusto on myös käyttökustannuksiltaan todella kallis, joten säästöä saadaan kahta tietä kun sitä romutetaan. - Uusi-Ukki, se oikea.
Suurin moka kuitenkin oli ylipäällikön (kassi alman) päätös luopua maamiinoista. Näin on näreet???
- Kapt evp
Kyllä se varmaan suurin moka oli. Itänaapuri kyllä käyttää miinoja ja nauraa partaansa juuri tuon päätöksen vuoksi.
Halonen ei kertakaikkiaan näytä ymmärtävän, että aseistariisunnan pitää lähteä sieltä suurimmasta päästä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251868- 126851
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.123657- 54598
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90555- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko62495Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi267480Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.34463- 9456
Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota31435Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9429- 58422
- 41416
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51415Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan6395