Jumaluuksien voimasuhteet

1. Jahve/Jehove/Allah/Zeus. Jumalista mahtavin. Pystyy tuhoamaan kokonaisen planeetan helposti. Ehkä edes Goku ei pärjäisi hänelle.
2. Pyhä Henki/Afrodite/Amor. Puolijumala. Pystyy vaikuttamaan asioihin kontinentaaleilla mittasuhteilla.
3. Jeesus/Kratos Molemmat ovat vahvoja ja pystyvät nostaa helposti sadankin tonnin painoisia esteitä. Jeesus osaa magiaa.
4. Enkelit/halfdemigodit Osaavat lentää ja luoda illuusioita. Pystyvät pistämään matalaksi kokonaisia kortteleita mahdillaan.

Kuulostaako oikealliselta?
895
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Jahve/Jehova/Jumala ei mahda yhtään mitään edes itse luomalleen Luciferille, vaan joutuu nostamaan kädet pystyyn ja antamaan Luciferille täysin vapaat kädet tehdä mitä vain ikinä huvittaa. Silti tätä säälittävää voimatonta tumpeloa Jumalaa kutsutaan raamatussa "kaikkivaltiaaksi". Kaikkivaltias joka ei mahda yhtään mitään, hehhee. Voisiko itsensä kumota enää täydellisemmin?

Olisi kyllä hauska nähdä Jeesus nostamassa sadan tonnin painoista esinettä. MItenkähän kävisi mm-kisoissa - onko puolijumalille ja henkiolennoille oma sarjansa? Meinaan että sata tonnia rikkoo aika kevyesti kaikki mahdolliset aikaisemmat ennätykset. Hyväksytäänkö henkinostaminen, vai syytetäänkö vilpistä ja kiellettyjen aineiden käytöstä?

Äänestä

Jeesus saa voimansa Afroditelta, joka puolestaan kerää elävistä asioista voimaa. Jeesus osaa myös lentää ja kutsua niin vahvaa tulta, että en ihmettelisi jos hän pystyisi tuhoamaan kokonaisen kaupungin!

Äänestä

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/erotettu-kohusaarnaaja-yritti-herattaa-vainajan-kuolleista/art-1288410998856.html



Nokia Mission johtajan paikalta erotettu Markku Koivisto porukoineen yritti aikoinaan herättää vainajan henkiin.
Koivisto ja hänen ystävänsä olivat tuolloin kokoontuneet oikeuslääketieteen laitokselle. Asiasta on kertonut muun muassa Ylen Dokumenttiprojekti vuonna 2005.

Paikalla ollut mies kertoo Iltalehdessä, että vainajan ympärille kokoontunut porukka yritti herättää kuollutta henkiin hokemalla varsin arkisia loitsuja.


- Ei mennyt ainakaan tuo erä Jahven voitoksi

Äänestä

Jeesus ei osaa magiaa, koska se on SAATANAN PALVONTAA...
ainakin niin tuntuu hihhulit joka paikassa väittävän.

Äänestä

Mutta Galactus on kovin!

Äänestä

Kyllä, Galactuksen voimat eivät rajoitu yhteen universumiin! Häntä meidän tulisi mielestäni palvoa.

Äänestä

Jos Allah ja Jeesus laitettaisiin ottamaan erää kehässä niin kumpi voittaisi? Jeesus kai kääntäisi toista poskeaan loopissa.

Äänestä

Hopeasurffari tai Teräsmies panee Galactuksellekin turpiin. Eihän siihet tartte kun ihmeneloset ja hopeasurffarin!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


fafafafaa kirjoitti:

1. Jahve/Jehove/Allah/Zeus. Jumalista mahtavin. Pystyy tuhoamaan kokonaisen planeetan helposti. Ehkä edes Goku ei pärjäisi hänelle.
2. Pyhä Henki/Afrodite/Amor. Puolijumala. Pystyy vaikuttamaan asioihin kontinentaaleilla mittasuhteilla.
3. Jeesus/Kratos Molemmat ovat vahvoja ja pystyvät nostaa helposti sadankin tonnin painoisia esteitä. Jeesus osaa magiaa.
4. Enkelit/halfdemigodit Osaavat lentää ja luoda illuusioita. Pystyvät pistämään matalaksi kokonaisia kortteleita mahdillaan.

Kuulostaako oikealliselta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu