Jos on onnistunut saamaan vuokra-asunnon läheltä juna-asemaa, mutta taloyhtiöllä ei ole autopaikkoja (olen jonossa), missä olette saaneet pitää
autoa toistaiseksi ? Auto on säännöllisessä ajossa työmatkoilla etten tarkoita suinkaan mitään varastointia. Miten esim. asemalle voi jäättää yöksikin ?
autoa toistaiseksi ? Auto on säännöllisessä ajossa työmatkoilla etten tarkoita suinkaan mitään varastointia. Miten esim. asemalle voi jäättää yöksikin ?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Esim. asemalle voit jäättää ihan normaalisti, ajat auton kahden valkoisen viivan väliin. Tämän jälkeen painat jarrupoljinta kunnes autosi vauhti pysähtyy, ts. liike lakkaa. Nyt sammutat ajovalot, paitsi jos ajovaloautomatiikka niin voit hypätä tämän vaiheen yli. Vaihde ykköselle, kytkin pohjassa tietysti, sekä käännät virta-avaimesta auton sammuksiin. Nyt voit poistua ajoneuvostasi turvallisin mielin.
Itse laittaisin myös käsijarrun, mutta tästä on kahta eri koulukuntaa.
Auton voi pysäköidä ajamalla se ruutuun. Muista tehä tarvittavat toimenpiteet, esim parkkimaxy, parkkikiekko tms. Sitten voit jättää sen ja käydä tekee, mitä tekee. Esim jos asuu, niin siirtelet tarvittaessa autoa niin usein, kuin pysäköintirajoitus vaatii. Esim 2h paikkoka käytettäessäsi vaihda paikkaa kahden tunnin välein.