Väki ikääntyy

Uudet huomiot

Itse Mäkimaakin alkaa selvästi jo pappaantua.Sinänsä harmi, koska nuorempana Puotila oli aika komea.
Paremmin hänelle sopii nykyään tuo sänkipää nyt kuin ohenevat hiukset.
Samoin vanhentuneet muut sarjan vanhemmat ihmiset.
Mikä on tosin ihan luonnollista.Kunnioitettavaa, jos Maija Mäkimaakin jaksaa vielä olla mukana menossa.Sisukas mummeli.

Katselin ylen arkistoista ensimmäisiä kotikadun jaksoja.
Siinä näkee miten ikä on muuttanut ketäkin heistä.Etenkin Anitta Niemeä, joka oli aikoinaan varsinainen kaunotar.
Lena Meriläinen vaan ei anna vanhuuden näkyä naamastaan, naisten tapaan hän turvautuu nykykonsteihin, näyttääkseen paremmalta.

Tuohon uuteen Jarkkoon kyllä menee aikaa totutellessa.Ei mitään samaa kuin edellisessä.
Samoin menee aikaa totutella Krisseä näyttelevän Piitu Uskin tapaan tietyissä tilanteissa aina pyöritellä silmiään, samoin kuten salkkareissakin aikoinaan.
Esim. kohtauksessa, jossa kysyy:"mitäs me tän pastan kanssa nyt sitten tehdään"Silmät tekee melkoista teennäistä liikettä.
Pirjo Moilasessa(Laura) on myös jotakin häiritsevää passiivista robottimaisuutta ja elottomuutta.

Tehdäänkö Hannasta sarjan läheisriippujaa, huoltohannaa?
Koska aina hänellä joku hoidettava.Hänestä taitaisi tulla hyvä äiti.
Mäkimaan Mirjakin pyörii mukana vailla mitään juonta.
Kosti Valokin voisi sammua jo sarjasta pois.Jotenkin ärsyttävä ukonkäppänä.Anja ja Onni&Ilona tilalle.
Vaikka Anjan karjalan murteen sopotus joskus oli kestämätöntä kuunneltavaa ja se "keitteringin" hokeminen.
Hektistä viininlitkijäpappia Tuija Kangasharjuakaan en välittäisi enää nähdä oikkuilemassa sarjassa.
Hektisyyttä voisi vähentää myös rouva Niina Luotolasta.

4

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muori Satakunnasta

      Onnia ja Anjaa odottelen hartaasti Kotikadulle..

    • tytteli tyy....

      Tuo herra Mäkimaa eli Puotila on ihan pääkallon näköinen naamaltaan nykyään, kun tukkaa ei ole ensinkään. Vanhentunut on kovasti niinkuin me kaikki, myös katsojat.

    • Uutuuksia
      • Shetlanninponi>

        Hajosin.. :---D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      75
      5634
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      274
      4930
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      45
      3224
    4. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      105
      2663
    5. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      5
      2372
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      4
      1605
    7. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      15
      1565
    8. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      29
      1418
    9. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1310
    10. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      127
      875
    Aihe