Paljonko olisi hyvä jäädä rahaa?

Siis lainan maksun ja kaikkien kiinteiden menojen jälkeen?
Jotkut pankithan laskee, että lainaa saa olla 45% nettotuloista, mutta onko jollakin konkreettista kokemusta neljä henkisen perheen menoista pääkaupunkiseudulla lasten ollessa n. 10 v.?
Siis tapauksessamme on jo huomioitu kiinteät menot mm;
Asuntolaina
Hoitovastike
Lainavakuutus
Vesimaksu
Sähkö
Puhelimet
Kotivakuutus
TV-lupa
Laajakaista
Harrastukset
Bussiliput
Niin mitä vielä puuttuu? Autona työsuhdeauto kaikkine kuluineen. Paljonko siis luulisi menevän ruokiin, vaatteisiin ja muuhun "vapaaehtoiseen"? Riittääkö 1000€/kk?
Mikä on minimi? Kuinka tiukalla olette eläneet? 500€? Alle sen ja miten?


Laina
41690
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Vai tyhjästäkö tämä kokoonpano tupsahti pääkaupunkiseudun asuntolaina.taivaalle?

Äänestä

Rakennappa johonkin taulukkolaskentaohjelmaan eroteltuna kulut ja menot. Keräät vuoden ajan kaikki kuitit ja maksutiedot niin tuloista ja menoista ja tarkistat kerran kuukaudessa suhteessa käteiseen ja tileihin, että laskelmaseuranta pitää paikkansa. 1-2 vuotta kun pidät tätä pystyt ennakoimaan menosi ja tulosi hyvin tulevaisuuteen.

Omasta kokemuksesta voin kertoa, että sitä rahaa menee yllättäviin paikkoihin aika huimia summia, järjestään yli sen mitä aikoinaan lonkalta arvioi. Nyt kuitenkin asioita voi ennakoida aina noin vuoden eteenpäin ja talous pysyy pienelläkin budjetilla perheellisellä tasapainossa, ja vielä pk-seudulla. Jos eläisin ilman exceliä, meidän perheellä olisi luuloarvioilla aina tilit nippanappa hilkulla, nyt kun "kurjuuden" näkee omin silmin pysyy koko ajan vähän varalla.

Äänestä

3 hengen perhe

- kiinteät menot = laina, vakuutukset, sähkö, vesi, yhtiövastike ruoka n. 400 eemeliä / kk

- muuttuvat kulut = harrastukset, vaatteet yms.
400 euroa / henkilö / kk = 1200 yhteensä

Siinä on meidän suuripiirteiset raamit. Liukumavaraaa on jätetty myös yllätyksien varalle.

Äänestä

Olen 4- ja 12-vuotiaiden lasten yh. Nettotulot noin ka 2000 e ja pakolliset menot 1030 e (lainamenot, sähkö. vesi, vakuutukset, päivähoitomenot, auto,puhelin, kiinteitön pakoll. menot, adsl..) kuukaudessa..Asuntolaina ainut laina (omakotitalo)..ei opintolainaa, visa tms lainoja. Kaikki ostetaan käteisellä (visa ja kultaluotta varalta). Ei osteta huonoa myös kirpputorielta, alennusmyynnistä, ei heräteostoksia, ei ulkona syomistä paitsi omalla takapihalla, ei ulkomaanmatkoja tosin lapset maalle viikoksi isovanhempien luo, ei harrastusmenoja (omat jumppatunnit historiaa..), uimassa joskus, kirjastossa, kampaajalla joskus, joskus pullo viinä ei kapakkailtoja..Kuinkahan kivaa elämä voisi olla, jos olisi toinenkin työssäkäyvä osapuoli jakamassa, kun olen näinkin pitkälle selvinnyt yksin..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Laina kirjoitti:

Siis lainan maksun ja kaikkien kiinteiden menojen jälkeen?
Jotkut pankithan laskee, että lainaa saa olla 45% nettotuloista, mutta onko jollakin konkreettista kokemusta neljä henkisen perheen menoista pääkaupunkiseudulla lasten ollessa n. 10 v.?
Siis tapauksessamme on jo huomioitu kiinteät menot mm;
Asuntolaina
Hoitovastike
Lainavakuutus
Vesimaksu
Sähkö
Puhelimet
Kotivakuutus
TV-lupa
Laajakaista
Harrastukset
Bussiliput
Niin mitä vielä puuttuu? Autona työsuhdeauto kaikkine kuluineen. Paljonko siis luulisi menevän ruokiin, vaatteisiin ja muuhun "vapaaehtoiseen"? Riittääkö 1000€/kk?
Mikä on minimi? Kuinka tiukalla olette eläneet? 500€? Alle sen ja miten?


Laina

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu