punikkimuotia?!?

varmaankin täytyy ryhtyä porukalla vaatimaan vakuuksia.

Se on uusinta punikkimuotia?!?
1453
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Punikkimuotia pankit harrastaneet iät ja ajat.

Äänestä
  • Ne vaatiikin realivakuuksia?!?

    Äänestä

  • Siinäpä se! kirjoitti:

    Ne vaatiikin realivakuuksia?!?

    Esim. asuntojen hinnat ovat täysin markkinahäiriöiden armoilla, mikä vakuutena lienee yleisin realivakuus. Itse myin 1990-luvun alussa kerrostaloasuntoni muutamaa kuukautta ennen sen arvon puoliintumista.

    Äänestä

Näinhän sen pitää ollakkin.
Kaiken pitää kasvaa.
Näinhän se talous menee.
Aina on notkahduksiakin. Sekin ihan normaalia.

esim Firma, sen pitää aina kasvaa, ei se muuten menesty.

Sanotaan vaikka lämpöfirma, joka työntää kaukolämpöä.
Sen pitää kasvaa ainakin 2-.3 % vuosittain.
Tehdään uusia lämpöeristyksiä isoihin laitoksiin, vaikkapa jokin market.
Lämpösäästö 40 %. Se on lämmön myyjälle huono asia.
Pitää muualta saada lisää kapasiteettiä myyntiin.

Jos ajatellaan ettei liittymiä tulisi lisää.
Ja tämmöisiä tulisi. Se pienentäisi sitä senhetkistä myyntiä rajustikin.
Firma ei menesty jatkossa.
Vaikka massatehtaat, kun myynti pienenee pakko jotain tehdä tulevaisuuden turvaamiseksi.
Vaikka kuin lakkoja että työpaikat säilyttää, se ei tulevaisuudessa pärjää.

Sen nimi on markkinatalous. Jos ei kukaan osta, et menesty.

Äänestä

Ei, kyllä vakuudet ovat ihan kapitalistien keksintö, mutta kun toimimme kapitalistisessa maailmassa, niin silloin täytyy rahanjakamiselle saada vakuus. Vain täysi torvi kylvää vaivalla tienatut sikiininsä taivaan tuuliin. Keitä sinun tuttavapiirisii kuuluu?

Äänestä

"täytyy rahanjakamiselle saada vakuus."
Miten se toteutaan esim mustalaisien kohdalla. Miten heitä työhön saadaan.
Tai jo laiskistuneita kaljottelijoita joita sanotaan pitkäaikais työttömiksi.

Ei ole rahaa jos firma ei saa tavaraansa kaupaksi.

Ei kieroille rahoja antaa edes. Mutta toinen kiero ja kolmaskin kiero sitä tyrkäämässä vaikkapa Niinistö ja Lippos Pate. He sitä toitottivat.

Miten niin tuttavapiiri ? Miten sekin nyt tähän liittyy. Tosi asioihin.

Äänestä

Se tästä enää puuttuukin, etteivät päättäjät tiedä, mikä on vakuus. Ei vakuus ole työntekemisen kanssa välttämättä missään tekemisessä. Rahoittaja siinä ainoastaan pyrkii varmistamaan lainaamansa rahan saamisen takaisin.

Tuttavapiirisi olisi kiinnostava tietää siksi, että voisin arvioida, missä määrin edustamasi tietämättömyys on yleinen ilmiö.

Äänestä

Höh !:.

"täytyy rahanjakamiselle saada vakuus."
Miten se toteutaan esim mustalaisien kohdalla. Miten heitä työhön saadaan.
Tai jo laiskistuneita kaljottelijoita joita sanotaan pitkäaikais työttömiksi."

Kai nyt raha on jokapaikassa aina mukana.
Rahoittaja rahoittaa että on työtäkin = palkka

Mikä on tuttavapiirisi ?
-tuttavapiirisi olisi kiinnostava tietää siksi, että voisin arvioida, missä määrin edustamasi tietämättömyys on yleinen ilmiö

Äänestä

Jäljittelijä ei osaa nimeä edes kirjoittaa oikein. Sillä lailla....

Äänestä

punikkikuorossa vakuuksia.

Se on nyt in?!? Ei tietenkään mitään realivakuuksia, kun niitä ei anneta mutta on hienoa vaatia vakuuksia??

Äänestä

Punikkikuorossa? Kyllä se on aivan kapitalismia se, siis se vakuus. Eikä kysymys myöskään ole mistään hienoudesta, vaan ihan kapitalismin mukaisesta toiminnasta. Kaikkien epätietoisten kannattaa ostaa vaikka kauppakoulun alkeisoppikirja. Se ei edes maksa kovin paljon, joten jopa euromepillä luulisi olevan siihen varaa. Näin vältyttäisiin turhalta ja vastenmieliseltä meuhkaamiselta ja suomalaisen demokratian halventamiselta. Luulisi sentään, ettei kotimaan kansalainen, vaikka keppi tai eurovirkamies olisikin, ryhdy pitkin maailmaa arvostelemaan ja mölisemään mitä sattuu kotimaansa politiikasta.

Äänestä
  • Parempi on jos ostaa Paavo Väyrysen kirjasarjan "On totuuden aika" osat 1-12, siinä selitetään tarkasti, että miksi kannattaa aina elää tulonsiirroilla. Miksi muuten kaikki kepun "pisnekset" perustuu verovarojen siirtoon, osaatko selittää sen?

    Äänestä

  • niitä vaatii? Olemattomia vakuuksia? Kokoomus on vain liittynyt kuoroon?

    Miksi kukaan ei sano, ettei lainaa tule ilman vakuuksia?

    Käteinenkin sanoi eilen, että yritetään keksiä jotain? Mitä keksimistä tässä on, ei REALIvakuuksia, ei lainaa?

    Koska sinä olet liittynyt tähän ääliöiden vaadimme vakuuksia kuoroon?

    Äänestä

Hyviä kirjoituksia sinulla Seppo_Ilmarinen, olet positiivinen poikkeus
palstalle kirjoittelevien keskustalaisten joukossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Berkuskooni kirjoitti:

varmaankin täytyy ryhtyä porukalla vaatimaan vakuuksia.

Se on uusinta punikkimuotia?!?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu