Olen huolissani tästä ilmiöstä, että persut kannattavat ja puolustavat sokeasti ja fanaattisesti kaikkea mitä heidän Johtajansa ikinä tekeekään. Puolueen tilaisuuksissa on ollut havaittavissa suorastaan uskonnollisen massahurmion piirteitä. Jokainen, joka on lukenut hiukankin historiaa, osaa yhdistää tämän Mussolinin, Stalinin ja Hitlerin palvontaan. Ja kuinkas sitten kävikään?
Mieleeni tulee etsimättä Mussolinin kuuluisa puhe Milanossa: "Minä olen nyt täällä Milanossa!" (kansa mylvii "Si!") "Minä olen ollut täällä ennenkin!" (taas kansa mylvii "Si!") "Minä tulen tänne vielä uudestaankin!" (kansa mylvii "Si!")
Mieleeni tulee etsimättä Mussolinin kuuluisa puhe Milanossa: "Minä olen nyt täällä Milanossa!" (kansa mylvii "Si!") "Minä olen ollut täällä ennenkin!" (taas kansa mylvii "Si!") "Minä tulen tänne vielä uudestaankin!" (kansa mylvii "Si!")
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vaikka Jutan töppäilystä enemmin,pöljä!
Jutta kuuluu puolueeseen, jonka jäsenet eivät fanaattisen sokeina puolusta kaikkea, mitä sen johtaja tai muut tekevät. Huoli onkin juuri tästä: jos Jutta "töppäilee", kuuluu jo puolueen sisältä pian kriittisiä ääniä. Jos Isopersus töppäilee (tietysti se on vaikeaa, kun ei tee mitään), puolue huutaa hurmiossaan hallelujaa.
Siinä on iso ero.
Ja jos persuja arvostellaan ulkopuolelta, vastaus on "katso vaan mitä toi tekee", joka siis itse asiassa sisältää sen viestin, että arvostelu osui oikeaan: persut näköjään itsekin tietävät, että näin juuri heidän puolueessaan toimitaan, koska eivät yritäkään selittää tai kiistää itse asiaa, vaan yrittävät kiinnittää huomion muualle.
Jutta sekoilee EU:sa. Töppödemut kusisukassa? Eivätkö tajua?
Kapakoissa kaikuu mölinä: hAllaH AhoH hAllaH AhoH hAllaH AhoH hAllaH AhoHhAllaH AhoH hAllaH AhoH hAllaH AhoH hAllaH AhoH hAllaH AhoH hAllaH AhoH hAllaH AhoH hAllaH AhoH hAllaH AhoH hAllaH AhoH hAllaH AhoH hAllaH AhoH
"Persusmuslimit" mölisevät taas kaljabaareissaan? Mälsää!
Höpö höpö juttu taas. Kyllä mieli kuvitus lentää teillä perussuomalaisten vastustajilla. Jos ei faktaa löydy niin sitten osaatte satuilla. Kyllä minä ymmärrän sen erittäin hyvin että se kirvelee kun entinen pienen puolueen edustaja totuuksia laukoo ja hänestä sitten eräänä päivänä onkin tullut ison puolueen edusta ja hän laukoo edelleenkin totuuksia ja ei ole ostettavissa edes ministerin paikalla. Sitten taas omat edustajat myyvät vaikka mummonsa/äitinsä, isänmaansa ja aatteensa/lupauksensa että pääsevät persetään hieromaan nahkapenkkiin ja pääsevät leikkimään isoa. Kyllä tuollainen teitä ahdistaa ja teidän pitää yrittää sitä purkaa johonkin kun näette minkälaista tuhoa teidän puolueenne ja sen edustaja saa aikaan. Osanottoni, ainahan te voitte äänestää puheidensa pitäjiä ja olla ylpeä oikeasta valinnasta.
Diktaattori Soini on huolehtinut siitä, että hänen takanaan ammottaa poliittinen henkilöstörotko. Kaikki on yhden kortin varassa. Melkoista riskeeraamista suomen suurimmalta puolueelta?
Juuri näin. Kapea on kärki ja erimielinen. Maakunnissa riidellään jo täyttä päätä. Se siitä.