”Hallituksen hyväksymiä mielipiteitä”

fenno.maani

Tämä ei ole Hallituksen hyväksymä mielipide!

Määrittele sitten vihapuhe = ?
Ainakin minulle opetettiin jo lapsena, ettei ole pakko hypätä kaivoon, vaikka joku niin kehottaisikin.
Joten ”ne” vihapuheet ovat vain jonkun henkilön mielipiteitä, vain tyhmä a) ottaa todesta b) toteuttaa ne.
Jaah tulipas mieleeni hassu juttu kun pomoni käski / pakotti minun tehdä erään asian ja minä katsoin sen vaarantavan terveyteni ja kieltäydyin niin pomoni sanoi : "kassan kautta"
,,, mutta enpä totellut sadistia, vaikka miten oli esimieheni, pyh, idiootteja mahtuu maailmaan, niitä ei ole pakko seurata / totella. Enkä mennyt kassan kauttakaan.

toinen humanisti30.8.2011 14:24
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10065215/#comment-50995282
väittää : ” että vihapuheet eivät uppoa sivistyneisiin ihmisiin, kailotettiin niitä sitten minareetista tai hallanpanemien höpisijöitten sivuilta ”

Hyvä!! Entä ministeriöt, pannaanko samaan nippuun? Joten onko huolemme turhaa Suomen maineesta, kun poliitikot haukkuu suomalaisia, niin tarpeeksi viisaat eivät korvaansa lotkauttaisi niille (ulkomaillakaan).
Esim kun ulkoministeri herjaa suomalaisia rasisteiksi niin kukaan viisas ei usko sitä maailmalla, paisti idiootit?

Miksi Stubbi sitten perusti brändi-työrähmän Suomen maineen parantamiseksi?
Siksikö että ne ulkomaan-pellet saataisiin uskomaan vai luulemaan ettei Suomi olisi rasistinen? vai että on rasistinen?

Kukaan muu ei ota vihapuheita tosissaan paisti kansanedustajat jotka hakee jopa poliisin turvakseen ja oikeuden päätöksiä vihapuheille, kuten ” olen-valmis-istumaan-Asteriksin-taposta” –keissi osoitti.

Joten onnistuimme määrittelemään myös kansaedustajat tyhmiksi MOT
Ja se kyllä , nyt huudetaan : ”TIEDETÄÄN!, TIEDETÄÄN!, TIEDETÄÄN!”

Kuitenkin on epäreilua että poliitikot saavat herjata ja haukkua omaa kansaa ihan julkisesti, mutta kun se herja käy toisinpäin niin heti haetaan lakiin muutosta : ”ää-ää kansa haukkuu meitä, lakiin pitää saada muutos”, itkupillit vaikeroi eduskunnassa.
Uusi laki lienee jo suunnitteilla : ”Netissä saa puhua vain hallituksen hyväksymiä mielipiteitä.”

7

126

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ainakin

      minusta tämä "Olen valmis istumaan vuoden Astrid Thorsin taposta" ylitti hyvän maun rajat... ihminen on semmoinen apina että ei pidä sitä yllyttää tappamaan, aina jostain löytyy se yllytyshullu joka menee ja toimii.

      • OmShantiShivaShakti

        No kuinka moni "allekirjoittaja" oli oikeasti valmis poistamaan Thorsin kuvioista? Mitä sitten tapahtuikaan? Ei yhtään mitään. Kukaan ei uskaltanut tehdä yhtään mitään. Pelkkää vaahtosuista mölyämistä kirkuvalta apinalaumalta.

        Olisipa toisaalta ollut mukavaa seurata sitä massiivista noitajahtia mediapellejen taholta kun joku olisikin pysynyt sanojensa takana, ja tehnyt kaikille palveluksen. Olisi kaikki Thorsia koskaan kritisoineet joutuneet paniikissa irtisanoutumaan kaikesta siitä mitä olivat koskaan sanoneetkaan.

        Mutta hei, ainahan toi nykyinen vastaava "Hän Josta Mamu-Kriitikot Ei Tykkää", kuka hän nyt onkaan?


      • ainakin31.8.2011 19:20 sanoo :

        ... ihminen on semmoinen apina että ei pidä sitä yllyttää tappamaan, aina jostain löytyy se yllytyshullu joka menee ja toimii.


        Ja minä sanon että sekopäät tekee syyn mistä tahansa, vaikka poliisin toiminnasta - eikös se yleisin syy ole - niin pitääkö sitten lakkautta poliisit ettei kukaan päätä ryhtyä tappajaksi koska poliisi-setä on niin epäoikeuden mukainen.

        Esim minua ei päästänyt tien ylitte suojatien kohdalta vaan piti mennä ei-suojatienkohdalta - Ei se poliisi suostunut edes kuuntelemaan että olen saattamassa lastani metroasemalle ... ei edes kuunnellut ... olisin voinut tuostakin riehaantua ja tehdä pari murhaa, sen verta vítuuttaa vieläkin!


      • No kiitos että kerroit minulle! ♥ ♥ ♥ Mielenkiintoista !

        Yritä vielä uudestaan ja sano että fennis tulee juttelemaan jos eivät anna sun muokata Otavan suuri ensyklopedia vuodelta 1982 tietoja wiki wikipediaan - oletko yrittänyt hikipediaan -sielläkin on jotain erikoista tietoutta?

        On kyllä ihan omituista toi kummallinen suhtautuminen juutalaisiin, mitään niistä ei saa sanoa, saako niitä kohta edes katsoa ettei sekin lueta rikolliseksi toiminnaksi.

        Jos itäjuutalaiset polveutuu kasaareista - niin mitä haittaa tai rikollista siinä on ?- Jokainen polveutuu jostain ja rikollisilla niitä lapsia vasta olikin, varsin kun aikojen alussa kaikki oli jotenkin rikollisia.

        Mitäs pahaa ne kaasarit sitten oli tehnyt?

        Onko ne joku sukupuuttoon kuollu rotu niinkuin suomalaisetkin on kohta?


    • kirkasotsa

      Onko se pahan puhuminen ja ilkeily toisia ihmisiä kohtaan lainkaan tarpeellista, oltiin tosissaan tai ei ?

    • Kyllä se oli aika hölmö juttu ja itse ainakin hermostuttuani ajattelen ettei niitä kannata tappaa niistä saisi kuitenkin saman kuin ihmisestä ja kuten Ile Kanervan kohdalla huomasimme että pois-potkitun tilalle tuli vaan huonompi, niin ei niiden meidän k.edustajien poistaminen auta yhtään vaan menemme ojasta allikkoon ! Se on se sanoma jota olen yrittänyt jankuttaa täälläkin.
      Mutta eihän tuo "olen valmis..."-lause kehoita tappaa?

      Mutta oletteko ajatelleet miten paljon juuri kun saamme netin kautta puheyhteyden toisiimme ja ehkä noihin typeryksiinkin sinne Arkadianmäjelle, niin nyt kun meidän suumme sitten tukitaan, miten paljon se panee raivostuttamaan ihmisiä? Tai tämän meidän viestiemme poistaminen?

      Ja se jos mikä saa minussakin, suht rauhallisessa, en ikinä ole tappanut ketään ja poliisin kaveri –tyyppin käämit kiehumaan niin paljon etten enää pysty edes katsomaan somaleita ym mamuja.

      Ja kolmas että noi edustajat haukkuu herja aja loukkaa mietä ihan suvereenisti, nyt kun annamme takasin niin sitten tulee poru!

      Katsokaa nyt niitä itkuiitoja ja pillittäjiä kun niiden ”sädekehä” on tyhjää täynnä ja valuu vaan...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1361
    2. 67
      1305
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1251
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      612
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe