Sairaaloita lakkautetaan kovaa vauhtia.

Halikon ja Uudenkaupungin psykiatristen sairaaloiden tiloista jätettiin Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirille yhteensä parikymmentä tarjousta (SSS 1.9.). Hoitotoiminnan keskittyminen jatkuu kovaa vauhtia ja tyhjenevät kiinteistöt lyödään rahoiksi.

Vaikka myynnissä on nyt Halikon sairaalan tiloja ja Paimion sairaalankin tiloja on tarjottu ulkopuolisille, ei ilmiö ole suinkaan pelkästään täkäläinen. Samaa tapahtuu eri puolilla maata.

Suomessa on parin viimeksi kuluneen vuosikymmenen aikana poistettu käytöstä kymmeniä kunnallisia sairaaloita. Kyse on yhteensä sadoista tuhansista hoitokäytössä olleista neliöistä.

Valtaosa käytöstä poistetuista yksiköistä on ollut nimenomaan psykiatrisia sairaaloita, mikä kuvaa juuri tämän alan hoidon keskittymistä ja lääkepohjaisen avohoidon nopeaa lisääntymistä.
http://www.sss.fi/mielipiteet/paakirjoitus/253331.html
32340
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Hallituksen terveydenhuoltopolitiikan kunnianhimoisena tavoitteena on lakkauttaa kunnallinen terveydenhuolto kokonaan 10 vuodessa.

Äänestä
  • Mitä apua julkiselta puolelta saa, muuta kun vääriä diaknooseja, turhaa juoksutusta, hoitovirheitä, lääkkeitä määrätään joiden yhteisvaikutus on hirvittävä, ja lopuksi korvien välissähän se vika on, kun sitten pitkän taistelun jälkeen pääset kunnalliselle psykiatrille, niin psykiatrin toteemus, "me ei voida sun niskalle ja kivuille mitään SAAT POTKUT, ja potkut tuli sieltäkin. Yksityispuolen mukaan niskan rappeuma, prolapsit, iso nikamansiirtymä, leikkausindikaatio, mutta julkinen puoli on ei hoida kun SÄÄSTETÄÄN.

    Äänestä

niinpä tehdään ja tilalle perustetaan sairaanhoidon bisneslaitoksia samaa tahtia,vain yhdellä erolla.....sairaanhoidon hinnat nousevat taivaisiin aivan varmasti.
peli on kylmää,näin käy jos valtiovalta ei tee mitään...ja tähän saakka ei valtio todellakaan ole tehnyt ko. asiassa pätkän vertaa...tai sitä vaan katsellaan..suositaan..ihmetellään..taivastellaan ja ollaan olevinaan hereillä,mutta täydessä unessa silmät kiinni eli tavanomaista päättäjä tolvanoitten touhua.
tämäkin on yksi keino laittaa ns. köyhät syvempään kyykkyyn entistä tiuhempaa vauhtia. samalla yhteiskunnan sairaanhoitomaksut vain nousee ja menee suoraan yksityisen bisneksen tekoon ja lääkärien taskuihin. jos tuo vääryys on oikein,on tulevaisuudessa kaikki rikollisuus ja epäoikeudenmukaisuus valtion suojeluksessa.
joka muuta väittää,on täydellisesti väärässä.

äkkiseltään voisi kuvitella sairaaloiden kehityksen kiihdyttämistä vauhdilla monimuotoisesti,koska juuri se olisi oikea tapa vastata tuleviin suuriin ikäpolviin.

miten yksityinen sairaanhoito voi kehittyä,mutta kunnallinen ei,vaikka samat lääkärit tekee molemmissa ko. työt???
toiminta sairasta ja samalla huvittavaa.
siinäpä on kansalaisilla äimistelyä,jonka bisneslääkärit voittaa päättäjien niin halutessa....ja niin ne näyttää haluavan.

Äänestä
  • raakaa mutta rehellistä.

    Äänestä

  • Kapitalismi on kirjoitti:

    raakaa mutta rehellistä.

    raakaa kyllä,mutta ei rehellistä lainkaan.

    Äänestä

  • Rehellisyys kaukana päättäjien terveysbisnes-osake -rötöstoiminnasta! Päättäjillä ja kunnan pomoilla on kiinnostusta rikastua, ei auttaa potilaita. Nazi-saksalainen näkemys ihmisestä pelkkänä tulosyksikkönä on vallannut alaa?

    Äänestä

.

Äänestä
  • Psykiatriset sairaalat siis tuleekin lakkauttaa niin ei olis pelkoa että sinne tungettas jos valittaa että ahistaa ku lääkeikin tepsii. Pami huulee vaa

    Äänestä

  • tuleekin lakkauttaa kirjoitti:

    Psykiatriset sairaalat siis tuleekin lakkauttaa niin ei olis pelkoa että sinne tungettas jos valittaa että ahistaa ku lääkeikin tepsii. Pami huulee vaa

    Hullut voitaisiin koota leireihin missä voisivat terapioida keskenään kun eihän kukaan enää lääkkeitä syö. Puukko voitaisiin antaa varmuuden vuoksi selviytymisvälineiksi. Leiri olisi aidattu piikkilangoilla ja ulos pääsisi vasta sitten kun potilas tuntisi itsensä terveeksi.

    Mielisairailla on kummallinen käsitys että psykiatrisesta sairaudesta voisi aina parantua. Lievä masennus voikin mennä ohitse mutta skitsofrenia, kaksisuuntainen mielialahäiriö, vakava masennus ei pelkällä terapialla parane vaan tarvitaan tuhtia lääkitystä ja jopa sähköhoitoa.

    Viimeisimmän tutkimuksen Euroopan maissa jopa kolmasosa on mielisairaita. Jotain pitäisi tehdä että tämä tautiepidemia saadaan talttumaan.

    Äänestä

Turussakin oli lähellä sairaalan lakkautus. Ehdittiin jo osittain tyhjentääkin!

Äänestä

sairaat vähenee,kun ei köyhällä ole varaa enää edes sairaalaanmennä

Äänestä

"Nyt vaan seuraillaan" Isoveli ajaa isoveljen oikeuksia terrorismijulkisuudessa. Ne tietää sen, että julkinen puoli on perseaukisten ainoa paikka, josta saa hoitoa.
"Ota pari buranaa ja mene kotiisi siitä" ja "Jos nyt et usko, niin aletaan sitten päästä hakemaan sitä hoidontarvetta".

Sitten kaiken huippu on vielä nämä pällikuntoutumiset, jossa jauhetaan samaa lenkkiä kokoajan ja kerrotaan kuinka pitää luottaa julkiseen arvauskeskus systeemiin, kun peruskallioon vaikka sitä ollaan yksityistämässä ja sekin tuodaan rikastettavaksi.

Äänestä

Annetaan kaikki terveydenhuoltorahat Kreikkaan. Mitäs me sairaat niillä...

Äänestä

10-30 KM PÄIVÄSSÄ, niin hän taatusti paranee ja voi pikkuhiljaa jättää lääkkeensä pois, tietenkin valvotuissa olosuhteissa. Tuo tulee meille veronmaksajille pirun paljion halvemmaksi kuinn makuuttaa hulluja sairaalassa, kun heidät ensin on saatu hulluiksi lääkkeillä.

Lääkevierotuksesta antaa hyvää tietoa seuraava kirja;
Stefan Borg & Katarina Johansson: Irti unilääkkeistä ja rauhoittavista aineista.

Äänestä
  • Dissosiatiivista pakkovaellusta sairastava voi kävellä helposti 30 km. vuorokaudessa vaikka viikon putkeen kellon ympäri, mutta ei hän kävelemällä parane.

    Äänestä

Jotkut uusimmat tutkimukset kertovat että masennuksen nimellä tunnettu mielentila on sama kuin aiemmin kansankielessä ollut termi LORVIKATARI.

Lääkärit ja lääketehtaat vaan keski keinon rahastaa KELAA = VERONMAKSAJIA keksimällä tuolle olotilalle uuden nimen ja ns. lääkkeen. Homma oli pian valmis, lääketehtaiden suunnittelema busines pyörii kuin vettä vaan. Ja tyhmä kansa maksaa.

Äänestä
  • Joo. Sadat muuten terveet ihmiset tappavat itsensä vuosittain Suomessakin, koska ovat vaan lorvailijoita. Näinhän se menee?

    Äänestä

  • Näinkö menee? kirjoitti:

    Joo. Sadat muuten terveet ihmiset tappavat itsensä vuosittain Suomessakin, koska ovat vaan lorvailijoita. Näinhän se menee?

    luuloteltu seinä on vastassa, niin mikä ettei.

    Äänestä

  • Kun seinä tai kirjoitti:

    luuloteltu seinä on vastassa, niin mikä ettei.

    Jep. Eipä lisättävää.

    Äänestä

  • Näinkö menee? kirjoitti:

    Joo. Sadat muuten terveet ihmiset tappavat itsensä vuosittain Suomessakin, koska ovat vaan lorvailijoita. Näinhän se menee?

    Jos ei voi parantua tai ei ole toimivaa hoitoa niin itsemurha on käypä ratkaisu.

    Ei ketään voida sulkea lukkojen taakse sairaalan osastolle kymmeniksi vuosiksi. Hoito on lääkettä ja terapiaa. Muuta ei oikein ole käytettävissä.

    Pitäisi panostaa mielisairauksien estoon kuten rikkinäisten perheiden tukemiseen, alkoholin saannin rajoittamiseen, huumausaineiden saatavuuden vähentämiseen, köyhyyden poistoon jne.

    Mielisairaudet siirtyvät sukupolvelta aina seuraavalle ainakin köyhemmissä väestöissä. Tällä tavalla hullujen määrä pysyy vakiona kun mitään ei tehdä tämän estämiseksi.

    Äänestä

No, psykiatrisista sairaaloista halutaan päästä eroon ja kytkeä psykiatrinen hoito yleissairaaloiden yhteyteen eli perustaa uusia osastoja sitten yleissairaaloiden yhteyteen. Näin olen jostain uutisista ollut ymmärtävänäni.

Äänestä
  • kaikki psykiatriset hoitopaikat on lakkautettu, ja Suomi voi ylpeänä todeta ensimmäisenä valtiona maailmassa: Meillä ei ole yhtäkään mielisairasta!

    Äänestä

lääketehtaat alkoivat köyhtyä, joten ne keksivät uuden "sairauden" "masennus". Aikaisemmin näitä asioita kutsuttiin mm. sanoilla v'ituttaa, harmittaa. Ja koska kaikkia ihmisiä välillä harmittaa, v'ituttaa, niin periaatteessa kaikki ihmiset ovat lääkäreiden/ lääketehtaan asiakkaita.
Kun sitten ihminen menee lääkäriin ja sanoo "vituttaa, väsyttää, harmittaa, uni ei maita", niin terveyskeskuslääkäri, kandi, voimansa tunnossa määrää masennuslääkkeen, vaikkapa nyt Remeronin. Elimistö vastustaa noiden SSRI-lääkkeiden vaikutusta, joten lääketehdas on kertonut kandille että vakuuta asiakkaalle myönteisten vaikutusten tulevan vasta 2-4vk:n vakituisen käytön jälkeen. Siinä vaiheessa elimistö on lääkkeen vaikutuksesta jo vaurioitunut ja asiakas joutuu käyttämään koko elämänsä SSRI-lääkkeitä. Aika moinen pajatso lääkefirmoille. Lääkefirmat ovat myös voimakkaasti manipuloineet sosiaalihuoltoa lääkkeen myönteisistä vaikutuksista, joten esim. koko Suomen sosiaalihuolto-organisaatio kuvittelee että asiakas ja koko yhteiskunta tarvitsee noitata lääkkeitä jne...

Tästä johtuu se että Suomessa ylivoimaisesti myydyimmät lääkkeet ovat SSRI-lääkkeitä !

Mainittakoon lopuksi että USA:n ja Suomen viime vuosien "masentuneet" massamurhaajat ovat olleet SSRI-lääkkeiden käyttäjiä. Norjan massamurhaajasta vastaavaa tietoa ei ole ollut liikkeellä.

Äänestä
  • Ei sinne lääkäriin ole pakko mennä!!! Jos vit.uttaa niin kannattaisi miettiä syitä eikä aina mennä sinne terveyskeskukseen valittamaan.

    Jos elämässä ei kaikki ole kohdallaan niin kannattaa korjata asiat vaikka vaihtamalla työtä, opiskelemalla, hankkimalla ystäviä, matkustelemalla tai jotain.

    Rahan puute varmaa ketuttaa monia ja ei siihen oikein ratkaisua ole kenelläkään mistä töitä saisi tai näin.

    Terveyskeskuksessa ei ole muita keinoja auttaa hulluja kuin aloittaa lääke ja olla myötätuntoinen. Siellä ei terapiaa anneta viidessä minuutissa vaikka kuinka toivoisi. Järkeviä vinkkejä voisi oikeasti olla viinan ja huumeideen käytön välttäminen sekä liikunnan lisääminen.

    Äänestä

Tyrmistyttävähkömmänpuoleisehkoa.

Äänestä

Miksiköhän näitä masennuslääkkeitä joka vaivaan kirjoitetaan, varmaan siellä lääkärikoulutuksessa on lääketeollisuuden edustajat, jotka takovat opiskelioiden päähän, että masennuslääkkeistä ei ole mitään vaaraa ja nämä uskovat.
Esim. neuroleptit voi aiheuttaa vakaviakin vaurioita aivoille ja niitä joka lähtöön kirjoitetaan.
Masennus ei ole varsinainen sairaus vaan oire jostakin esim. fyysinen sairaus, mulla niska rappeutunut ja kova jännitysniska johon pitäisi saada lihaksia rentouttavaa joka kipua vähentäisi, mutta kun nämä kandit luulevat ja niille on opetettu, että kyllä masismömmöt auttaa, ei auttanut vaan pahensi, kamalia lääkkeitä.

Äänestä
  • nimenomaan opetetaan että SSRI-lääkkeet auttavat suunnilleen kaikkiin vaivoihin ja tyhmä kandi uskoo.

    Näyttää myös siltä että suurin enemmistö (ehkä 90%) lääkäreistä ei ymmärrä lääkkeiden vaikutuksesta yhtään mitään.

    Äänestä

olla niin että ei riitä enään edes varoja kunnossapitoon.

Äänestä
  • maksaa enäää lorvikatarin hoitoa, eikä myöskään halua !!

    Äänestä

Eikös kokoomus lakkauttanut kokonaisen reumasairaalan.

Äänestä
  • Se oli KesKusta puolue,

    Äänestä

Me suomalaiset maksamme niin vähän veroja, että ei meillä ole varaa kuin sosiaalisektoria rasittavien mamujen vastaanottamiseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sairastakaa kotona. kirjoitti:

Halikon ja Uudenkaupungin psykiatristen sairaaloiden tiloista jätettiin Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirille yhteensä parikymmentä tarjousta (SSS 1.9.). Hoitotoiminnan keskittyminen jatkuu kovaa vauhtia ja tyhjenevät kiinteistöt lyödään rahoiksi.

Vaikka myynnissä on nyt Halikon sairaalan tiloja ja Paimion sairaalankin tiloja on tarjottu ulkopuolisille, ei ilmiö ole suinkaan pelkästään täkäläinen. Samaa tapahtuu eri puolilla maata.

Suomessa on parin viimeksi kuluneen vuosikymmenen aikana poistettu käytöstä kymmeniä kunnallisia sairaaloita. Kyse on yhteensä sadoista tuhansista hoitokäytössä olleista neliöistä.

Valtaosa käytöstä poistetuista yksiköistä on ollut nimenomaan psykiatrisia sairaaloita, mikä kuvaa juuri tämän alan hoidon keskittymistä ja lääkepohjaisen avohoidon nopeaa lisääntymistä.
http://www.sss.fi/mielipiteet/paakirjoitus/253331.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu