- Olisi uskovaiset keskimäärin onnellisimpia kuin uskonnottomat.
- Olisi uskovaisilla keskimäärin vähemmän sairauksia kuin uskonnottomilla.
- Joustuisivat uskovaiset harvemmin onnettomuuksiin kuin uskonnottomat.
- jne jne
Esimerkiksi vakuutusyhtiöiden tilastoissa pitäisi huomata selkeä ero uskovaisten ja uskonnottomien välillä.
Samoin sairaaloissa pitäisi olla suhteessa huomattavasti vähemmän uskovaisia kuin uskonnottomia.
Näin ei kuitenkaan ole. Joten mitä te oikein rukoilette kun tulokset eivät näy missään?
Jos rukoukset auttaisivat.
10
100
Vastaukset
- hellittämätön
Oletpas vielä henkisesti lapsi tässä rukousasiassa....
Rukoilen voimaa kestää vaikeuteni ja sairautenija kipuni,
vaikka kaikenlaiset Smurffit sanovatkin että olis parempi tappaa ittensä eikä rukoilla....- Loogicco.
Mutta kuten tilastoissa voimme nähdä, toiset paranevat sairauksista ja toiset eivät, huolimatta siitä rukoileeko vai ei.
Toki jos nuo ovat ainoat vaihtoehdot, rukoilisin itsekin mielummin kuin tappaisin itseni. Onneksi minulla on muita vaihtoehtoja kuin nuo kaksi. - masispalsta
Loogicco. kirjoitti:
Mutta kuten tilastoissa voimme nähdä, toiset paranevat sairauksista ja toiset eivät, huolimatta siitä rukoileeko vai ei.
Toki jos nuo ovat ainoat vaihtoehdot, rukoilisin itsekin mielummin kuin tappaisin itseni. Onneksi minulla on muita vaihtoehtoja kuin nuo kaksi.Voi lapsikulta, Jumalalta rukoillaan VOIMAA kestää, eikä mitään ihmeparannuksia.
Myöskin VIISAUTTA etsiä keinoja jotka helpottavat oloa .
Jotkut tappaa itsensä kun joku Älypää on jankuttanut, ettei kannata rukoilla ja ettei Jumalaa ole.
Semmoset tyypit jotka lähimmäisiään ma-sen-ta-vat ovat syyllisiä kuolemantuttamukseen mun mielestä!
Kyllä ne vois pitää mölyt mahassaan, mut niitä harmittaa kun joku uskoo Jumalaan..ja kamalasti pitää sitten lytätä toisten uskoa maanrakoon kuten täälläkin tehdään..
Varsinaisia MASENTAJIA on atet juttuineen. - "masispalstalle"
masispalsta kirjoitti:
Voi lapsikulta, Jumalalta rukoillaan VOIMAA kestää, eikä mitään ihmeparannuksia.
Myöskin VIISAUTTA etsiä keinoja jotka helpottavat oloa .
Jotkut tappaa itsensä kun joku Älypää on jankuttanut, ettei kannata rukoilla ja ettei Jumalaa ole.
Semmoset tyypit jotka lähimmäisiään ma-sen-ta-vat ovat syyllisiä kuolemantuttamukseen mun mielestä!
Kyllä ne vois pitää mölyt mahassaan, mut niitä harmittaa kun joku uskoo Jumalaan..ja kamalasti pitää sitten lytätä toisten uskoa maanrakoon kuten täälläkin tehdään..
Varsinaisia MASENTAJIA on atet juttuineen.Tuollaistako se Jumalalta saatava apu vain onkin.Voi saada VOIMAA tai VIISAUTTA.Se on käytännössä ei mitään.Rukoileminen on käytännössä yksinpuhelua,jolla ei sen suurempaa apua saa.Ehkäpä se johtuu siitä,että mitään Jumalalaa ei ole olemassakaan.En tarvitse mitään voimaa enkä viisautta.Tavallisella maalaisjärjellä selviää tai on selviämättä.Ei siinä mitään erityisiä rukouksia tarvita lisäviisauden saamiseksi.Eikä siitä edes ole mitään apua.
- kantsii kokeilla :)
"Loogicco.31.8.2011 15:10", :
Rukous hoitaa sekä sielua että kroppaa.
Monissa lääketieteellisissä tutkimuksissa onkin todettu että paljon rukoilevilla uskiksilla on rukouksistaan hyötyä ihan fyysisesti.
Hiljentyminen/rukous/meditaatio alentaa verenpainetta ja stressiä. ;D
Joten tuloksiahan ON.
Semmoset "anna-mulle -jumala -lottovoitto- ja- heti"-rukoukset ei kyllä verenpainetta alenna.. ;)
Rukoilematon tyyppi on alttiimpi sydän/aivoinfarktille,
kun rähjää ja verenpaine kohoaa niin että putket poksahtaa...
Rukoileva on harkitsevampi ja miettii tekemisiään rukoillessaan, joten taatusti on vähemmän onnettomuusalttiimpikin ;D- Loogicco.
"Monissa lääketieteellisissä tutkimuksissa onkin todettu että paljon rukoilevilla uskiksilla on rukouksistaan hyötyä ihan fyysisesti."
Itseasiassa tulos oli päinvastainen kun tällainen testi tehtiin.
Joten jos sinulla on tuollaisia testituloksia kuin mitä väität, osaat varmasti antaa linkin siihen tutkimustulokseen.
"Rukoilematon tyyppi on alttiimpi sydän/aivoinfarktille,
kun rähjää ja verenpaine kohoaa niin että putket poksahtaa..."
Kyllä minun mielestä uskovaisilla on useammin pina kireellä kuin uskonnottomilla. Jos on uskonnoton ei tarvitse vihata esimerkiksi seksuaalivähemmistöjä. Vihaaminen ei tee hyvää verenpaineelle.
"Rukoileva on harkitsevampi ja miettii tekemisiään rukoillessaan, joten taatusti on vähemmän onnettomuusalttiimpikin"
Ei ainakaan näy tilastoissa.
- fggrtgbhd
ei hassumpi ajatus aloittajalta.. Saahan sitä pyytää,että rukousten apu olisi nähtävillä.
Todisteeksi ei kelpaa "voimat ja apu kivun kestämiseen"
noidan nuoli on yhtä kipeä.. Rukoilee tai ei....
Voimien saaminen voi siis olla yhtälailla korvien välissä.. Oli sairaus mikä tahansa..
Vai pääseekö joku tosiaan jostakin sairaudesta rukoilemalla jotenkin helpommalla kun rukoilematon? hieman naiivi ajatus mielestäni..- oma valinta
Minä ainakin olen saanut rukouksen avulla voimaa kestää parantumattoman sairauteni kipuja.
Potilastoveri-Atte joka oli paremmassa kunnossa kuin minä,
tappoi itsensä.
Ei rukoillut vaan lähti mieluummin "pois",
mikä oli valtava isku hänen läheisilleen.
>>Joten mitä te oikein rukoilette kun tulokset eivät näy missään?
Aiheellinen kysymys. Rukoilun tulokset eivät näy konkreettisesti missään, joten sillä täytyy olla jotain muita funktioita miksi sitä harrastetaan.
Rukoilu voi olla pelkkä tapakin. Tai siltä pohjalta että uskovan nyt pitää rukoilla että voi kokea olevansa yhteydessä Jumalaansa.
Itsesuggestio on siitä jännä että sen avulla voi tuntea kuka minkäkin asian avulla sitä mitä haluaa. Rukoilu voi olla uskovalle yksi itsesuggestion väline sille että saadaan rauha mielelle ja omatunnolle. Kun ihminen kokee että tämän on rukoiltava, niin tämän sitten on rukoiltava ja itsesuggestio hoitaa sen puolen että ihminen kokee saavansa rukoilemisesta sitä mitä on hakenutkin.- !"#¤%&/
Rukous = Itsepetos.
Toimii, mutta ei ole totta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh814219Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit1213267Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?
Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.1083249Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi412714Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j2182484"Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä
Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk192151Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?
Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella112006- 291894
Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?
Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.01893Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa
Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk451846